گیلان بهتر نوین / سرویس سیاسی:با انتخاب حسن روحانی بعنوان رییس جمهور در سال۹۲ فضای سیاسی و مدیریتی کشور رو به سمت گفتمان مورد تاکید وی یعنی «اعتدال» رفت،گفتمانی که در بین احزاب موجود در کشور بیشترین قرابت را حزب «اعتدال و توسعه» با آن داشت. از این رو  حزب اعتدال و توسعه را میتوان نزدیک ترین جریان سیاسی، فکری، به حسن روحانی دانست. حزبی که در سال ۸۲ شورای مرکزی خود را تشکیل داد و از همان سالها موسسین و اعضای شورای مرکزی، ارتباط بسیار نزدیکی با شیخ اعتدال داشتند با شروع بکار دولت «تدبیر و امید» اعضای ارشد و میانی حزب ، که  مورد وثوق رییس جمهور  بودند، وارد عرصه اجرایی کشور شدند  امری که قطعا می توانست به جاری شدن تفکر روحانی در بدنه دولت کمک کند. از این رو در این گزارش به نوع همکاری آنها در دولت «یازدهم»و گمان زنی های جایگاه آنها در دولت آینده خواهیم پرداخت:

Related image

محمد باقر نوبخت حقیقی:

ارتباط کاری و تشکیلاتی نوبخت با آیت الله هاشمی رفسنجانی بر کسی پوشیده نیست این ارتباط تا حدی بود  که وی به عنوان فردی امین در ساختار اداری و تشکیلاتی وی محسوب می شد. نوبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه با سابقه چهار دوره نمایندگی مردم رشت با اختلاف آرا بالا، بعنوان نفر اول از حوزه انتخابیه در مجلس. (که  شروع همکاری وی با روحانی به  آن سالها باز می گردد) و بعد ادامه همکاری در مجمع ، به عنوان  معاون پژوهشهای اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام او را تبدیل به یکی از نزدیکترین افراد به روحانی کرده است. اعتماد و اعتقاد روحانی به وی منجر شد که رئیس کابینه دولت «تدبیر و امید» وی را به عنوان  معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه ونیز سخنگوی دولت برگزیند. مرد خوش اخلاق و همیشه خندان اعتدال در «دولت دوازدهم» نیز نقش پررنگی در تیم اقتصادی دولت ایفا خواهد کرد.

Image result for ‫عکس های خاص از محمود واعظی‬‎

محمود واعظی:

معاون پژوهش‌های سیاست خارجی مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای شورای مرکزی اعتدال و توسعه بود .وی را نیز می توان از افراد نزدیک به روحانی دانست، وزیر ارتباطات دولت یازدهم که بنظر می رسد انتصاب وی به عنوان ریاست دفتر رئیس جمهور در دولت دوازدهم قطعی شده است.تاثیرگذاری وی در انتخاب وزیر آینده ارتباطات و فن آوری اطلاعات تا حدی است که بنا بر گمانه زنی ها جوان ترین معاون او در وزارتخانه به عنوان گزینه پیشنهادی رئیس جمهور به مجلس خواهد رفت

Image result for ‫مهندس ترکان‬‎

 

اکبر ترکان:

از اعضای هیات موسس حزب «اعتدال و توسعه» ، استاندار ایلام و هرمزگان ، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان. وی تنها فرد غیر نظامی است که به مقام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیده ‌است  او در دولت یازدهم ، مشاور عالی رئیس‌جمهور ، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی بود به نظر می رسد در دولت اینده هم ، نقش وی در دولت به مانند اکنون تاثیرگذار خواهد بود.

Related image

علی جنتی:

فرزند آیت الله احمد جنتی ،  استاندار خراسان و خوزستان، سفیر ایران در کویت، رئیس دفتر رئیس مجلس، معاون بین‌الملل وزیر ارشاد و عضو شورای نظارت بر صدا و سیما و از چهره های نزدیک به ایت الله فقید، هاشمی رفسنجانی است  وی وزیر ارشاد دولت اول که البته در ادامه راه بنا بر دلایلی استعفا داد.گمانه ها از حضور وی بعنوان یکی از مشاوران رییس جمهور در دولت بعدی خبر می دهد.

