گیلان بهتر نوین / با چهره های سیاسی، جناحها و احزاب برای کابینه مشورت کردیم

مردم گفتند به عقب باز نمی گردیم؛ شرایط برای تکمیل برنامه های دولت یازدهم مهیاست

اعضای کابینه دوازدهم در دولت یازدهم نیز همکاری داشتند و مستقیم یا غیر مستقیم با من کار کرده اند

از زحمات وزرای دولت یازدهم که اکنون در مسوولیت وزارت نیستند، قدردانی می کنم

خوشحالم که جامعه نسبت به حقوق جوانان و زنان حساسند

نگرانم که چرا گردش نخبگان سرعت بالایی ندارم

دستور داده ام وزرا حتما بانوان و جوانان را در سمتهای مدیریتی بکار گیرند؛ باید بسوی سهم ۳۰ درصدی بانوان از مدیریت گام برداریم

وزیر جوان آورده ایم تا راه برای جوانان باز شود

استفاده از مدیریت بانوان و جوانان منحصر به کابینه نیست؛ در مجموعه دولت باید دیده شوند

همه قوا و بخشها باید از ظرفیت جوانان، بانوان، اقوام و مذاهب در عرصه های مدیریتی استفاده کنند

از انتقاد نسبت به دولت و همه قوا استفاده می کنیم

برای کابینه تحت فشار تصمیم نگرفتم؛ با طیف های مختلف مشورت کردم

ترجیح می دادم لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه تصویب می شد

امیدوارم دو وزیر باقیمانده بزودی معرفی شوند

تصمیمات اساسی اقتصاد با حضور رئیس جمهور اتخاذ می شود

ستاد اقتصاد مقاومتی برای هماهنگی اقتصادی قوا، دستگاهها و نهادها فعالیت می کند

پیگیری موارد خاص اقتصادی، وظیفه معاون اقتصادی رئیس جمهور است

پیوست حکم وزرا تا هفته آینده صادر و برای اطلاع مردم منتشر می شود

عملکرد وزرا هر فصل ارزیابی خواهد شد و ملاک واگذاری بودجه، اقدام بر اساس قانون و برنامه است

اختصاص بودجه نتیجه محور خواهد بود

فضای انتخابات رقابتی و اخلاقی بود؛ از ملت بزرگ، جوانان و بانوان بخاطر مشارکتشان تشکر می کنم

راهی جز وحدت و تعامل برای رسیدن به اهداف نظام نداریم

اگر قرار است با دنیا تعامل گسترده داشته باشیم، تعاملمان در داخل باید گسترده تر باشد

در دنیا و جامعه ما هیچ فکر و رقیبی قابل حذف نیست؛ تفاوت ها و اختلاف فکری باید به رسمیت شناخته شود

قانون و منافع بلند مدت باید اصل باشد

مردم باید احساس آزادی و امنیت داشته باشند

دولت بخوبی می داند که مسوول پاسخ به مطالبات کل ملت ایران است

هماهنگی سه قوه در کابینه پیداست؛ جلسات روسای قوا در دولت دوازدهم با دستور و فواصل نزدیکتر خواهد بود

مجلس و قوه قضاییه آمادگی بیشتری برای کمک به دولت دارند

اینکه سه قوه کنار هم باشند موجب آرامش مردم است

ارتباط خوب رئیس جمهور با ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج ادامه خواهد یافت

برای رشد اقتصاد، نیروهای مسلح باید به دولت کمک کنند

پیشرفت بدون توجه به اخلاق و ارزشهای ملی، اسلامی و انقلابی ممکن نیست

اخلاق و فرهنگ، برآمده از مردم است

نفرت جامعه از ظلم، نهی از منکر است

معروف و منکر را باید درست معرفی کرد، آنگاه مردم خود صحنه را اخلاقی می کنند

اخلاق به گروه خاص انحصار ندارد

تعالی فرهنگ وابسته به آموزش و پرورش است

به وزیر جدید آموزش و پرورش گفته ام، دانش آموزی که دیپلم می گیرد حتما باید مهارت کار و زندگی داشته باشد

