تبدیل شیرینی به کالای سوپر لوکس! | مردم شیرینی را دانه ای می خرند

علی بهره‌مند رئیس صنف قنادان درخصوص خرید دانه‌ای شیرینی توسط مردم و این که خرید کیلویی کم شده است، گفت: سال‌های قبل سفارشات جعبه‌ای ما حداقل از ۲ کیلو و ۳ کیلو شروع می‌شد.   وی درخصوص افزایش قیمت مواد اولیه گفت: در خصوص تهیه مواد اولیه مشکلی نداریم و به وفور در کشور موجود […]

علی بهره‌مند رئیس صنف قنادان درخصوص خرید دانه‌ای شیرینی توسط مردم و این که خرید کیلویی کم شده است، گفت: سال‌های قبل سفارشات جعبه‌ای ما حداقل از ۲ کیلو و ۳ کیلو شروع می‌شد.

 

وی درخصوص افزایش قیمت مواد اولیه گفت: در خصوص تهیه مواد اولیه مشکلی نداریم و به وفور در کشور موجود است اما متاسفانه با قیمت‌های بسیار بالا روغن، شکر، تخم‌مرغ، خامه و دیگر مواد را خریداری می‌کنیم و وقتی مواد اولیه یک کالا گران باشد، طبیعتا محصول نهایی نیز با قیمت بالا تمام می‌شود. ما در تلاش هستیم حداقل بتوانیم با کم‌ترین سود، سال را به پایان برسانیم.

تمام مواد اولیه را با قیمت آزاد تهیه می‌کنیم و هیچ گونه سوبسید دولتی دریافت نمی‌کنیم. تا به امروز هیچ حمایتی از صنف قناد از سوی دولت انجام نشده است. این در حالی است که در یک سال و نیم گذشته بیش از ۴۵۰ جواز باطلی داشتیم و صنف قنادی را ترک کردند.

 

شیرینی یک کالای سوپرلوکس شده است

 

وی افزود: وضعیت قنادی‌ها خوب نیست و کاسبی‌ها بسیار کم شده و اگر شیرینی به یک کالای لوکس تبدیل شده بود در این روزها وضعیت بدتر شده است و شیرینی یک کالای سوپرلوکس شده است. مردم مانند سابق به سمت شیرینی نمی‌آیند و تعداد مشتری‌ها به دلیل گرانی قیمت‌ها و پایین آمدن قدرت خرید مردم بسیار کم شده است. بلافاصله بعد از عید ماه مبارک رمضان را داریم و پیش‌بینی می‌کنیم که میزان فروش قنادی‌ها نسبت به سال گذشته در ماه رمضان بسیار کم شود و ۳۰ درصد کاهش یابد.

 

قیمت شیرینی در بازار چند؟

 

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران درخصوص قیمت شیرینی گفت: تعیین نرخ‌ها دستوری نیست و براساس عرضه، تقاضا و مواد اولیه تعیین می‌شود و برای عید افزایش قیمت نداریم و قنادان با قیمت‌های فعلی شیرینی می‌فروشند. درحال‌حاضر عرف قیمت شیرینی دانمارکی از کیلویی ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، هر کیلو شیرینی زبان و پاپیون از کیلویی ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزارتومان و شیرینی تر از کیلویی ۱۴۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است.

 

وی درخصوص صادرات شیرینی گفت: صادرات وجود دارد و در این حوزه بسیار توانمند هستیم اما متاسفانه آن طور که باید صادرات انجام نمی‌شود. درحال‌حاضر به کشورهای کانادا، آمریکا، برخی کشورهای اروپایی، استرالیا، کشورهای خلیج‌فارس و کشورهای آسیای میانه صادرات انجام می‌شود.

قدرت خرید ندارند و دانه‌ای شیرینی می‌خرند

 

بهره‌مند درخصوص مشکلات صنف قنادان باتوجه به اینکه سالی که گذشت سال رفع موانع تولید بود، گفت: در چند سالی که مقام معظم رهبری بر تولید تاکید داشتند، متاسفانه هیچ کمکی از سوی دولت نشد. مشکلات ما بسیار زیاد است از تهیه مواد اولیه، نوسان قیمت‌های لحظه‌ای مواد اولیه که حتی تا ۱۰روز هم ثبات ندارند. در بحث مالیات و بیمه مشکلات کلیدی وجود دارد اما به طور کلی هیچ کمک، سوبسید و تسهیلاتی تاکنون از سوی دولت دریافت نکردیم و فقط در حد شعار بوده است.

 

وی درخصوص خرید دانه‌ای شیرینی توسط مردم و این که خرید کیلویی کم شده است، گفت: سال‌های قبل سفارشات جعبه‌ای ما حداقل از ۲ کیلو و ۳ کیلو شروع می‌شد. امسال بیشتر سفارشات قنادی‌ها نیم کیلو و یک کیلو است و خرید شیرینی دیگر مانند سابق نیست. کیک‌های موجود در قنادی‌ها دو نفره شده است. چاره‌ای نداریم، زیرا مردم قدرت خرید ندارند. برای اینکه مشتری خود را حفظ کنیم مجبور هستیم کیک‌های دو نفره پخت کنیم که ۲۰۰ گرم هم وزن ندارد. این به معنی خرید دانه‌ای شیرینی توسط مردم است.