Image result for ‫عکس محمد رضا نعمت زاده:‬‎

محمد رضا نعمت زاده:

از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ به ‌ترتیب در دولت‌های محمدعلی رجایی واکبر هاشمی رفسنجانی وزیر صنایع ایران بوده است. نعمت‌زاده معاونت وزارت نفت در امور پتروشیمی در دولت اول و دوم اصلاحات هم بود و پدر صنعت پتروشیمی ایران لقب گرفت او در دولت احمدی نژاد بازنشسته شد وی در انتخابات ۹۲ رییس ستاد روحانی بود و در دولت یازدهم وزرات صنعت و معدن را در اختیار داشت . بنظر می رسد مرد ۸۲ ساله دولت یازدهم بدنبال استراحت بیشتر در سالهای آینده باشد. قرابت وی با دکتر روحانی بر کسی پوشیده نیست و مطمئنا در تصمیم گیری ها نظر او کارساز خواهد بود

Image result for ‫عکس مرتضی بانک نهاد ریاست جمهوری‬‎

مرتضی بانک:

معاون پژوهشکده و معاون دفتر و مشاور مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ، استاندار کرمان و معاون اداری مالی وزارت امور خارجه از سوابق اوست ، وی در دولت یازدهم معاون نهاد ریاست جمهوری بود و احتمالا در دولت دوازدهم ریاست سازمان هلال احمر و یا معاونت اجرایی رئیس جمهور  را بر عهده خواهد گرفت .

 

Image result for ‫عکس مسعود شفیعی نقشه برداری‬‎

مسعود شفیعی:

رییس سازمان جوانان حزب «اعتدال و توسعه» که سابقه  فعالیت در مجمع تشخیص نظام را در کارنامه خود دارد وی  در دولت یازدهم ، به قائم مقامی سازمان نقشه برداری کشور منصوب شد با توجه به تاکید دولت دوم روحانی  به جوانگرایی به نظر می رسد این جوان سیاست پیشه، در دولت دوازدهم بر ریاست یک سازمان کشوری تکیه بزند.

***

در میان اعضای فعال حزب اعتدال و توسعه کشور می توان به چند چهره دیگر هم که با «دولت یازدهم» در بخش های مختلف همکاری و همراهی نمودند اشاره کرد، فعالین سیاسی همچون فاطمه هاشمی (فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی)دکتر زهرا اربابی (معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استانهای سازمان برنامه و بودجه)، دکتر زهرا پیشگاهی فرد(نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی)،غلامعلی دهقان (سخنگوی سابق حزب)، دکتر کیوان محمدی (دبیر تشکیلات حزب در گیلان و رییس سازمان برنامه و بودجه آن استان). عبدالغفار شجاع (نماینده ادوار مجلس و رییس ستاد نمایندگان ادوار دکتر روحانی در سال ۹۶ که بعنوان مشاور سازمان برنامه بودجه فعالیت می کرد)دکتر فیروز فاضلی(از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) ،دکتر محمد دهستانی(رئیس کمیته سازماندهی و تشکیلات حزب)، صلاح الدین دلشاد(رئیس کمیته انضباطی حزب)،مرتضی براری(معاون امور استان های حزب اعتدال و توسعه) و رمضانعلی سبحانی فر، (سخنگوی جدید حزب اعتدال و توسعه)

با همه این گمانه زنی ها  باید دید اعضای این حزب در دولت بعدی روحانی در چه جایگاهی حاضر خواهند شد،حزبی که که مسیر توسعه کشور را خط اعتدال می داند و از این رو سعی کرده است قرابت خود را با این گفتمان حفظ کند.

 اعتدال شمال