• افزونه جلالی را نصب کنید.
 • برابر با : Wednesday - 24 - July - 2024
 • ساعت :
  وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد:

  توافق با آمریکا درباره تبادل زندانیان | چگونگی شکل‌گیری توافق ایران و عربستان

  وزیر امور خارجه با اعلام اینکه در روزهای اخیر با آمریکایی‌ها درباره تبادل زندانیان به توافقی دست یافته‌ایم، گفت: اگر همه چیز از طرف آمریکایی خوب پیش برود، در کوتاه مدت شاهد تبادل زندانیان نیز خواهیم بود.

  به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی درباره توافق ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بیان کرد: در چارچوب دکترین سیاست خارجی متوازن دولت آقای دکتر رئیسی نگاه به آسیا و اولویت همسایگان مورد توجه جدی دستگاه دیپلماسی قرار دارد. ما در این چارچوب پیشرفت‌های خوبی را در بحث توسعه مناسبات با همسایگان در ماه‌های گذشته شاهد بودیم. از ماه‌ها قبل ایده‌هایی مطرح بود در خصوص حل مشکلات با برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی.

  * تأکید طرف سعودی برای بازگشت روابط به حالت طبیعی

  وزیر خارجه اضافه کرد: در جریان نشست بغداد ۲ در اردن گفت‌وگوی اولیه و چند دقیقه‌ای بین من و وزیر خارجه عربستان آقای فیصل بن فرحان در محل ورودمان به اجلاس انجام شد. طرف سعودی تأکید داشت بر آمادگی خودش برای اینکه روابط به حالت طبیعی برگردد.

  وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما افزود: این مسئله یک ضمیمه دیگری را با خودش همراه کرد و این به آن برمی‌گردد که آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین زمانی که قصد سفر به عربستان سعودی را داشت ایده‌هایی را با ما در میان گذاشت. مدیرکل سیاسی ما ملاحظاتی نسبت به مواضع منطقه‌ای ما و چین داشت که مقامات چینی را توجیه کرد که در چه چارچوبی گفت‌وگوهایی که شکل می‌گیرد می‌تواند به نفع منطقه و مناسبات موجود بین کشورهای منطقه باشد. در نهایت در سفری که آقای رئیسی به پکن داشت در ملاقات خصوصی رئیس جمهور چین هم گزارشی از گفت‌وگوهایش با مقامات عالی عربستان سعودی در آن سفر ارائه کرد و هم بر اینکه یک نقش میانجی را برای برون رفت ایران و عربستان از چالش‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، ایفا کند، ایده‌هایی را مطرح کرد.

  امیرعبداللهیان ادامه داد: آقای رئیسی مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این رابطه تبیین کرد و نگاه دولت را به حل مشکلات با کشورهای منطقه و حرکت در مسیر گفت‌وگو و فراتر از آن شکل گرفتن همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در منطقه بیان کرد و در نهایت قرار شد گفت‌وگویی بین ایران و عربستان در پکن شکل بگیرد.

  وی خاطرنشان کرد: ایده‌های مختلفی مطرح بود که این گفت‌وگو در چه سطحی انجام شود. از آنجایی که بخش مهمی از چالش‌های موجود به مسائل امنیتی برمی‌گشت، بین طرفین از طریق تلاش‌ها و مساعی جمیله‌ای که دولت چین به عمل آورد، توافق شد که در سطح دبیران شورای عالی امنیت ملی دو کشور گفت‌وگویی امنیتی انجام شود.

  وی یادآور شد: البته در ترکیب تیم اعزامی هر دو کشور به پکن علاوه بر مقامات امنیتی، مدیران کل ذیربط سیاسی پرونده نیز حضور داشتند. تلفیقی از مجموعه‌های سیاست خارجی و امنیتی ما به طور مشخص وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و دستگاه‌های ذیربط آقای شمخانی را همراهی کردند. گفت‌وگوهای طولانی شاید قریب به ۵۰ ساعت در سطح فرد مذاکره کننده ایرانی و همتای سعودی و همچنین گفت‌وگوهای جداگانه با مقامات کشور چین برای پیشرفت در این موضوع انجام شد و در نهایت این ایده دولت و آقای رئیسی با مقدماتی که از ابتدای شروع به کار دولت فراهم شده بود و بعد در محافل مختلف ادامه یافت.

  * جزییات توافق ایران و عربستان

  وزیر خارجه اضافه کرد: خوشبختانه در سطح مشاوران امنیت ملی عربستان و دبیر شورای عالی امنیت ملی ما منجر به توافقی شد که اولا در چارچوب این توافق از زمان انتشار بیانیه سه جانبه ایران، چین و عربستان سعودی، بازگشت روابط به حالت طبیعی اعلام شود و برای این موضوع هیچ یک از طرفین منتظر زمان نباشند و ثانیاً در سقف زمانی حداکثر ۲ ماه وزرای خارجه ایران و عربستان با هم دیدار و نسبت به بازگشایی سفارتخانه‌ها و تبادل سفرا و بازگشایی سرکنسولگری‌ها در جده و مشهد و انتصاب سرکنسول‌ها اقدام لازم به عمل بیاید.

