واردات بی رویه رنج برنج را مضاعف کرد؛

خرید برنج در مازندران؛ به نام کشاورز و به کام شرکت های زنجیره‌ای

به نقل از مهر، فصل جدید شالی کاری با برداشت برنج در مزارع مازندران شروع شده و همچنان بسیاری از کشاورزان دغدغه فروش محصولات سال قبل را دارند. این در حالی که دپو و فروش نرفتن برنج کام آنان را تلخ کرده است. یک شالیکار آملی با بیان اینکه حدود ۴ تن برنج در شالیکوبی […]

به نقل از مهر، فصل جدید شالی کاری با برداشت برنج در مزارع مازندران شروع شده و همچنان بسیاری از کشاورزان دغدغه فروش محصولات سال قبل را دارند. این در حالی که دپو و فروش نرفتن برنج کام آنان را تلخ کرده است.

یک شالیکار آملی با بیان اینکه حدود ۴ تن برنج در شالیکوبی داشتم، افزود: به دلیل فروش نرفتن مجبور شدم آن را با قیمت بسیار ناچیز حدود دو هفته قبل و با دریافت چک به فروش برسانم.

غلامی با بیان اینکه برنج طارم درجه یک را با قیمت ۶۰ هزار تومان فروختم، گفت: قیمت این محصول در بازار بیش از ۱۲۰ هزار تومان است.

به کام فروشگاه‌های زنجیره‌ای

وی با بیان اینکه مافیای واردات برنج به تولید داخل ضربه زده‌اند، گفت: بسیاری از شرکت‌های زنجیره‌ای تولیدات کشاورزان را با قیمت ناچیز می خرند و سرانجام با بسته‌بندی و به نام برندهای مختلف با قیمت‌های دو برابری به فروش می‌رسند.

شالیکار دیگری با بیان اینکه امسال وضعیت محصول برنج خوب است، گفت: باز دغدغه فروش محصولات را داریم زیرا بسیاری از برنج‌های سال قبل دپو شده است.

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شالیکوبی داران هر روز پیغام می‌دهد تا برنج دپو شده سال قبل را از انبار آنان خارج کنم، افزود: به این دلیل مجبور شدم برنج درجه یک طارم را با قیمت ۵۴ هزار تومان بفروشم.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی برنج باید از موقع برداشت در دستور کار قرار گیرد، گفت: این در حالی که بسیاری از برنج‌های تولیدی سال قبل در انبار وجود دارد و خطر آفت زدگی آن را تهدید می‌کند.

این کشاورز مازندرانی با اشاره به هزینه‌های بالای تولید برنج گفت: هزینه دستمزد کارگران نشاکار در سال زراعی جاری به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود و برای برداشت نیز باید به ازای هر ۲۰ کیسه شلتوک یک کیسه را به عنوان دستمزد پرداخت کنیم.

این کشاورز ادامه داد: هزینه تبدیل برنج در شالیکوی‌ها نیز بالاست و سال گذشته به ازای هر یک تن ۵ میلیون تومان دستمزد پرداخت کردیم.

مازندران بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج سفید کشور را در ۲۱۰ هزار هکتار شالیزار تأمین می‌کند و این وضعیت در حالی است که میزان نیاز کشور به برنج سالانه ۳ میلیون تن است.

منصور علی زارعی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس با بیان اینکه پیش از ۸۵ درصد برنج مورد نیاز در کشور تولید می‌شود، گفت: می‌توان مابقی را از طریق افزایش بهره‌وری تولید کرد و به خود کفایی رسید.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه واردات برنج راهکار اساسی برای تأمین محصولات غذایی نیست، گفت: در حالی که تولید کنندگان با کمبود نقدینگی روبرو هستند اما برای واردات به راحتی ارز داده می‌شود و از سوی دیگر شاهدان هستیم که برنج کشاورزان خریداری نمی‌شود و آه و ناله کشاورز کنار شالکوبی‌ها بلند است.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه سالانه ۲ میلیون تن برنج وارد می‌شود، در حالی که نیاز واقعی ۸۰۰ هزار تن است، از واردات بی‌رویه برنج انتقاد کرد.

با پیگیری‌های دولت و مسئولان استان مازندران خرید برنج تولیدی مازاد کشاورزان در روزهای اخیر شتاب بیشتری خواهد گرفت یک هفته گذشته نیز بیش از دو هزار تن از برنج تولیدی سال قبل خریداری شده است.

۷ شالیکوبی مباشر خرید هستند

حسن عنایتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به برپایی جلسه هماهنگی و پیگیری برای خرید برنج تولیدی مازاد کشاورزان مازندرانی افزود: خرید برنج ارقام محلی و پرمحصول در انبارهای شرکت غله شهرستان‌های بابل و فریدونکنار و هفت واحد شالیکوبی به عنوان مباشر شرکت غله در شهرستان‌های آمل، بابل، قائمشهر، فریدونکنار، محمودآباد، جویبار و ساری انجام می‌شود.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مازندران استان برتر کشور در تولید کمی و کیفی برنج است که سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید تولید می‌کند.

عنایتی از خرید دو هزار تن برنج داخلی در طرح حمایتی دولت خبر داد و افزود: سازوکار اجرایی طرح حمایتی خرید توافقی برنج بعد از سفر وزیر جهاد کشاورزی به مازندران عملیاتی شده است و ادارات غله در شهرستان‌ها، برخی شالیکوبی‌های منتخب استان به عنوان مباشر و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور در این طرح مشارکت دارند.

عنایتی یادآور شد: از هفته گذشته تاکنون دو هزار تن برنج از شالیکاران مازندرانی خریداری شده که ۵۰۰ تن آن برنج پرمحصول و هزار و ۵۰۰ تن برنج طارم محلی بوده است.

اگرچه دولت و بخش خصوصی در آستانه برداشت برنج جدید برای خرید برنج پارسالی در مازندران وارد عمل شدند اما به اعتقاد کشاورزان، این زمان برای خرید دیر است زیرا بخشی از محصولات دچار آفت زدگی شد و بخشی نیز از دسترس آنان خارج شده است.