سعید نمکی در جلسه شورای ناظرین طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: نامه ای ۱۰ بندی روز ۱۰ دی به دانشگاه ها ابلاغ کردیم که باید شرایط کنونی را مراقبت کنید در غیر این صورت شاهد خیز جدید بیماری با ارتفاع و شدت بیشتر در کشور خواهیم بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید به شدت از همکاری بین بخشی شکل گرفته در بسیج ملی مبارزه با کرونا و طرح شهید سلیمانی، صیانت و حفاظت کنیم.

نمکی با بیان اینکه عده ای در درون و بیرون از مرزهای کشور، از این همکاری ها خوشحال نیستند، افزود:  در داخل کشور، افرادی جاهلانه یا عامدانه در زمین دشمن بازی می کنند چه بسا از تعداد انگشتان دو دست هم بیشتر هستند. تاکید کردیم که بزرگترین خطای استراتژیک این است که پیوند ما و عزیزانی که به ما کمک می کنند، از هم جدا شود و این پیوند را باید محکم نگهداری کنیم.

نمکی گفت: در حال حاضر مخالف بازگشایی مدارس هستیم. نگرانیم که دوباره با عادی انگاری به تله اردیبهشت و خردادماه بیفتیم. اگر این بار گرفتار شویم، موج و شدت خیز جدید کرونا در کشور شاید بیشتر باشد و نیروهای ما ممکن است توان و انرژی مقابله چندباره با موجی جدید را نداشته باشند.

وی تاکید کرد: عمده ترین دلیل شکست مسلمانان در جنگ احد، مغرور شدن به پیروزی بود تا جایی که پیامبر اسلام را تا حمراءالاسد تعقیب کردند و آنجا دوباره لشکر آرایی جدیدی شد. عین آن اتفاق در شرایط کنونی که این دستاورد بزرگ ملی را دوباره کسب کرده ایم می تواند برای ما نیز رخ دهد.

نمکی اظهار کرد: به دانشگاه ها ابلاغ کردیم که هرگونه عادی پنداری و سهل انگاری به دلیل فروکش کردن بیماری در استانها موجب بازگشت رفتارهای اجتماعی نادرست و شیوع مجدد بیماری خواهد شد بنابراین بیداری و وسواس مستمر در رعایت شیوه نامه ها توسط مردم و مسئولین، ضروری است

وزیر بهداشت در حالی با بازگشایی مدارس مخالفت می کند که وزیر آموزش و پرورش اصرار دارد با تصمیم ستاد کرونا ، مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد.

محسن حاجی میرزایی در اولین برنامه زنده «گفتگو با شما» و در بخشی از سخنانش که به طور زنده از شبکه شاد و در گفتگو با معلمان استان قم پخش شد، اظهار کرد: مشکلات اقتضا می‌کند به آموزش حضوری فکر کنیم.

وی که پیش از این در زمان بازگشایی مدارس در شهریور ماه سالجاری با اعتراضات شدید اولیا روبرو شد و عقب نشینی کرد در ادعایی قابل تامل و عجیب اعلام کرد: مطالعات نشان می‌دهد تاثیر تعیین کننده ای بین بازگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد؟!

این مقام مسئول اضافه کرد: اکنون ستاد کرونا تصمیم گرفته که آموزش‌ها همرا با الزاماتی حضوری باشد !!

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: مدارس باید در تمام مناطق به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم زمانش اکنون است. دانش‌آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بروند و حداکثر باید ۱۰ نفر در کلاس باشند؟!

پس از انتشار این اخبار تعداد زیادی از اولیای دانش آموزان اعلام کردند با توجه به شرایط کرونایی کشور و خستگی کادر درمان امکان آموزش حضوری دانش آموزان وجود ندارد و اگر برای حفظ سلامت دانش آموزان خود مجبور باشیم به قیمت عقب ماندن از تحصیلات تا زمان مناسب و مهار کرونا، از حضور دانش آموزان در مدارس امتناع خواهیم کرد.