رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

دستگاه‌های متولی در جذب اعتبارات جوانی جمعیت بیشتر تلاش کنند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وبدا)، صبح امروز قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، جمعی از معاونین و نمایندگان دستگاه‌های خدماتی متولی این حوزه در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد. دکتر محمدتقی آشوبی – […]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وبدا)، صبح امروز قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، جمعی از معاونین و نمایندگان دستگاه‌های خدماتی متولی این حوزه در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.
دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه تأمین خوابگاه دانشجویان متأهل یکی از تکالیف قانونی است، اظهار کرد: توسعه خوابگاه‌های دانشجویی متأهلین یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که باید علاوه بر تخصیص منابع درآمد اختصاصی و تملک دارایی، از ردیف‌های ملی و معاونت فرهنگی وزارت بهداشت نیز بهره‌مند شد.
وی بر لزوم افزایش پرداختی‌ها به مربیان آموزش جمعیت در استان تأکید کرد و افزود: باید انگیزه این گروه را برای نهادینه کردن آموزش‌های حوزه جمعیت، تقویت و افزایش داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت رعایت تکالیف قانون جوانی جمعیت توسط دستگاه‌های مسئول، تأکید کرد و گفت: مسئولان و مدیران دانشگاه در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی باید برای جذب اعتبارات تخصیصی حوزه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده پیگیری بیشتری داشته باشند.
دکتر آشوبی با بیان اینکه آموزش در مقوله جمعیت بسیار مهم است، افزود: آموزش مستمر به زوج‌های جوان و ترویج فرهنگ فرزند آوری در تحقق جوانی جمعیت بسیار مؤثر و مثمر ثمر است.
وی روند نزولی فرزند آوری را تهدیدی جدی خواند و گفت: اگر نرخ جانشینی جمعیت به میزان مشخصی نرسد و روند فرزند آوری همچنان نزولی باشد، گستره تهدیدات و بحران‌ها بیشتر خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از بسیج جامعه پزشکی و تشکل‌های خیر نهاد و مردمی، گفت: این تشکیلات سهم به سزایی در حفظ جنین، کمک‌های معیشتی به مادران باردار و همچنین نوزادان تازه متولدشده دارند که باید تقویت و فعالیت آن‌ها مضاعف شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی اسماعیلی – مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تبریک هفته وحدت و میلاد حضرت رسول ختمی‌مرتبت، اظهار کرد: آن حضرت،  اسوه محبت و مهربانی  میباشد  و طبق روایت و دستورالعمل آن حضرت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که انسان را در قیامت در کنار پیامبر قرار می‌دهد رعایت کردن امانتی است که در اختیار ماست و یکی از مهم‌ترین مصداق امانت، عبارت است از مسئولیت و جایگاه مدیریتی که همه ما باید به نحو احسن به وظایف خود  عمل نماییم‌.
وی با حائز اهمیت برشمردن جمعیت و صیانت از آن، افزود: به نظر می‌رسد هنوز مسؤولین اهمیت کار جوانی جمعیت را متوجه نشده‌اند درصورتی‌ که تهدیدات جمعیتی بسیار مخرب و بی‌توجهی به آن غفلتی بزرگ است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به حضور همگانی و آحاد جامعه در کنترل و مهار کرونا، گفت: در بحران کرونا همه پا به میدان گذاشتند و اگر همچون پاندمی همه پای‌کار باشند، این مسیر بهتر جریان می یابد و فرهنگ سازی اثر گذار اتفاق خواهد افتاد.
گفتنی است در این نشست تعدادی از معاونین، مدیران و همچنین کارشناسان حوزه جمعیت گزارشی از روند اجرای برنامه‌ها، مشکلات و همچنین راهکارها ارائه کردند.
پایان پیام/