رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران:

استخدام ایثارگران در گیلان یک سوم افت کرده است | گیلان در اعطای مسکن به ایثارگران بیش از ۶۰ درصد از سرانه کشور عقب است

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بدهی بنیاد به دانشگاه‌ها و بیمه‌ها از محل سهامی که از سوی دولت اختصاص یافته تا پایان سال پرداخت خواهد شد.
سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در ‌شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان گیلان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت جامعه ایثار و شهادت در این استان، اظهار داشت: شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به موجب قانون تشکیل شده و ریاست آن هم با رئیس‌جمهور ‌است، مصوبات این شورا در حکم مصوبات دولت است و در استان‌ها هم رئیس این شورا استانداران هستند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه این شورا معادل شورای تأمین در مصوبات فرهنگی است، تصریح کرد: مصوبات شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت لازم الاجراست و از سال گذشته از طریق مجلس شورای اسلامی یک پشتوانه مالی برای این مصوبات نیز ایجاد شده که ابزاری برای اشاعه این فرهنگ است و به دستگاه‌ها تکلیف شده که یک درصد از منابع جاری خود را در این زمینه هزینه کنند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران رسیدگی به امور ایثار و شهادت را یک امر عمومی دانست و تشریح کرد: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یک شورای عالی است که تمام ارکان نظام حتی آنهایی که خارج از دولت و دستگاه رسمی هستند نیز عضو این جلسه بوده تا ضمن ارائه خدمت بهتر به ایثارگران، سرمایه‌گذاری و اقدامات مشترک در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز شکل گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه خوشبختانه در استان‌های شمالی به خصوص گیلان و مازندران، امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یک امر مردمی شده، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم پای کار هستند و این موضوع باید به الگویی برای تمام کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: در حوزه اشتغال ایثارگران در استان گیلان، افراد بیکاری که در سامانه ثبت‌نام کردند در حال حاضر ۶۰۶ نفر هستند که از بین این‌ها، ۲۹۴ نفر فرزند شهید و جانباز ۷۰ درصد و باقی هم از خانواده ایثارگران عزیز هستند.

معاون رئیس‌جمهور افزود: در حوزه استخدام نسبت به سال گذشته تعداد استخدام‌ها در این استان افت پیدا کرده، به گونه‌ای که در سال گذشته یک هزار و ۱۰ نفر استخدام شدند اما این عدد به ۳۰۸ نفر در سال جاری کاهش یافته است، در قانون ۸۷ برنامه ششم یک بند در خصوص جذب فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد است که در مرحله اول ۳۵۰ سهمیه به استان گیلان اختصاص یافت که از این تعداد تنها ۹۳  نفر استخدام شدند در حالی که اخذ مجوز جذب از سازمان امور استخدامی شرایط بسیار سختی دارد و به نظر می‌رسد در آزمون دومی که در سال آینده برگزار می‌شود با اتخاذ تدابیری این مشکل باید حل شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران در استان گیلان نیز گفت: کل مجوزهایی که برای استان گیلان صادر شده دو هزار و ۲۵۳ مورد بوده که از این تعداد ۱۴۶۷ نفر صورت گرفته و بقیه هنوز به مرحله اجرا نرسیده که در این راستا باید سرعت بخشی بیشتری صورت گیرد تا ایجاد نارضایتی نکند.

وی در بحث اعطای تسهیلات نیز اعلام کرد: خوشبختانه اعتبارات مصوب از محل تسهیلات استانی ۱۹۶۸ میلیارد ریال اعتبار است که در رابطه با همکاری بانک‌های عامل ضعف وجود دارد که باید مورد نظر قرار گیرد.

قاضی‌زاده در خصوص مسکن و گلزارهای استان گیلان نیز تصریح کرد: در باب اولویت مسکن در استان، ۷۰۳ نفر دارای اولویت اول هستند یعنی طبق قانون باید به این افراد خدمات مسکن ارائه دهیم و اولویت دوم نیز ۳۷۴۵ نفر هستند که به آنها وام پرداخت شده اما زمین داده نشده که استان گیلان در این رابطه بیش از ۶۰ درصد از سرانه کشور عقب است که باید ترمیم شود.

وی افزود: در ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا نیز از رقم ۱۳۰۱ گلزاری که در این استان وجود دارد ۱۲۹۹ مورد ساماندهی شدند و ۷۴ مورد باقیمانده هم نیاز به مرمت دارند که در این رابطه بنیاد شهید و امور ایثارگران اعتبار عمرانی ندارد به همین دلیل در سفرهای استانی از معاون اول رئیس جمهور تقاضا کردیم که اعتباری برای ساماندهی گلزارها اختصاص دهند.

قاضی‌زاده هاشمی در رابطه با تسهیلات رفاهی قرض‌الحسنه نیز بیان کرد: رقم ۶ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان تسهیلات این استان است که از جمع وام‌های ۱۸ درصد ۲۵ میلیارد تومان به غیر از صندوق قرض‌الحسنه که ایثارگران عزیز دریافت می‌کنند، برآورد شده و سعی می‌کنم منابع را تقویت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بدهی بنیاد به دانشگاه‌ها و بیمه‌ها از محل سهامی که از سوی دولت اختصاص یافته تا پایان سال پرداخت خواهد شد. بیمه دی معوقات داروخانه‌ها و درمانگاه‌ها را تا پایان مردادماه و معوقات بیمه‌شدگان ایثارگر را تا پایان شهریور و بیمارستان‌ها را نیز تا پایان تیرماه پرداخت کرده و البته این امر همکاری بیشتر مراکز را می‌طلبد که بیش از این شرمنده عزیزان نشویم.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: جلسات شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان گیلان به صورت منظم برگزار شده که از این استان گیلان لحاظ دومین رتبه را در کشور دارد و به لحاظ تعداد مصوبات و جلسات دوم است. امسال بحث اعزام ایثارگران عزیز را به عتبات عالیات شروع شده و استان گیلان تاکنون یک هزار سهمیه داشته که باید مورد استفاده قرار گیرد.

وی تأکید کرد: امیدواریم با کمک مسئولان استان گیلان، مرکز بزرگ سیاحتی برای ایثارگران عزیز تأسیس شود و بنیاد آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری در این زمینه را دارد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان گفت: اقدامات بسیار خوبی در خصوص یادواره‌ها و کنگره‌ها انجام شده، اما بخشی از کار ما با آموزش و پرورش و نوجوانان و جوانان است که باید جریان شکل‌پذیری و داستان نگاری کودکانه برای شهدا ایجاد شود که در قالب پروژه‌های دانشجویی به آن بپردازند تا باعث ارتباط برقرار کردن این عزیزان با شهدا در شرایط کنونی کشور شود، زیرا شهدا هم وحدت‌بخش هستند و هم تأثیر مثبتی بر روحیه آنان خواهد داشت.