دانش آموز علاوه بر حجم دروس باید خلاق و نو آور باشد

دانش آموزان باید با آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را بیاموزند

از معلمان در جهت تحول آموزشی حمایت می کنیم

متعهدیم که حقوق کارگران و کارمندان هر سال بیش از تورم افزایش یابد

مستمری اقشار آسیب پذیر در سال ۹۶ بیش از ۳ برابر شد

همه در برابر دین مردم مسوولند

قبول ندارم که دین در جامعه کمرنگ شده، اعتکافها و مراسم مذهبی گواه است

بودجه همه نهادهای فرهنگی و دینی را افزایش دادیم

معلمان چه بسا از سایرین تعصب دینی بیشتری دارند

دولت همه مروجان دین را حمایت خواهد کرد

زور کارساز نیست، وظیفه ما ابلاغ پیام الهی است تا به دل مردم بنشیند

برای ترویج دین، مثل پیامبر باید بشیر و نذیر باشیم

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در ابتدای این گفت و گوی تلویزیونی که سه شنبه شب برگزار شد، با تسلیت شهادت امام باقر (ع) و تبریک اعیاد پیش رو قربان و غدیر و همچنین گرامیداشت هفته دولت گفت:  هفته دولت را گرامی می‌دارم و به همه کارکنان این خانواده بزرگ و به ملت ایران تبریک می‌گویم. همچنین احترام می‌کنیم به شهیدان رجایی و باهنر که این ایام به مناسبت شهادت آنها هفته دولت نامگذاری شده است.

رییس جمهور با آرزوی موفقیت برای همه مسئولین دولت دوازدهم  اظهارداشت: امیدوارم همه ما بتوانیم خدمتگزاران خوبی برای ملت بزرگوار عزیزمان باشیم؛ ملتی که حماسه بزرگ ۲۹ اردیبهشت را آفرید و آن حماسه بزرگ بود که دولت دوازدهم در سایه آن امروز مشروعیت دارد و می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند.

دکتر روحانی همچنین در ادامه این گفت وگو از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخاطر رأی اعتماد بزرگی که به دولت دوازدهم در مجلس دادند و وزیران امروز با روحیه بالاتری شروع بکار کرده اند ، قدردانی کرد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره فرایند انتخاب کابینه و تفاوت دولت دوازدهم و یازدهم گفت: بعد از انتخابات، رایزنی برای کابینه را شروع کردیم –  البته مراحل قانونی تنفیذ مقام معظم رهبری و تحلیف در مجلس بود – و با همه چهره های معروف سیاسی و جناح ها جلسه داشتیم و پیشهاداتی داشتند.

دکتر روحانی اظهارداشت : بزرگترین تفاوتی که بین کابینه دوازدهم و یازدهم وجود دارد این است که درکابینه دوازدهم افرادی هستند که با آنها مستقیم یا غیرمستقیم، در ۴ سال گذشته کار کردم.بنابراین شناخت دقیق‌تر و بیشتری دارم. نیمی از کابینه همان وزرا هستند که سمت‌های خودشان را دارند و کارشان را ادامه می‌دهند، بقیه وزرا هم برخی‌ معاونین وزرای سابق بودند، مثل وزیر ارتباطات، وزیر اقتصاد و وزیر آموزش و پروش همه افرادی بودند که قبلا معاونت وزیر را در همان وزارتخانه به عهده داشتند و برخی از آنها افرادی بودند که با آنها مستقیم کار کردم. یا معاون من بودند و یا وزیر دادگستری رییس ویژه بازرسی رییس جمهور بوده است،  بنابراین، با همه اینها مستقیم و یا غیرمستقیم در طول ۴ سال گذشته کار کردم و شناخت بیشتری دارم و آنها هم نظرات من را دقیق‌تر می‌دانند.

