احیاء سه واحد اقتصادی ورشکسته با حمایت دادگستری استان گیلان

سلام صنعت/معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی گیلان گزارشی از چگونگی عملکرد اداره تصفیه امور ورشکستگی ارائه نمود. به گزارش روابط عمومی دادگستری گیلان، ایمان غریب نواز معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی گیلان گزارشی از چگونگی عملکرد اداره تصفیه امور […]

سلام صنعت/معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی گیلان گزارشی از چگونگی عملکرد اداره تصفیه امور ورشکستگی ارائه نمود.

به گزارش روابط عمومی دادگستری گیلان، ایمان غریب نواز معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی گیلان گزارشی از چگونگی عملکرد اداره تصفیه امور ورشکستگی ارائه نمود.

ایمان غریب نواز معاون قضایی و رئیس تصفیه امور ورشکستگی  گیلان با اشاره به اینکه ورشکستگی وضعیتی است که نشان دهنده رویداد بحران برای یک تاجر و بازرگان است در همین راستا قانون، مدیریت این بحران اقتصادی را بر عهده ی دادگستری گذاشته تا با تأسیس اداره ی تصفیه امور ورشکستگی به حل این بحران بپردازد.

 غریب نواز هدف اصلی مدیریت بحران ورشکستگی را حفظ حقوق بستانکاران و کمک به احیای وضعیت ورشکستگان عنوان نمود و گفت: اداره امور ورشکستگی در استان گیلان از اسفند ۱۳۹۹ تاسیس شده و از آن پس کلیه پرونده های ورشکستگی استان به این اداره ارجاع شده است.

وی با اعلام اینکه از فروردین ۱۴۰۰ تاکنون ۴۴ فقره پرونده ورشکستگی به این اداره ارجاع شده که تعداد ۳۰ فقره از این پرونده هابه شرکت های تجاری و مابقی به اشخاص حقیقی تعلق داشته است؛ ابراز داشت: ۲۲ فقره از این پرونده ها مختومه شده و ۲۲ فقره باقی مانده است.

 معاون قضایی رئیس کل دادگستری کل استان گیلان تصریح کرد: تعداد پرونده های مانده شامل ۷ فقره تاجر حقیقی، ۸ شرکت تولیدی و ۷ شرکت خدماتی است و تعدادی از این شرکت ها، شرکت های عظیمی هستند که پرونده ی آنها همچنان در جریان رسیدگی است.

 وی با اشاره به اینکه بستانکاران این ورشکسته  ها ۱۴۸۷ فقره پرونده در اداره ورشکستگی تشکیل داده اند گفت: ۱۳۳۹ فقره از این پرونده ها رسیدگی و مختومه شده و ۱۴۸ فقره باقی مانده است.

رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی استان افزود: از حیث پراکندگی پرونده های ورشکستگی در استان ۱۵ فقره مربوط به شهرستان رشت، ۱۰ فقره آستارا، ۳ فقره شهرستان انزلی و بقیه مربوط به سایر شهرستان هاست.

 وی همچنین خاطر نشان کرد: اداره تصفیه امور ورشکستگی، تکلیف ذاتی دارد که با نظارت خود، دارائی و عملیات بازرگانی ورشکستگان را بازیابی و احیاء و در صورت امکان تحت نظارت خود اداره نماید.

 این مقام قضایی بیان داشت این اداره از تمامی ظرفیت های موجود در راستای احیای واحدهای اقتصادی ورشکسته و بهبود وضعیت اقتصادی آنان استفاده کرده و از این طریق با به کارگیری نیروی کار و ایجاد فرصت های اشتغال برای جوانان و نیز پرداخت همه ی بدهی بستانکاران به بهبود وضعیت اقتصادی استان گیلان کمک شایانی نموده است.

وی افزود: تاکنون واحدهای تولیدی متعلق به ۳ تاجر ورشکسته احیاء شده و در مجموع ۶۷۳ نفر در آنها مشغول به کار می باشند.

وی با اشاره به اینکه رتبه اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری استان گیلان از حیث راه اندازی واحد های تولیدی در کشور رتبه چهارم است ابراز داشت: این رتبه به نسبت مدت تأسیس اداره تصفیه گیلان و تعداد شرکت هایی که ظرفیت راه اندازی داشته اند و ماهیت فعالیت های بازرگانی ورشکستگان، بسیار مطلوب است.

غریب نواز با بیان اینکه در راستای راه اندازی، احیا و حفظ اموال و دارایی های ورشکستگان تاکنون ۲۸ قرارداد منعقد شده که مهم ترین آن ها قرارداد تهیه و نصب تصفیه خانه کشتارگاه مرغ کیسم بوده است گفت: این کشتارگاه با توجه به اینکه به دلیل مشکلات زیست محیطی در معرض تعطیلی قرار داشت همزمان با اجرای اصول ورشکستگی با تهیه و نصب پکیج تصفیه فاضلاب احیاء و از تعطیل شدن آن جلوگیری گردید.

 معاون قضایی رئیس کل دادگستری کل استان گیلان در ادامه افزود: این کارخانه اکنون با ۴۵۰ کارگر مشغول به کار بوده و مراحل پرداخت بدهی های بستانکاران و کارگران آن در حال انجام است.

 وی همچنین خاطر نشان کرد: در راستای دفاع از حقوق ورشکستگان ۶۸ فقره پرونده اقامه یا دفاع از دعوا تشکیل شده است که ۴۸ فقره مختومه شده و ۲۰ فقره در جریان رسیدگی است.

 این مقام قضایی با اشاره به اینکه وظیفه اصلی اداره امور ورشکستگی مدیریت بحران ورشکستگی است تصریح کرد: تلاش همکاران این اداره بر این بوده است تا همزمان با حفظ حقوق بستانکاران بتوان ورشکسته را به جامعه برگرداند تا با استفاده از تجربیات و دارایی های خود حیات دوباره ای پیدا کرده و فعالیت اقتصادی خود را از سر بگیرد.

 وی در پایان ابراز امیدواری کرد این مسیر همچنان تداوم پیدا کند تا با حفظ حقوق بستانکاران و احیاء وضعیت ورشکستگان شاهد ارتقاء وضعیت اقتصادی استان باشیم.