اولتیماتوم استاندار گیلان:

تنها ۲ هفته وقت دارید بانک های حامی تولید را مشخص کنید

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: معطل کردن سرمایه گذاران هیچ کوتاهی قابل اغماض نیست و بشدت برخورد خواهد شد

اسدالله عباسی استاندار گیلان در نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گیلان در سال جدید اظهار داشت: بانک‌ها موظف به حمایت از تولید هستند اما گاه برخی از آنها نه تنها حمایت گر نبوده بلکه ایجاد مانع نیز کرده‌اند و منابعی که باید در استان صرف می شد را به مرکز منتقل کرده‌اند.

عباسی افزود: برخی از بانک ها، دارایی و سرمایه‌ای که بنگاه‌های تولیدی یا مردم سپرده گذاری کرده اند را به جای اینکه صرف تولید و توسعه استان کنند به مرکز منتقل کرده‌اند. اکنون زمان ارزیابی عملکرد بانک های خصوصی و دولتی است و تنها ۲ هفته وقت دارید بانک های حامی تولید را مشخص کنید.

استاندار گیلان با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید بر موضوع تولید و سرمایه گذاری تصریح کرد: مخاطب رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، مدیران و فعالان اقتصادی و مردمی هستند؛ این موضوع تکلیف قانونی و شرعی است؛ باید تکلیفمان را بدرستی انجام داده، شرایط را سنجیده و ببینیم تا پایان سال وضعیت تولید در سطح استان با توجه به ظرفیت هایی که داریم اعم از اقتصاد کشاورزی، دریا محور، دانش بنیان و گردشگری چگونه است.

وی با اشاره به لازم الاجرا بودن تحقق شعار سال انتخاب شده توسط مقام معظم رهبری برای مردم با تلاش وافر مسئولان گفت: تحقق شعار سال بر همه مسوولان، کارگزاران نظام مقدس جمهوری یک تکلیف است زیرا رشد تولید و مهار تورم می‌تواند برای پیشبرد اهداف کشور در حوزه‌های مختلف شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر اهتمام دولت جهادی و مردمی سیزدهم به منظور استفاده از ظرفیت حداکثری سرمایه‌گذاران در کشور بیان کرد: دستگاه‌های صدور مجوز کسب و کار باید برای سرمایه‌گذار فرش وقت درست تا حصول نتیجه بگذارند و بوروکراسی اداری را کاهش دهند زیرا مردمی کردن اقتصاد یکی از سیاست و تاکیدات ریاست محترم جمهوری است.

وی  همچنین با بیان اینکه در معطل کردن سرمایه گذاران هیچ کوتاهی قابل اغماض نیست و بشدت برخورد خواهد شد، افزود: باید در بحث رفع موانع سرمایه گذاری و بهبود آن تمرکز عملی داشته باشیم.

عباسی ادامه داد: بدون شک تنها راه برون رفت کشور از شرایط وضع موجود، مردمی کردن اقتصاد و توجه به سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف است.

وی با اشاره به ظرفیت گیلان در بخش کشاورزی، دریامحور، گردشگری و دانش بنیان در راستای پیشبرد سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و دولت مردمی و انقلابی سیزدهم تصریح کرد: تا پایان سال باید تمامی دستگاه‌های اجرایی مشخص کنند که در طول یکسال با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و مردم در حوزه کشاورزی، آبزی‌پروری، گردشکری و صنایع تبدیلی تا چه میزان موفق بوده و آن را به استانداری اعلام کنند.

استاندار  گیلان با تاکید بر جدی گرفتن عملکرد کارگروه‌ها توسط مدیران اجرایی به منظور تحقق شعار سال گفت: مدیران اجرایی باید کارگروه‌ها را جدی گرفته و از برگزاری جلسات بی‌ثمر جلوگیری کنند زیرا وجود یک کارگروه علمی و کارشناسی می‌تواند بسیاری از معضلات گیلان در حوزه‌های مختلف را برطرف کند.

عباسی عدم هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی در دولت مردمی را غیر قابل قبول دانست و افزود: افزایش هماهنگی های میان بخشی مدیران دستگاه های اجرایی و متولیان امر در راستای صدور مجوز کسب و کار و ایجاد شرایط سرمایه گذاری در گیلان ضرورت دارد که باید بیشتر از سال قبل نمود پیدا کند.

وی با بیان اینکه توسعه دولت الکترونیک باید توسط تمامی دستگاه‌های اجرایی جدی در نظر گرفته شود، گفت: لزومی ندارد یک سرمایه گذار برای دریافت مجوز مرتب به دستگاه‌های اجرایی مراجعه کند زیرا این وظیفه دستگاه‌های اجرایی است که به دولت الکترونیک توجه کرده و شرایط را برای صدور مجوز فراهم کنند.

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان، تمامی دستگاه‌های متولی اعطاء تسهیلات از جمله اداره کل اقتصاد و دارایی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید از محل تخصیص ۱۶ و ۱۸ و سایر منابع خود موظف هستند بر اساس اولویت‌ها توزیع عادلانه اعتبار داشته باشند.

عباسی با بیان اینکه در بحث آمایش سرزمینی باید فرصت‌ها و تهدیدها شناسایی شوند، گفت: نباید به هیچ عنوان برای تکمیل پروژه‌ها زمان را از دست دهیم از این رو باید شهرستان‌ها، کارگروه‌ها و دستگاه‌های اجرایی بر اساس هر منطقه، آسیب‌ها و فرصت‌ها را شناسایی کرده و بر همان اساس برنامه‌ریزی‌های‌ لازم را انجام دهند.

وی با دستور به بانک‌های عامل در خصوص تامین اعتبار برای تکمیل پروژه‌های عمرانی بیان کرد: در بحث تامین اعتبار و سرمایه در گردش، بانک‌ها موظف هستند پای کار آمده و به تکمیل پروژه‌های عمرانی در گیلان کمک کنند.