رییس جمهورخاطرنشان کرد: ۴ سال پیش کابینه‌ای بود که با برخی تازه آشنا شده بودیم. تازه شروع بکار کرده بودیم و در اینجا از فرصت استفاده می‌کنم از همه وزرایی که در دولت یازدهم در خدمت شان بودیم و در دولت دوازدهم در خدمت‌شان نیستیم از آنها سپاسگزاری و تشکر می کنم کار بسیار شایسته‌ای را در دولت یازدهم انجام دادند همه آنهایی که امروز در مسئولیت دیگری به ملت و کشور ما خدمت خواهند کرد.بنابراین با مشورت بیشتر و با شناخت بیشتر، دولت دوازدهم کار خودش را آغاز کرده و چون نیمی از وزرا همان وزرای سابق هستند، کاملاً به مسیر و راهی که ما باید برویم، آشنا هستند به دلیل اینکه ما بسیاری از برنامه‌هایمان تکمیل برنامه‌های دولت یازدهم است.

دکتر روحانی اضافه کرد: ما در مسیر و نیمه راه بودیم و لذا به مردم می‌گفتیم ما راه را باید ادامه دهیم. مردم هم به بیانی می‌گفتند ما به عقب برنمی‌گردیم. بنابراین امروز شرایط بهتری وجود دارد تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه در آغاز دولت یازدهم، با مشکلات بسیار عظیم و بزرگی روبرو بودیم، اظهارداشت: امروز آن مشکلات یا از بین رفته و یا خیلی کاهش پیدا کرده است . در آن دوره با تورم  و بیکاری بزرگ و با رشد منفی روبرو بودیم، مردم ما سال‌ها با مذاکرات هسته‌ای مواجه بودند  که هر دو، سه ماه در افکار عمومی مردم این مطرح می شد که بالاخره مذاکرات چه می‌شود. گروه‌هایی می‌رفتند مذاکره می‌کردند و برمی‌گشتند و بعد هم دوباره یک قطعنامه جدید علیه ملت ما در شورای امنیت سازمان ملل تصویب می‌شد.

وی افزود: امروز دیگر آن نگرانی‌ها در آن زمینه‌ها کمتر شده است و البته معنایش این نیست که مشکلات تمام شده است، مشکلات فراوانی پیش رو داریم معنی‌آن نیست که راه هموار شده ،هنوز سنگلاخهایی پیش رو داریم اما با اراده‌ای قوی‌تر، با آشنایی بیشتر و با روشنی بهتر مسیرمان را می‌شناسیم  و امروز بسیار امیدوارتر از آغاز دولت یازدهم برای موفقیت دولت هستم و حتماً با کمک و حمایت و حضور و مشارکت مردم، می‌توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

رییس جمهورخاطرنشان کرد: نوع مشکلات نسبت به گذشته فرق کرده و برخی از مشکلات هم کوچک‌تر شده است. مثلاً در بحث هسته‌ای آن موقع که دولت کار خود را شروع کرد، برنامه بر این بود که هر چند ماه یکبار تولید نفت ما کاهش و تحریم‌ها شدت پیدا کند. امروز تحریم‌ها شکسته شده ، از نظر من بازگشت به تحریم گذشته علیه ایران امکان‌ناپذیر است.البته  آمریکایی‌ها ممکن است تصوراتی داشته باشند، اما به هیچ عنوان تحریم به صورت قبلی نسبت به جمهوری اسلامی ایران برنخواهد گشت و شرایط بین‌المللی نسبت به ایران کاملاً تغییر کرده است و نگاه جهانیان نسبت به ایران کاملاً عوض شده و بسیاری از مشکلات بزرگ را پشت سر گذاشتیم.

دکتر روحانی افزود: در مسایل اقتصادی امروز مردم احساس آرامش بیشتری دارند. در مسایل سیاست داخلی و خارجی، مردم احساس آرامش بیشتری دارند و در کل در جامعه احساس امنیت بالاتری وجود دارد، امنیت نه به آن مفهوم نظامی یا به مفهوم هجوم خارجی نسبت به کشور بلکه امنیت به معنی عام کلمه یعنی در زمینه اقتصادی، مسایل اجتماعی و فرهنگی، مردم احساس آرامش و امنیت بیشتری می‌کنند و شرایط کاملاً متفاوت است. اما برخی از مشکلات ما ممکن است بیشتر شده باشد، مشکل آب کشور روز به روز با ادامه خشکسالی‌ها بیشتر می‌شود و باید برای حل و فصل آن فکر کنیم، در زمینه محیط زیست برخی از مشکلات را پشت سر گذاشتیم اما مشکلات بزرگ‌تری هم ممکن است پیش رو داشته باشیم.

