بهاری سخت با تورم بالای ۵۰ درصد در سال ۱۴۰۲ در انتظار مردم/ شکاف طبقاتی بین اکثریت فقیر و ندار و اقلیت غنی عمیق تر خواهد شد

پیش بینی ها،رفتارها و سیاستگذاری های دولت سیزدهم نشان می دهد که در بهار سال ۱۴۰۲ ،مردم تورم بالای ۵۰ درصد را تجربه خواهند کرد. وعده ها،تدابیر و سیاست های اقتصادی دولت سیزدهم برای مهار نقدینگی در طولانی مدت جواب نداد و کارساز نشد و اقدامات به سمت انتشار اوراق بیشتر و تامین مالی از […]

پیش بینی ها،رفتارها و سیاستگذاری های دولت سیزدهم نشان می دهد که در بهار سال ۱۴۰۲ ،مردم تورم بالای ۵۰ درصد را تجربه خواهند کرد.
وعده ها،تدابیر و سیاست های اقتصادی دولت سیزدهم برای مهار نقدینگی در طولانی مدت جواب نداد و کارساز نشد و اقدامات به سمت انتشار اوراق بیشتر و تامین مالی از بانک مرکزی رفت ،بطوری که تورم روند افزایشی روزانه ،هفتگی،ماهانه ،فصلی و… گرفته است.

تحلیل سیاست های اقتصادی و مالی دولت آقایی رئیسی و شرایط سخت در فروش نفت و بدست آوردن درآمدهای ارزی سبب گردید ،پیش بینی برای سال ۱۴۰۲ معطوف به تورم بیشتر باشد،بطوری که کارشناسان معتقدند ،مردم بهار سال ۱۴۰۲ را با تورم بالای ۵۰ درصد سپری خواهند کرد. این در حالی است که برخی از مسئولان ،همانند ۱/۵ سال گذشته وعده های آنچنانی و انتخاباتی کاهش تورم و مشکلات را می دهند!!.
با وجود همه‌ی تأکیدات و سخنان مسئولان در دولت سیزدهم ‌در خصوص کاهشی شدن روند تورم ، اما واقعیت های موجود و نمودارها روند معکوس ادعای های مسئولان دولتی را نشان می دهند.
هر چند اقداماتی برای مهار سرعت رشد نقدینگی در اوایل دولت سیزدهم در کوتاه مدت انجام شد ،ولی صاحب نظران این واقعیت را می دانستند که قرار نیست حذف تنخواه و برداشت از حساب شرکت‌های دولتی در طولانی مدت اثر بخش باشد و دولت بالاخره باید پولی که از حساب شرکت‌های دولتی برداشت کرده را بازگرداند.
اینجاست که کاهش سرعت گرانی ها که در چند روز اول دولت سیزدهم موجب افتخار مسئولان این دولت شده بود ،خیلی زود متوقف گردید و دوباره قیمت ها با سرعت معناداری رو به جلو حرکت کرد که این روند همچنان بدون توقف ادامه دارد.
بنا به واقعیت های تجربه شده و عقیده‌ی صاحب نظران اقتصادی ،تاکنون به جز در دولت اصلاحات آقای خاتمی و بطور موقت در سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ در دولت آقای روحانی بدلیل اجرایی شدن برجام ،سرعت تورم بشدت کاهش پیدا کرد ، در دیگر دولتهای بعد از انقلاب اسلامی سال ۵۷, دولت و حاکمیت هیچ وقت نتوانستند تورم را مهار کنند.همیشه تورم با شدت و ضعف روند افزایشی داشته است.
بر همین اساس پیش بینی می شود در بهار سال ۱۴۰۲, جامعه ی ایران تورم بالای ۵۰ درصد را تجربه خواهد کرد و رئیس جدید بانک مرکزی هم قادر نخواهد بود مسیرهای تورمی و نقدینگی افزایشی را مسدود کند.

علی ایحال به نظر می رسد, با توجه واقعیت های موجود دولت سیزدهم، نه بنا ندارد روند تورم و گرانی و… را مهار و یا کاهشی کند بلکه
هیچ پلان منطقی و برنامه و مدیریتی هم در این زمینه ندارد.
در ضمن به نظر می رسد ،دولت سیزدهم ،ذی نفعانی دارد که آنها مانع می شوند تا روند تورم و گرانی و…مهار و یا کاهشی شود ،زیرا منافع ، سودها و درآمدهای سرشارشان نباید به مخاطره بیفتد!؟.
با این موصوف بالا ،شوربختانه ،روز به روز گرانی،تورم ،بیکاری، فقر،فاصله طبقاتی و شکاف بین اکثریت فقیر و ندار و اقلیت عنی در ایران بیشتر و عمیق تر و ناهنجاری ها و بحران های سیاسی، اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی عمیق تر خواهد شد.