وزیر دفاع آمریکا:

به مراکز سپاه پاسداران در سوریه حمله کردیم!

 پنتاگون اعلام کرد  ارتش آمریکا به دو نقطه در شرق سوریه مرتبط با سپاه پاسداران ایران حمله هوایی کرده است. امریکا از حمله ارتش این کشور به دو مرکز در سوریه خبر داد و مدعی شد این دو مرکز مربوط به سپاه پاسداران و گروه های مورد حمایت آن است. به نقل از عصرایران، وزارت دفاع امریکا روز […]

 پنتاگون اعلام کرد  ارتش آمریکا به دو نقطه در شرق سوریه مرتبط با سپاه پاسداران ایران حمله هوایی کرده است.

امریکا از حمله ارتش این کشور به دو مرکز در سوریه خبر داد و مدعی شد این دو مرکز مربوط به سپاه پاسداران و گروه های مورد حمایت آن است.

به نقل از عصرایران، وزارت دفاع امریکا روز پنجشنبه گفت در واکنش به حملات علیه نیروهای امریکایی در عراق و سوریه، به دو مرکز در شرق سوریه حمله کرده است. به ادعای پنتاگون، این دو مرکز مورد استفاده سپاه پاسداران ایران و گروه های مورد حمایت سپاه هستند.

وزیر دفاع امریکا “لوید اوستن” در بیانیه ای گفت: ” این ضربه های دقیق برای دفاع از خود، پاسخی به سلسله حملات مستمر و اکثرا ناموفق علیه افراد امریکایی در عراق و سوریه از سوی گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران هستند؛ حملاتی که از ۱۷ اکتبر شروع شده اند”.

به نوشته رویترز، یک مقام وزارت دفاع امریکا گفت که کشورش این حملات را با اسرائیل هماهنگ نکرده است.

به  گزارش وزارت دفاع امریکا، جو بایدن رئیس جمهور به عنوان فرمانده نیروهای مسلح امریکا مجوز این حملات را صادر کرد.

به نوشته رویترز، با بالاگرفتن تنش بعد از آغاز درگیری حماس – اسرائیل ، نیروهای امریکایی و هم پیمان در عراق و سوریه، در هفته گذشته، حداقل ۱۹ بار مورد هدف حملات گروه های مورد حمایت ایران قرار گرفتند.

رویترز نوشت مقامات ارشد امریکایی گفته اند حملات هوایی امریکا در سوریه در بامداد گذشته انبارهای سلاح و مهمات را مورد هدف قرار دادند که سپاه پاسداران ایران و گروه های مورد حمایتش از آنها استفاده می کردند.

مقامات امریکایی اضافه کردند: هنوز مشخص نیست این حملات منجر به کشته شدن ایرانی ها شده است یا نه.

رویترز افزود: یک مقام وزارت دفاع امریکا که خواست نامش اعلام نشود گفت حملات حدود ساعت ۴:۳۰ صبح روز جمعه در سوریه در نزدیکی شهر بوکمال انجام شد. بوکمال شهر کوچک سوریه در مرز با عراق است. دو جنگنده اف۱۶ امریکا این حمله را انجام دادند.

از دو هفته قبل که جنگ میان اسرائیل و غزه آغاز شد تاکنون ارتش امریکا دو ناو هواپیمابر را به منطقه اعزام کرد. همچنین امریکا به شمار نظامیان و جنگنده های خود در منطقه اضافه کرد. دولت امریکا هدف از اعزام این تسلیحات و نیروها را بازداشتن کشورها و گروه ها از ورود به جنگ اسرائیل – حماس اعلام کرده است.

در بیانیه وزیر دفاع امریکا اضافه شده است: “حملات مورد حمایت ایران علیه نیروهای امریکایی، غیرقابل قبول است و باید متوقف شود. اگر حملات گروه های نیابتی ایران علیه نیروهای امریکایی ادامه یابد ما در انجام اقدامات لازم بیشتر برای حفاظت از مردم خود تردید نخواهیم کرد “.

رویترز به نقل از منابع امریکایی نوشت در حملات دو هفته اخیر گروه های مورد حمایت ایران علیه نظامیان امریکایی در منطقه ( سوریه و عراق ) ، در مجموع ۲۱ نیروی آمریکایی دچار آسیب شده اند.

امریکا ۹۰۰ سرباز در سوریه و ۲۵۰۰ سرباز دیگر در عراق دارد.
رویترز ادامه داد: ماموریت این نظامیان را مشاوره و کمک به نیروهای محلی در تلاش برای جلوگیری از ظهور مجدد داعش است.

دولت سوریه حضور نظامیان امریکایی در خاک این کشور را غیرقانونی و مصداق اشغال می داند و خواستار خروج فوری این نیروها از خاک خود است.

رویترز افزود یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: «آنچه ما می‌خواهیم این است که ایران اقدامات بسیار مشخصی انجام دهد تا شبه‌نظامیان و نیروهای نیابتی خود را به عقب‌نشینی هدایت کند.»

هفته گذشته هم در سواحل یمن، یک کشتی جنگی آمریکایی بیش از ۱۲ پهپاد و چهار موشک کروز شلیک شده توسط حوثی‌های یمن را سرنگون کرد.