جشنواره‌ی استانی شعر گیلکی دامون لاهیجان به کار خود پایان داد

به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان؛آیین اختتامیه نخستین جشنواره‌ی استانی شعر گیلکی دامون عصر روز سه شنبه ۳۰خرداد ۱۴۰۲ با انتخاب برگزیدگان در سالن پژوهشکده چای لاهیجان برگزار شد. در ابتدای این آیین دیباچه‌ی بوستان سعدی توسط محنا آقاجانی و نیلا گلی‌پور از اعضای موسسه‌ی فرهنگی هنری پیام رد پای […]

به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان؛آیین اختتامیه نخستین جشنواره‌ی استانی شعر گیلکی دامون عصر روز سه شنبه ۳۰خرداد ۱۴۰۲ با انتخاب برگزیدگان در سالن پژوهشکده چای لاهیجان برگزار شد.

در ابتدای این آیین دیباچه‌ی بوستان سعدی توسط محنا آقاجانی و نیلا گلی‌پور از اعضای موسسه‌ی فرهنگی هنری پیام رد پای آسمان خوانش شد.

پس از آن نیلوفر امیدی مدیر اجرایی این جشنواره ضمن خیر مقدم به حاضرین، برگزاری این جشنواره را گام موثری جهت حفظ و پاسداشت خرده فرهنگ های بومی عنوان کرد و افزود: امیداوریم در سال های آتی بتوانیم در هرچه گسترده تر برگزار کردن این جشنواره گام برداریم.

در ادامه شعر کوتاه گیلکی با تنبک‌ نوازی نیلا گُلی‌پور از اعضای موسّسه‌ی پیام ردّ پای آسمان خوانش شد.

پس از آنتنی چند از شاعران شرکت کننده در این جشنواره از جمله:افشین معشوری از لنگرود ،علیرضا یوسفی گسکری(تخلص :شهباز) از لاهیجان ،سید حبیب اسماعیلی از لاهیجان،نسرین پورنقی از لنگرود ،فاطمه قنبری زیاری از لاهیجان ،سیده نسترن کیازاده از صومعه سرا ،اکبر شاهانی مقدم از لاهیجان ،محمد نوروزی از رودسر ،هلامان اشکوری از لنگرود ،آرمین صفایی زمیدانی از لاهیجان ،محمدجواد آقاجانی از اشکورات روستای پلام ،اسماعیل تکلمی دوست کوهی (عرشیا واعظ) از رودسر ،رمضانعلی زارع ترویجی(نوای لاهیج) از لاهیجان ،یاسمین عبدالهی(می جان ) از رودسر،علی عزلت طلب از لاهیجان ،رضا صادق پور از رشت به خوانش اشعار خود پرداختند و در پایان اعلام نتایج داوری و معرّفی اسامی برگزیدگان و اهدای جوایز انجام شد.

گفتنی است ؛ از میان ۸۰ اثر رسیده از شهرهای رشت، صومعه سرا، انزلی، تهران، لنگرود، رودسر، اشکورات ، تهران و لاهیجان ؛ آثار۲۰ تن از شاعران به مرحله داوری نهایی راه یافتند که پس از بررسی های اشعار توسط هیات داوران نتایج برگزیدگان در دو بخش موضوعی و آزاد به شرح زیر اعلام شد:

الف:بخش موضوعی :
(آداب و رسوم محلی – حفظ و پاسداشت خرده فرهنگ های بومی –اتحاد وانسجام ملی-وطن)
نفر اول :رضا صادق پور از رشت ؛ نفر دوم: نسرین پورنقی از لنگرود
ب : بخش آزاد:
نفر اول: سید حبیب اسماعیلی از لاهیجان؛ نفر دوم: سیده نسترن کیازاده از صومعه سرا

رضا صادق پور :

کمر باریک
استکانان                                                                                      
جرینگ جرینگ 
سنگ زنیدی سنگ سر
کبله غولام ،کاسی ،ممی وموختار
ایپچی اوشتر
اسی وستار
بفروختدیدی
باغ وبولاغ
بجاران
صب تا غروب
خروس خوان به شال خوان
قهوه خانه نیشته اید
فرقی نره
اصفهانی ، تهرانی یا که یزدی
خیلی زماته
کی بج بو نایه
ویلا بجور باوردیدی
بجاران

ترجمه :
استکان های کمر باریکجرینگ جرینگ می کنند
سنگ می زنند روی سنگ(بازی دبرنا)
کربلایی غلام ، کاس، محمد ومختار
کمی آنطرف تر
اسماعیل وستا
فروختند
باغ ها وشالیزارهایشان
صبح تا غروب
خروس خوان تا شغال خوان
قهوه خانه نشسته اند
فرقی ندارد
اصفهانی ،تهرانی یا یزدی
خیلی وقت است
که بوی برنج نمی آیدبیجارها
ویلا رویانده اند