اخبار » اخبار شاخص » اخبار مهم » پیشخوان
کد خبر : 49473
دوشنبه - ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳

عرصه و حریم محوطه‌های باستانی مریان و آق‌اولر بازنگری می‌شود

عرصه و حریم محوطه‌های باستانی مریان و آق‌اولر بازنگری می‌شود

عرصه و حریم محوطه‌های باستانی مریان و آق‌اولر تالش مورد بازنگری قرار می‌گیرند. دکتر امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اعلام این خبر افزود، هیأت گمانه‌زنی به سرپرستی دکتر رقیه مجتبایی ثبوتی، کار خود را آغاز نموده و در این پروژه، در راستای حفاظت و حراست هر چه بیش‌تر و بهتر از محوطه‌های باستانی مریان و آق‌اولر، عرصه و حریم پیشنهادی پیشین این محوطه‌ها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به مطالعات گذشته در این منطقه اذعان داشت، نخستین پژوهش‌های باستان‌شناسی در منطقه تالش به فعالیت‌های دمورگان، باستان‌شناس فرانسوی، در سال‌های ۱۸۸۹ تا ۱۹۹۱ م. مربوط است. پس از آن و به دنبال وقفه‌ای حدود یک قرن، بار دیگر دکتر محمدرضا خلعتبری، در اواخر دهه ۷۰ تا اواسط دهه ۸۰ هجری خورشیدی، کاوش‌های باستان‌شناسی را در این منطقه از سر گرفت. وی با کاوش در گورستان‌ها و محوطه‌های باستانی مریان، تندوین، تول و … موفق به کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخی و تاریخی شد. گورستان‌های این منطقه، با گورهای حفره‌ای ساده، چهارچینه‌سنگی و کلان‌سنگی مربوط به هزاره‌های اول و دوم ق.م. می‌باشند.
امیرانتخابی افزود: پژوهش‌های دکتر خلعتبری در این مجموعه گورستانی، منجر به تعیین عرصه و حریم کلی بر اساس شواهد تحت‌الارضی شده که با توجه به هم‌پوشانی این محوطه‌ها با بستر بافت روستاهای مریان، آق‌اولر و …، امروزه موجب مشکلات فراوانی، در تقابل نیروهای یگان حفاظت و کارشناسان میراث فرهنگی استان و شهرستان تالش با روند ساخت و سازهای رو به گسترش در منطقه شده است. امیرانتخابی با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی در عرصه و حریم مجموعه گورستان‌های مریان و لزوم بازنگری در عرصه و حریم پیشنهادی قبلی، افزود: با توجه به احتمال پراکنده بودن گورستان‌ها در عرصه پیشین، در این طرح بازنگری تلاش می‌شود، عرصه دقیق گورستان‌ها بر اساس گمانه‌زنی‌ باستان‌شناختی شناسایی و ضوابط مربوط به عرصه و حرایم هریک بازتعریف گردد. بدین ترتیب ضمن حفاظت و حراست از آثار فرهنگی مدفون در دل این گورستان‌ها، به برخی ابهامات و استعلامات درباره وجود یا عدم وجود آثار در فواصل میان محوطه‌های گورستانی پاسخ مناسب داده خواهد شد.
بنا به گفته امیرانتخابی، مجوز صادره از پژوهشکده باستان‌شناسی کشور جهت گمانه‌زنی باستان‌شناختی در این مجموعه ، تا ۱۳ شهریور اعتبار داشته اما به دلیل وسعت محدوده و حساسیت موضوع به مدت ۴۵ روز تمدید شده است.