مخبر: تامین واگن مترو و اتوبوس برقی برای کلانشهرها سرعت می گیرد

برگزاری اجلاس مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با حضور شهردار رشت

چهارمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و شهرداران کلانشهرهای کشور از جمله رحیم شوقی شهردار رشت روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

محمد مخبر در جلسه مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران، کمّی بودن و ارائه راهبرد اجرایی برای تحقق را دو ویژگی مهم انتخاب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری دانست و از شهرداران کلانشهرها خواست در زمینه مهار تورم و رشد تولید پیشنهادات اجرایی خود را ارائه دهند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه نقدینگی موجود در جامعه می تواند زمینه اختلال در بازارهای مختلف را مهیا کند، خاطرنشان کرد: اگر نقدینگی در خدمت تولید و سازندگی قرار گیرد، تحولات مثبتی در کشور ایجاد خواهد کرد و شهرداران کلانشهرها باید با تعریف پروژه‌های مختلف، زمینه مشارکت مردم و جذب نقدینگی جامعه را برای اجرای این پروژه ها فراهم سازند تا از این طریق بتوان در کاهش تورم نیز اثرگذار بود.

مخبر همچنین اظهار داشت: شهرداران کلانشهرهای کشور می توانند با ارتقاء خدمات، نقش اثرگذاری در رضایتمندی عمومی داشته باشند و با شناسایی و رفع مهمترین دغدغه های مردم و حل معضلات شهری، موجبات رضایت جامعه فراهم کنند. بنابراین دولت تمامی تلاش خود را برای رفع موانع اجرایی پیش روی خدمات رسانی به مردم توسط شهرداری ها انجام می دهد.

وی تامین و به روز رسانی تجهیزات، ناوگان حمل و نقل عمومی و ماشین آلات شهرداری ها را امری ضروری برشمرد و از شهرداران کلانشهرها خواست ضمن تعامل مناسب با وزارت کشور، امکانات مورد نیاز را از تولیدات داخلی تهیه کنند و چنانچه ظرفیت لازم برای تامین داخلی وجود نداشت از دیگر مسیرها برای تامین نیازمندی های خود اقدام کنند.

گفتنی است در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسات گذشته و رفع برخی از موانع اجرایی آنها، پیشنهادات و تصمیماتی نیز برای تسهیل و ارتقا خدمات رسانی به مردم اتخاذ شد.

برنامه ریزی برای تامین واگن های مترو، اتوبوس های برقی، تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده، نحوه پرداخت مطالبات شهرداری ها و بازپرداخت تسهیلات بانکی از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.

گفتنی است، رحیم شوقی شهردار رشت در چهارمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که به ریاست معاون اول رئیس جمهور در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد شرکت کرد.