تنها راه برای پیروزی دیپلماسی و عقلانیت بر زورگویی؛

ایستادگی و مقاومت در برابر توطئه ها و ترفند های ترامپ

..

علی کریمی پاشاکی / روزنامه نگار / دولت و مردم ایران در ماجرای نقض برجام از سوی امریکا از نظر عموم محافل سیاسی و غیر سیاسی دنیا مظلوم واقع شده اند، ایران اکنون در آستانه یک تحول تاریخی قرار دارد، چون امریکائی های و تندروها می خواهند ایران را به سمت اقدامات تلافی جویانه و نهایتا خروج از برجام سوق دهند و این راهبرد امریکایی ها و تندروهاست. اما نباید فراموش کنیم که «ترامپ» می خواهد دولت و مردم ایران را به سمت اقدامات تلافی جویانه سوق دهد. نتانیاهو هم می خواهد ایران دست به اقدامات تلافی جویانه بزند. همچنین محمد بن سلمان جوان این چهره تازه وارد دنیای سیاست هم می خواهد از واکنش های احتمالی تند ایران به عنوان بهانه برای توجیه اقداماتشان سوء استفاده کنند و اقدامات نخ نما شده ی خود را علیه توافق هسته ای با ایران را از ذهن تاریخ پاک کنند.
اما باید قبول کنیم مسیر دیگری هم وجود دارد که ایران ضرورت دارد به آن توجه بیشتر نماید و آن مسیر ایستادگی و مقاومت و دیپلماسی است. وزن کشی دو مسیر اقدامات تلافی جویانه و ایستادگی و مقاومت و دیپلماسی در برابر «ترامپ»، مشخص می کند که مسیر درست کدام است. در پیش گرفتن مسیر ایستادگی هم از نظر رفتاری و هم از نظر علمی بهترین راه مقابله با ترامپ است.
۱ـ باید توجه داشت قبل از هر چیز اتخاذ استراتژی ایستادگی به ایران کمک می کند باور های اخلاقی را حفظ کند. ادامه پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای با وجود یک سال و نیم دشمنی روز افزون از سوی دولت ترامپ، باعث شده ایران موقعیت برتری در جامعه بین المللی پیدا کند. به طور حتم حفظ باورهای اخلاقی به خودی خود سودمند نیست و اخلاقی نمی تواند رشد اقتصادی را به دنبال داشته باشد. اما کشورهای خاور میانه معمولا کمتر فرصت پیدا کرده اند که در زمینه باور های اخلاقی پیشقدم شوند و در مقابل بحران های ناشی از بلاتکلیفی و عدم امنیت قدم علم کنند، وضعیتی که نیازمند ، سازش های ناخوشایند است. در این رابطه ، ادامه پایبندی ایران به برجام، به کشور کمک می کند خود را از رقبای منطقه ای اش جدا کند. این موضوع در درازمدت برای عادی سازی روابط با جامعه بین الملل از اهمیت بالایی برخوردار است . در داخل، مهم است که بپذیریم پایبندی به باورهای اخلاقی به خود باوری جامعه ما را کمک خواهد کرد و این خود باوری و عزت نفس بارها به مردم ایران کمک کرده زیر فشارهای بی سابقه دوام بیاورند. ترامپ و هم پیمانان تندرو وی خیلی علاقه دارند تا ایران را به سمت اقدامات تلافی جویانه سوق دهند تا به اقدامات غیر اخلاقی و غیر انسانی خود لباس مشروعیت بپوشانند و ضرورت دارد ما ضمن ایستادگی از دام توطئه این تاجر منفعت طلب سود جو و تندرو بی مایه دوری کنیم.
۲ـ استراتژی ایستادگی از سوی ایران به اروپا کمک می کند در مسیر حمایت از اقتصاد ایران ثابت قدم باشد. اقدام ترامپ برای خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم های اولیه و ثانویه، تنبیه خوبی برای سران کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان بود که برای نگه داشتن امریکا در برجام بیش از حد از سرمایه سیاسی خود مایه گذاشتند. توهین آشکار ترامپ به متحدان اروپایی اش یک نتیجه مثبت برای ایران داشته است و آن ادامه شکاف بین اروپا و امریکا و عصبانیت اروپایی های از امریکا. پس در شرایط کنونی خدای ناکرده هر تلاشی برای دست زدن احتمالی به اقدامات تلافی جویانه با توجه به رایزنی ها و همدردی های جدید اروپا با ایران، ممکن است به تهدیدی علیه همگرایی بیشتر اروپا با ایران منجر شود. اما ایستادگی مقاومت، دیپلماسی و عقلانیت می تواند به پروژه اساسی ایران و اروپا تعریف شود برای مقابله با یکجانبه گرایی ترامپ و تندروها.