رییس جمهور تصریح کرد: مسیر برای ما روشن است و برای آن برنامه‌ریزی کردیم و می‌کنیم. بنابراین نوع مشکلات ممکن است عوض شده باشد. امید و تجربه ما بیشتر است و معتقدم مردم برای کمک آماده‌تر هستند و شرایط جامعه ما شرایط آرام‌تری است و ان شاء‌الله این آرامش ادامه خواهد یافت.

رییس جمهور درباره انتقاداتی که در محافل خبری در خصوص میزان جوان‌تر شدن کابینه دولت دوازدهم و سهم بانوان در کابینه مطرح شده، گفت: بسیار خوشحالم که امروز جامعه ما نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد و کاملاً حق با افکار عمومی است چرا که نیرو، انرژی و ظرفیت بزرگی در قشر جوانان وجود دارد و آنها می‌توانند تحول بزرگی در کشور بیافرینند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز اکثر جوان‌های ما در دوره‌های مختلف تحصیلکرده هستند و حتی تحصیلات تکمیلی دانشگاهی دارند، اظهار داشت: امروز ظرفیت انسانی و علمی بسیار خوبی در کشور داریم و باید از جوان‌ها استفاده و بهره‌برداری شود.

رییس جمهور با بیان اینکه من هم نگران هستم که چرا امروز شاهد گردش نخبگان با آن سرعتی که باید باشد، نیستیم، گفت: در این راستا به همه وزرای دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزیری حداقل باید دو نفر از جوان‌ها را در سمت معاون وزیر یا مشاور وزیر و یا دستیار وزیر به کار گیرند و حتماً از خانم‌ها در یکی از این سمت‌های مشابه بهره برده و از وجود آنها در تحول وزارتخانه‌ها استفاده کنند.

دکتر روحانی افزود: باید زمینه را برای جوانگرایی و برای اینکه بانوان بتوانند از ظرفیت خودشان بیشتر استفاده کنند، آماده کنیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه آخرین مصوبه‌ای که ابلاغ شد این بود که باید ظرفیت مدیریت را در بخش‌های دولتی برای بانوان تا سی درصد افزایش دهیم یعنی سی درصد مدیران ما در سال‌های آینده از بانوان باشند و این کار آغاز شده است، گفت: اعتقادم بر این است که از بانوان باید در سطوح مدیریتی در بخش‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ما استفاده شود؛ از جوان‌های ما باید به خوبی استفاده و بهره‌برداری شود.

دکتر روحانی با اشاره به انتخاب یک جوان به عنوان وزیر در کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: خوشبختانه مجلس به او رأی اعتماد داد و بسیار امیدوارم که او برای اینکه نسل جوان اعتماد بیشتری به خود داشته باشد، راهگشا باشد و بتوانیم در سال‌های بعد از وجود جوان‌هایمان در سمت‌های بالا استفاده و بهره‌برداری کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در کابینه دولت دوازدهم سه نفر از خانم‌ها نیز حضور دارند و از افکار و نظرات آنها استفاده می‌کنیم که قبلاً هم در سمت‌های مدیریتی و دانشگاهی حضور داشتند.

دکتر روحانی تصریح کرد: معنای استفاده از جوان‌ها یا بانوان به این معنا نیست که چند نفر از آنها در هیأت وزیران هستند، چراکه ما در دستگاه اجرایی جامعه‌ای بزرگ داشته و چیزی حدود ۳ میلیون نفر کارمند لشکری و کشوری داریم کما اینکه جمعیت بزرگی از بازنشستگان لشکری و کشوری نیز وجود دارند که  آنها هم جزو خانواده دولت هستند که مجموع اینها جمعیت ۵ میلیون نفری است که با خانواده‌شان جمعیت بزرگی می‌شوند.

