February 27,2021 | ۱۳۹۹/۱۲/۰۹

"دانستن حق مردم است"

اخبار ویژه
تبلیغات

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها؛ انتقال سند تالاب انزلی به وزارت نیرو اشکال حقوقی دارد

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها؛ انتقال سند تالاب انزلی به وزارت نیرو اشکال حقوقی دارد

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست گفت: انتقال سند تالاب انزلی به اسم وزارت نیرو دو اشکال حقوقی مهم دارد و بعید می‌دانم چنین اتفاقی رخ داده باشد.

وی ادامه داد: در قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و قانون حفاظت از تالاب‌ها به صراحت گفته شده است که مسئول مدیریت و تعیین خسارت‌های وارده به تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست است. از سویی دیگر تالاب‌ها نوعی زیستگاه هستند و نمی‌توان مدیریت آن را به وزارت نیرو واگذار است. این کار مانند آن است که بخشی از جنگل‌های هیرکانی به وزارت نیرو واگذار شود.

موضوع حذف لوگوی رامسر برداشت شخصی است!

باقرزاده کریمی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا مبنی بر اینکه آیا سازمان حفاظت محیط زیست موضوع حذف لوگوی رامسر از پوستر بین‌المللی امسال را پیگیری کرده است یا خیر؟ توضیح داد: این لوگو از سایت اینترنتی این کنوانسیون و سخنرانی رسمی رییس این کنواسیون حذف نشده است. به نظر می‌رسد که موضوع حذف لوگوی رامسر برداشت شخصی بوده است و موضوعیتی ندارد. سال ۱۳۸۰ نیز حواشی تقریبا مشابهی برای کنوانسیون رامسر اتفاق افتاد که ما پیگیری کردیم.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: حذف لوگو از پوستر را نمی‌توان به لحاظ حقوقی پیگیری کرد.

باقرزاده کریمی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت تالاب انزلی و میانکاله تصریح کرد: بعضی تالاب‌ها از جمله این دو تالاب، چالشی هستند. ستاد ملی تالاب‌ها حدود پنج سال پیگیر تالاب میانکاله بود که در نهایت تابستان امسال برنامه جامع تالاب میانکاله و پروژه‌های اولویت دار آن‌ها تصویب شد.

انجام لایروبی برای تسهیل تبادل جریان آب بین خلیج گرگان و دریای خزر

وی در پایان گفت: بر این اساس قرار شد که ارتباط خلیج گرگان و دریای خزر با لایروبی تسهیل شود. تسهیل ارتباط بین خلیج گرگان و دریای خزر تبادل جریان آب را بیشتر خواهد کرد. به عقیده کارشناسان عدم تبادل جریان آب سبب فرایندهای شیمیایی و مرگ پرندگان می‌شود.