  * توافق علیه هیچ یک از کشورهای مسلمان منطقه نیست/ این طرف‌های یمنی هستند که نسبت به آینده کشورشان تصمیم خواهند گرفت

  این دیپلمات عالیرتبه ایرانی در عین حال تأکید کرد که این توافق در راستای مصالح و منافع دو ملت و صلح و امنیت و توسعه پایدار منطقه انجام می‌شود و افزود: این توافق علیه هیچ یک از کشورهای مسلمان در منطقه شکل نخواهد گرفت. در عین حال به صورت گسترده از این توافق استقبال شده است.

  امیرعبداللهیان در عین حال تأکید کرد: موضوعاتی در منطقه وجود دارد از جمله موضوع یمن، مسائل مربوط به سوریه و افغانستان و حتی مربوط به منازعه در اوکراین هر کدام سازوکار دوجانبه خود را دارد. در مورد یمن طبعا این طرف‌های یمنی هستند که نسبت به آینده کشورشان تصمیم خواهند گرفت، اما جمهوری اسلامی ایران مثل همیشه گفت‌وگو و مذاکره را در این چالش‌ها و منازعات منطقه‌ای محور اصلی می‌داند و معتقدیم تداوم جنگ چه در اوکراین چه در یمن و چه در دیگر حوزه‌ها در منطقه غرب آسیا راه‌حل نیست بلکه شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.

  رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: امیدواریم در چارچوب توافقی که انجام شده علاوه بر دو ملت همه کشورهای مسلمان در منطقه از مواهب آن برخوردار شوند.

  وی ادامه داد: طبعا کشورها در راستای منافع خودشان اقدام خواهند کرد و اینگونه نیست که در این توافق تصمیمات کشورها، تصمیمات نیروهای مقاومت منطقه در مقابل تجاوزگری‌ها و تهدیدات رژیم صهیونیستی نادیده گرفته شود. هر موضوعی در جای طبیعی خودش قرار دارد و بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی در چارچوب این گفت‌وگوها و مذاکرات انجام می‌شود.

  * تبادل پیام با طرف آمریکایی جریان دارد/ توافق با آمریکا درباره تبادل زندانیان در روزهای اخیر

  رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه این گفت‌وگو درباره گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها نیز اظهار داشت: در موضوع لغو تحریم‌ها همچنان تبادل پیام با طرف آمریکایی جریان دارد. در موضوع تبادل زندانیان موجود بین ایران و آمریکا به توافقی در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکایی خوب پیش برود، فکر می‌کنم در کوتاه مدت شاهد تبادل زندانیان نیز خواهیم بود.

  وزیر خارجه با بیان اینکه ما این پرونده را یک پرونده کاملا انسانی می‌دانیم، افزود: از مارس سال گذشته در این رابطه یک سندی بین ما و آمریکا به صورت غیرمستقیم به امضا و تایید رسید، اما زمینه اجرای آن اکنون فراهم شده است. از نظر ما همه چیز آماده است، طرف آمریکایی در حال آخرین هماهنگی‌های فنی خود قرار دارد.

  * جمع‌بندی گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها در دسترس است

  وی همچنین گفت: معتقد هستیم جمع‌بندی گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها در دسترس است. برای ما رفع اتهام بی‌اساس از ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک مسئله مهم و یکی از خطوط قرمز ما قلمداد می‌شود. در سفر اخیر آقای رافائل گروسی به تهران پیشرفت خوبی حاصل شد و الان یک همکاری نیرومندی بین سازمان انرژی اتمی و آژانس جریان دارد که نتیجه این همکاری تاثیر خیلی خوبی در جمع‌بندی مذاکرات خواهد داشت.

  وزیر خارجه در عین حال بیان کرد: من به عنوان مسؤول دستگاه دیپلماسی در ارسال پیام‌ها به مقامات آمریکایی گفتم که مقامات آمریکایی در اتخاذ تصمیم نهایی جرأت و جسارت لازم را تاکنون نتوانسته‌اند از خودشان به نمایش بگذارند. در حالی که طرف ایرانی با عقلانیت، ابتکار و شجاعت خیلی شفاف و روشن در میز مذاکره غیرمستقیم ایده‌های رو به جلو را مطرح کرده است.

  وی گفت: با توجه به آنچه گذشته زمینه خوبی برای رسیدن به جمع‌بندی گفت‌وگوهای طولانی ماه‌های گذشته وجود دارد. در مسیر دیپلماسی و مذاکره به خوبی قرار داریم و امیدواریم هر چه زودتر نتیجه‌ای که مطلوب است با رعایت کامل منافع ملت‌مان حاصل شود.

  نوشته های مشابه

  ارسال دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  برو بالا