رییس جمهور ادامه داد : وقتی از دستگاه اجرایی سخن می گوییم باید همه آن سه میلیون نفر را در نظر بگیریم و تنها آن سی نفری که دور آن میز بیضی به نام هیأت دولت یا هیأت وزیران نشستند، نیست بلکه منظور دولت به مفهوم عام است. البته دلمان می خواهد در بخش‌های دیگر جوان‌ها و خانم‌ها فعال باشند. در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی می‌بینیم که بیش از گذشته فعال هستند. در مجلس شورای اسلامی خانم‌ها فعال هستند.مقصودم همه قوا و بخش‌هایی است که به عنوان نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند.

دکتر روحانی تاکید کرد: باید از جوانان و بانوان و از اقوام و مذاهب مختلف به خوبی استفاده کنیم تا آنها بتوانند از ظرفیت خودشان در بخش‌های مدیریتی به کشورشان خدمت برسانند؛ باید در بخش‌های مختلف از همه استفاده کنیم چراکه اصل بر شایسته‌سالاری بوده نه بر وابستگی به جناح، گروه و مذهب.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا همانطور که برای استفاده بیشتر از بانوان و جوانان در سطوح مختلف مدیریتی مصوبه ابلاغ شده  در خصوص اقوام و مذاهب هم ابلاغ خواهد شد؟ گفت: آن مصوبه‌ای که به سی درصد اشاره کردم مصوبه برای بانوان است و نسبت به بکارگیری جوانان و بانوان در واقع ابلاغیه رییس جمهور به وزرا است، نسبت به مذاهب مختلف هم در دولت یازدهم و دوازدهم تأکید داشتیم. شما می‌دانید که بخشی از بخشداران و فرمانداران و معاونین استانداران و معاونین وزرای ما از اهل سنت بودند آنها برادران بسیار عزیز ما هستند هموطن ما هستند و همه ایرانیان باید از فرصتی که پیش روی آنهاست بتوانند به خوبی استفاده کنند.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که «شما اشاره کردید برای انتخاب اعضای محترم کابینه دولت دوازدهم تحت فشار نبودید و مشورت‌های گسترده‌ای در این خصوص صورت دادید. اما در نوع انتخاب‌ها انتقاداتی مطرح و تعبیر سهم‌خواهی مطرح شد آیا این سندیت داشته یا اینکه موضوع رسانه‌ای بوده است، اظهارداشت: از انتقاد همه عزیزان استقبال می‌کنیم. گاهی وقت‌ها انتقادها ممکن است خیلی دقیق نباشد یا گاهی دقیق باشد. در مجموع در انتقاد نسبت به دولت و همه قوا فرق نمی‌کند مردم باید آزاد باشند و نقد و انتقاد کنند اما نسبت به کابینه تحت فشار نبودم ممکن است جناح‌ها و احزاب‌ نقطه نظراتی داشته و نظراتشان را مطرح می کردند اما اینکه نسبت به وزیرم تحت فشار، تصمیم گرفته باشم یعنی جناح و گروهی به من فشار آورده باشد و برای رضایت آنها وزیری انتخاب کرده باشم، اصلاً اینطور نبوده است.

دکتر روحانی گفت: با هر سه فراکسیون مجلس و هیأت ریسه مجلس بحث کرده و مشورت گرفتم .بنابراین اصل مشورت درست است اما اینکه افراد یا جناح‌ها سهم‌خواهی کنند، طبیعی است که هر جناحی دوست دارد، افراد خودش یا وابستگان فکری خودش در مناصب مختلف فعالیت کنند. نظرات را بهتر بتوانند اعمال کنند و به نظرم اشکالی ندارد. اما دولت دوازدهم مثل دولت یازدهم جناحی نیست، فرا جناحی است. البته همه وزرا و همه مسئولین بلندپایه بخش اجرایی هم به اصول پایبندند، هم معتقد به اصلاح در امور هستند و هم معتدل هستند اما در عین حال ما وابستگی جناحی را اصل قرار ندادیم و شایستگی را اصل قرار دادیم.

