رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست مشترک معاون وزیر و مدیران گروه‌های آموزشی مطرح کرد:

توسعه کمی و کیفی رشته های تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان/ کمبود فضای فیزیکی، عمده چالش نظام آموزشی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وبدا)، عصر امروز نشست مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با دکتر ابوالفضل باقری فرد – معاون آموزیش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمد تقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و جمعی از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وبدا)، عصر امروز نشست مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با دکتر ابوالفضل باقری فرد – معاون آموزیش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمد تقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و جمعی از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.
دکتر محمد تقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست، گزارشی از وضعیت کلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ارائه و اظهار کرد: در این دانشگاه ۵۱۲ عضو هیئت علمی در هشت دانشکده فعال هستند و امور آموزش را با پنج هزار و ۷۶۸ دانشجو پیش می برند.
وی با اشاره به حضور پنج دانشجوی فوق تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، افزود: ۳۷۶ انترن و ۳۶۹ رزیدنت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشغول به فعالیت هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بخشی از چالش‌های نظام سلامت گیلان اشاره کرد و گفت: گیلان سالمند ترین استان کشور است و رشد جمعیت در آن منفی است.
دکتر آشوبی با اشاره به بخشی از کمبودهای نظام آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: کمبود فضای فیزیکی متناسب با نیاز آموزش، درمان و بهداشت علیرغم وجود اساتید مبرز و فرهیخته یکی از عمده چالش‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.
وی با اشاره به فرسودگی مراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خاطرنشان کرد: مراکز آموزشی درمانی رشت از قدمت بالایی برخوردار بوده و لازم است احداث بیمارستان های جایگزین مورد توجه قرار بگیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به پیگیری های صورت گرفته در جهت احداث یک بیمارستان جنرال در رشت خبر داد و گفت: احداث بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی رشت از مقام عالی وزارت پیگیری و مورد موافقت قرار گرفت و در لایحه بودجه امسال نیز ذکر شده است.
دکتر آشوبی به برخی از اقدامات شاخص دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای توسعه و اعتلای نظام آموزشی دانشگاه اشاره کرد و گفت: برگزاری موفق سمپوزیوم کشوری و تخصصی ارتقا آموزش علوم پزشکی و کاربرد فناوری مصور سازی، برگزاری همایش سه روزه اورژانس های جراحی، تروما و نقش پاراکلینیک با همکاری سازمان نظام پزشکی کشور و همچنین برگزاری کنگره میان دوره ای انجمن جراحان عروق ایران در رشت از جمله این برنامه ها در راستای فعالیت منطقه ای و ملی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده است.
وی با اشاره به ظرفیت بی نظیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ویژه در منابع انسانی هیئت علمی، گفت: یکی از برنامه های استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان بین المللی سازی است و بسیاری از اهداف راهبردی دانشگاه که در دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه کاسپین برنامه ریزی شده، در حال پیشروی است که جذب دانشجو برای آموزش و همچنین توریسم درمانی در این حوزه را می توان برشمرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بخشی از اقدامات پیرامون آموزش و تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و گفت: اخذ مجوز راه اندازی فلوشیپ جراحی سوختگی از وزارت متبوع، بهبود وضعیت آموزشی رشته تخصصی طب اورژانس ، بهبود وضعیت آموزشی رشته تخصصی ارتوپدی  ، ابقاء وضعیت آموزشی رشته تخصصی زنان و زایمان براساس نظریه بورد تخصصی، ارسال مستندات راه اندازی فوق تخصصی نفرولوژی، کارشناسی ارشد مشاوره مامایی و رشته پاتولوژی به وزارت متبوع، بهبود وضعیت آموزشی رشته تخصصی جراحی داخلی و اقدامات و فراهم سازی لازم جهت راه اندازی رشته تخصصی بیماری های عفونی و گرمسیری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان تنها تعدادی از این دستاوردها بوده است.
دکتر آشوبی همچنین توسعه مشارکت را یکی از برنامه های راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای ارتقای نظام آموزشی دانست و گفت: به جهت بهبود اعتماد و امید در دانشگاه علوم پزشکی گیلان مفتخر به هبه یک ملک به ارزش اولیه ۴۰۰ میلیارد تومانی توسط استاد پیروز به‌عنوان خیر سلامت بوده‌ایم که می‌تواند در بهبود و ارتقای فضای آموزشی بیمارستان پیروز لاهیجان در شرق استان مؤثر و مثمر ثمر باشد.
گفتنی است در این نشست تعدادی از مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه نیز به بیان دیدگاه‌ها، نظرات، چالش‌ها و راهکارها جهت توسعه و ارتقای نظام آموزش پزشکی در گیلان پرداختند.