استاندار گیلان خواستار شد:

بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی رشت را شتاب دهید

دکتر اسدالله عباسی پیش از ظهر امروز (شنبه) در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی گیلان با تاکید بر اینکه این کتابخانه باید تا هفته کتاب و کتابخوانی پیش رو در آبانماه به بهره برداری برسد، افزود: گام‌های بلندی در خصوص آماده‌سازی کتابخانه مرکزی رشت برداشته شده است و انجام اقدامات در خصوص تکمیل و راه‌اندازی را […]

دکتر اسدالله عباسی پیش از ظهر امروز (شنبه) در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی گیلان با تاکید بر اینکه این کتابخانه باید تا هفته کتاب و کتابخوانی پیش رو در آبانماه به بهره برداری برسد، افزود: گام‌های بلندی در خصوص آماده‌سازی کتابخانه مرکزی رشت برداشته شده است و انجام اقدامات در خصوص تکمیل و راه‌اندازی را سرعت بدهید.

وی با بیان اینکه بدلیل تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر موضوع کتاب و کتابخوانی، این امر در دولت کنونی بسیار مورد اهتمام است، اظهارکرد : اعتبارات خوبی نیز در این خصوص و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در نظر گرفته شده است.

استاندار گیلان همچنین موضوع توزیع عادلانه کتاب را متذکر شد و بیان کرد: نباید کتاب های به‌روز تنها در مرکز استان متمرکز باشد؛ بلکه توزیع کتاب، مانند توزیع منابع باید در شهرها و روستاهای استان عادلانه انجام شود.

استاندار افزود: شهرداران و فرمانداران مناطق فاقد کتابخانه هم باید برای ایجاد کتابخانه همکاری کنند و در صورت بی‌توجهی به ترویج فرهنگ و کتابخوانی توبیخ شوند.

وی بر جذاب نمودن فضای کتابخانه های عمومی استان برای جذب نسل نو تاکید کرد و گفت: باید کتابخوان پرورش داد  و آن وقت است که مردم محل خواندن کتاب را خواهند یافت.

*مشکل بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت زیرساختی است

مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان نیز در این نشست با قدردانی از اهتمام ویژه استاندار گیلان برای راه اندازی کتابخانه مرکزی رشت گفت: در زمینه بهره برداری از این کتابخانه، مشکلات زیرساختی وجود دارد که اگر مرتفع شود این اداره کل آمادگی دارد تا هفته بهره برداری شود.

یاسر تقوا تاکید کرد: در خصوص تجهیزات هیچ مشکلی وجود ندارد و به تازگی نیز اعتباراتی در این خصوص جذب شده است.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به موضوع تخصیص نیم درصدی درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های استان اشاره کرد و از شهرداران خواست در این خصوص بیش از همیشه اهتمام بورزند.

*روز شمار رفع مشکلات بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت آغاز شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این جلسه گفت: روز شمار رفع مشکلات بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت آغاز شده است.

رضا ثقتی از برگزاری نمایشگاه کتاب در گیلان خبر داد و افزود: این نمایشگاه نیمه دوم تیرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان با حضور ۲۰۰ ناشر کشوری و ۳۰ ناشر استانی برگزار می شود.وی همچنین از رشد ۵۱ درصدی چاپ و نشر کتاب خبر داد.

کتابخانه مرکزی شهر رشت به عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه عمومی شمال کشور پروژه‌ای بجامانده از حدود ۱۹ سال قبل است که با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت همچنان درگیرودار فرآیند بهره‌برداری مانده است.

در این جلسه به ریاست دکتر عباسی استاندار گیلان و با حضور فرمانداران شهرستانهای استان به صورت ارتباط تصویری، همچنین تعدادی دیگر از اعضا به بیان نقطه نظرات و نیز گزارش اقدامات انجام شده در زمینه ارتقای فعالیت های حوزه کتاب و کتابخوانی پرداختند.