رییس جمهور در پاسخ به اینکه تکلیف وزیر نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری چه زمانی نهایی خواهد شد، گفت: نسبت به وزرا، مجلس شورای اسلامی، طبق وظایف خودش عمل کرد، من هم بسیار متشکرم از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. دو چیز دلمان می‌خواست که نشد، یکی اینکه دلم می‌خواست آن لایحه‌ای که با دو فوریت به مجلس شورای اسلامی داده بودیم برای اینکه وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت به دو وزارتخانه تبدیل شود و همچنین راه و شهرسازی به دو وزارتخانه تقسیم شود و همچنین سازمان ملی جوانان از وزارت ورزش و جوانان جدا شود، این لایحه هنوز اجرایی نشده خیلی دلم می‌خواست قبل از اینکه وزرا را معرفی کنم این لایحه به تصمیم نهایی مجلس می‌رسید و مقداری تأخیر شده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان محترم مجلس در هر زمانی به این لایحه رأی دهند یک تغییراتی در کابینه دوباره ایجاد خواهد شد و ترمیم خواهد شد. نسبت به وزیر علوم نتوانستم در زمانی که می‌خواستم همه وزرا را معرفی کنم وزیر علوم را معرفی کنم به دلیل اینکه فردی که مشخص کرده بودم، درست حدود ۲۴ ساعت قبل از معرفی وزرا انصراف داد و در آن فرصت نمی‌توانستم وزیر جدید را برگزینم و نمی‌خواستم ارایه لیست کابینه به مجلس شورای اسلامی به تأخیر بیفتد. وزیر نیرو هم نتوانست به اندازه کافی رأی در مجلس کسب کند. بنابراین این دو وزیر باقی ماندند و امیدوارم بتوانیم در هفته‌های آینده یا در هفته‌های اول مهرماه این دو وزیر را به مجلس معرفی کنیم.

مجری پرسید: در دیدار اخیر اعضای دولت دوازدهم با رهبر معظم انقلاب نکاتی مطرح شد. مقام معظم رهبری در این دیدار به انسجام دولت بر کار گروهی و به تعبیر دیگر کار تیمی اشاره داشتند و این موضوع هم در صحبت‌های جنابعالی و در برنامه‌هایی که ارایه فرمودید مورد توجه جدی قرار گرفته است. برای دستیابی به این هدف مهم که به نظر می آید برای مدیریت امور به سیستم یکپارچه و دولت واحد و هماهنگ نیاز داریم، چه برنامه هایی دارید؟

رییس جمهور در پاسخ به این سوال با تاکید بر اینکه هماهنگی و مسئولیت مشترک در دولت یک اصل است، گفت: همه وزرا و رییس جمهور  نسبت به آنچه در دولت تصویب می‌شود مسئول هستند و مسئولیت مشترک دارند. بنابراین هر چه هماهنگ‌تر عمل کنیم، بهتر می‌توانیم به مردم خدمت‌رسانی کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: معتقدم دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم هماهنگ‌تر است و یکی از اصول من برای انتخاب وزرا و معاونین همین بوده که با هماهنگی بیشتری بتوانیم با هم کار کنیم؛ البته در دولت قبلی هم ناهماهنگی به آن صورت نبود که در بعضی از رسانه‌ها منعکس شد، ولی به طور طبیعی ناهماهنگی‌هایی ممکن است در دولت یازدهم بوده باشد که امیدوارم دولت دوازدهم مخصوصاً در زمینه اقتصادی دولت هماهنگ باشد.

رییس جمهور با اشاره به ادامه و پیگیری جلسات شورای هماهنگی اقتصادی در دولت دوازدهم با کمی تفاوت در ترکیب، گفت: تصمیمات اساسی نسبت به مسایل اقتصادی دولت در آنجا اتخاذ خواهد شد و سپس آن مقداری که لازم است ممکن است به شورای اقتصاد و یا به هیأت وزیران بیاید، اما تصمیمات مهم و اساسی آنجا اتخاذ می‌شود.

خبر در حال تکمیل است…