امیرمرادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان اظهارکرد: گیاه سنبل آبی بومی مناطق گرمسیری بوده ومتعلق به کشور ما نیست، این گیاه از آمریکای جنوبی وارد کشور ما شده و لذا یک گونه مهاجم محسوب می شود.

 

 

 

وی با اشاره به پاکسازی تالاب ها و آب بندان ها و رودخانه های استان گیلان از سنبل آبی طی چند سال گذشته و رویش مجدد این گیاه، افزود: این گیاه تا ۳۰ سال قدرت رویش دارد و به وسیله ساقه و برگ نیز رشد می کند.

 

 

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، با بیان اینکه ۴۰ هکتار از رودخانه های چاف و چمخاله درگیر سنبل آبی بود، تصریح کرد: در مجموع ۶۰۰۰ هکتار از عرصه های تالابی استان با سنبل آبی دست و پنجه نرم می کند که بیشترین میزان مربوط به تالاب انزلی است.

 

 

 

مرادی، با اشاره به همکاری سازمان ها و تشکل های زیست محیطی در جمع آوری فیزیکی سنبل آبی، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست متولی جمع آوری سنبل آبی است که برای این کار به ۲۴ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

 

 

 

وی با بیان اینکه با کمک شهرداری و فرمانداری لنگرود و همت عوامل مردمی طی دو ماه ۴۰ هکتار درگیر با سنبل آبی پاکسازی شد، عنوان کرد: گسترش سنبل آبی در استان گیلان بحرانی شده و لذا با هماهنگی استاندار گیلان، از سازمان مدیریت بحران کشور درخواست کمک کردیم.

 

 

 

مدیرکل مدیریت بحران گیلان، با اشاره به موافقت وزیر کشور و هیئت وزیران با تخصیص اعتبار ۱۲ میلیارد تومانی برای تالاب های استان به ویژه مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی، گفت: این اعتبار در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار خواهد گرفت.

 

 

 

وی از اعلام آمادگی گروه های زیست محیطی و بسیج جهت جمع آوری سنبل آبی از تالاب انزلی خبر داد و تاکید کرد: تا هفته های آتی درخصوص جمع آوری فعالانه سنبل آبی تصمیم گیری خواهد شد تا هرچه سریع تر این گیاه را از سطح تالاب انزلی پاکسازی کنیم.

 

 

 

مرادی، همچنین به ضرورت برنامه ریزی جهت پایش مستمر عرصه های پاکسازی شده اشاره کرد و یادآور شد: تیم پایش اداره کل حفاظت محیط زیست باید تشکیل شود تا مجددا شاهد رویش سنبل آبی بعد از جمع آوری نباشیم.