دوستان واقعی دولت کیانند؟

بسم‌الله الرحمن الرحیم حدیث بسیار هدایتگری از مولی‌الموحدین حضرت علی علیه‌السلام داریم که فرموده است دوست واقعی تو کسی است که واقعیت‌ها را با صداقت به تو می‌گوید نه آنکس که هرچه تو بگوئی و بخواهی همان را تأیید و تصدیق می‌کند. «صدیقُکَ من صَدَقَکَ لا من صَدَّقَک». و با همین مضمون ولی با عبارتی […]

بسم‌الله الرحمن الرحیم

حدیث بسیار هدایتگری از مولی‌الموحدین حضرت علی علیه‌السلام داریم که فرموده است دوست واقعی تو کسی است که واقعیت‌ها را با صداقت به تو می‌گوید نه آنکس که هرچه تو بگوئی و بخواهی همان را تأیید و تصدیق می‌کند. «صدیقُکَ من صَدَقَکَ لا من صَدَّقَک». و با همین مضمون ولی با عبارتی دیگر نیز حدیثی از آن حضرت داریم که فرموده است دوست تو کسی است که تو را از کارهای نادرست نهی می‌کند و دشمن تو کسی است که تو را به کارهای نادرست و بیراهه رفتن ترغیب می‌نماید «صَدِیقُکَ مَن نَهاکَ و عَدُوُّکَ مَن أغراک».
مسئولان و حکمرانان ما بارها این فرمایشات امیرالمؤمنین علیه‌السلام را دیده و شنیده‌اند و حتی بعضی از آنها این مطالب را برای مردم تشریح و مستمعین خود را به پای‌بندی به مضامین این احادیث توصیه کرده‌اند ولی عجیب است که وقتی خودشان بر اریکه قدرت تکیه می‌زنند یادشان می‌رود که دوست واقعی، آن کسی نیست که بله‌قربان می‌گوید بلکه آنست که صادقانه هشدار می‌دهد و چاه را نشان می‌دهد حتی اگر شنیدن و پذیرفتنش مذاق قدرتمندان را تلخ ‌کند. ما موظفیم گوشزد کنیم و به مسئولین هشدار بدهیم که تعریف و تمجید کنندگان دوستان واقعی شما نیستند. آنها شما را به افتادن در چاه ترغیب می‌کنند و حتی زمانی که در گردابی متعفن مشغول دست و پا زدن باشید، باز هم به شما خواهند گفت به ‌به که در گلستان مشغول استنشاق هوای پاک و استشمام عطر خوشبو هستید. اینان دوستان واقعی شما نیستند، زیرا اگر شما را دوست داشتند به جای این تعریف و تمجیدهای دروغین، براساس آنچه امام صادق علیه‌السلام فرمودند عیوبتان را به شما گوشزد می‌کردند که بهترین هدیه است «اَحَبُّ إِخْوَانِی إِلَیَّ مَنْ أهْدَى إِلَیَّ عُیُوبِی».
ما که اهل رسانه هستیم، شهادت می‌دهیم که در نظام جمهوری اسلامی هم تقریباً تمام مسئولین کلیدی از تعریف و تمجید کنندگان خوششان می‌آمده و می‌آید و از انتقاد کنندگان ناراحت و ناراضی بوده‌اند و هستند. هر وقت انتقاد کردیم، با اخم روبرو شدیم و هر وقت گفتیم و نوشتیم احسنتم، به ما گفتند طیب ‌الله انفاسکم!
این روش، با احادیثی که از امیرالمؤمنین و امام صادق علیهماالسلام نقل کرده‌ایم سازگاری ندارد. عجیب است که خود دولتمردان، از دولت‌های قبل از خود انتقاد می‌کنند و تا متهم کردن آنان به خیانت پیش می‌روند ولی نوبت به خودشان که می‌رسد حاضر نیستند از گل نازک‌تر به آنها گفته شود. ما که روشمان همیشه نقد عملکرد دولت‌ها بوده و با هیچ دولتی در چارچوب وظیفه رسانه‌ای که برعهده داریم عقد اخوت نبستیم، وقتی به دولتی انتقاد می‌کنیم ما را به مماشات با دولت قبلی متهم می‌کنند در حالی که خود همین حضرات در آن زمان که رقیب دولتمردان بودند بارها ما را به خاطر انتقادهایمان از آن دولت یا دولت‌ها تحسین کردند. این، متأسفانه اختصاص به این دولت و آن دولت ندارد بلکه تمام دولت‌ها دارای این ویژگی ناپسند هستند که مایلند رسانه‌ها رقبایشان را به باد انتقاد بگیرند ولی به خودشان نگویند بالای چشمت ابرو!
خوشبختانه اصحاب رسانه‌های مستقل با تشرها و اخم‌ها و جوابیه‌های پیاپی از میدان به‌ در نمی‌روند. ما یا نباید کار رسانه‌ای را برعهده بگیریم و یا وقتی اهل رسانه شدیم باید با ناملایمات و دشواری‌های ناشی از آن کنار بیائیم.
به رئیس ‌جمهور رئیسی در حدود نیمه مرداد ماه امسال پیشنهاد کردیم در آغاز سال سوم ریاست‌ جمهوری خود به جای آنکه با خبرنگاران صدا و سیما مصاحبه کند و گزارش عملکرد بدهد، با خبرنگاران آزاد و مستقل مصاحبه کند. این پیشنهاد به مذاق دست ‌اندرکاران امور اطلاع‌رسانی ریاست‌ جمهوری خوش نیامد و با ارسال جوابیه‌ای که در روزنامه چاپ شد تلاش کردند کار خود را به نوعی توجیه کنند. حالا بار دیگر این پیشنهاد را تکرار می‌کنیم و انتظار داریم به جای توجیه، آن را جدی بگیرند. سوم شهریور، سالگرد آغاز بکار دولت سیزدهم است. چه خوبست آقای رئیس‌ جمهور بپذیرند این‌بار دو سه خبرنگار از روزنامه‌های مستقل با ایشان مصاحبه کنند و به انتخاب خودشان سؤال‌هائی که احساس می‌کنند حرف واقعی مردم است را از رئیس ‌جمهور بپرسند و این مصاحبه به صورت زنده پخش شود. اطمینان داریم چنین اقدامی در جلب اعتماد مردم به دولت و نظام مؤثر خواهد بود و هیچیک از طرفین از این مصاحبه ضرر نخواهند کرد. آقای رئیس‌ جمهور مطمئن باشند که روزنامه ‌نگاران مستقل، دوستان واقعی ایشان و دولت و نظام هستند همانگونه که امیرالمؤمنین فرمود: «صدیقُکَ من صَدَقَکَ لا من صَدَّقَک».

حجت‌الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری ،مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی