محمد مهاجری،فعال سیاسی اصولگرا:

دولت رئیسی، مردود خرداد

وقتی از ناتوانی مفرط و ناکارآمدی شدید شخص آقای رئیسی و دولتش سخن گفته می‌شود گاه این سوال را مطرح می کنند که واقعا هیچ نقطه مثبت و درخشانی وجود ندارد؟ و آیا انصاف است که نقاط قوت کتمان شود؟ پاسخ این سوال روشن است: واقعا دولت سیزدهم در هیچ حوزه‌ای عملکرد قابل دفاع ندارد. […]

وقتی از ناتوانی مفرط و ناکارآمدی شدید شخص آقای رئیسی و دولتش سخن گفته می‌شود گاه این سوال را مطرح می کنند که واقعا هیچ نقطه مثبت و درخشانی وجود ندارد؟ و آیا انصاف است که نقاط قوت کتمان شود؟

پاسخ این سوال روشن است: واقعا دولت سیزدهم در هیچ حوزه‌ای عملکرد قابل دفاع ندارد. وعده‌های آقای رئیسی تقریبا همگی سراب بود. بعضی ادعاها از جمله برنامه ۷۰۰۰ صفحه‌ای کلا ناراست بود؛ اقتصاددان‌هایی که قرار بود به خط شوند، حتی یک نفرشان وجود خارجی نداشت؛ آمارهایی که توسط شخص رئیس جمهور در باره تورم و اشتغال و حجم نقدینگی و رشد اقتصادی و میزان فروش نفت و بازگشت دلارهای نفتی و … ارائه می‌شود بعضا حتی با آمار رسمی دولت مغایرت فراوان دارد. مردم هم تاثیر این رقم‌ها را در سفره‌شان نمی‌بینند. مواردی چون واکسن کرونا هم تنها در حد بارگیری به داخل کشور و تزریق آن بوده. روابط با کشورها و عضویت در پیمان شانگ‌های هم هنوز نتیجه ملموسی نداشته.

با این‌حال فرض می‌کنیم در برخی زمینه‌ها نمره دولت، بد نیست. اما باز هم مشکلی حل نمی‌شود، چرا؟

دانش آموزی را در نظر بگیرید که کارنامه آخرسالش را گرفته، بعضی درس‌ها را مثلا نمره قبولی (بالای ۱۰) گرفته؛ فرض کنید حتی ۲/۳ تا نمره خوب هم دارد. با این حال می‌بینید بالای کارنامه مهر “مردود خرداد” نقش بسته است. دلیل کاملا واضحی دارد و آن اینکه نمره ۴/۵ درس کمتر از ۱۰ شده و به همین دلیل هم مردود خرداد شمرده شده است.

کارنامه آقای رئیسی دقیقا از همین جنس است. ممکن است عده‌ای صفات شخصی و اخلاقی خوبی برای ایشان سراغ داشته باشند یا حتی عملکرد مثبتی در برخی حوزه‌ها ارائه دهند اما چون در موارد مهمی چون کاهش تورم، رشد نقدینگی، ضعف ارتباطات بین الملل، سرعت اینترنت، فیلترینگ، فرار سرمایه و مهاجرت نخبگان، ساماندهی بازار خودرو و ارز و طلا و … نمره کمتر از ۱۰ گرفته، استحقاق مُهر مردودی را پیدا کرده است.
موضوع به همین سادگی است.

خب فرض کنیم افرادی واسطه شوند و بعضی از این نمره‌ها را طوری دستکاری کنند که از مردودی خرداد نجات پیدا کند و در واقع فرصت یابد که در امتحانات شهریور بخت خود را بیازماید.

چنین ارفاقی در باره آقای رئیسی منطقی نیست. ابر و باد و مه خورشید و فلک در کارشدند تا او دولت داری کند. چنین هماهنگی از ۲۲ بهمن ۵۷ به بعد منحصر به‌فرد است. نهادهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و تبلیغاتی همه به خط شدند. و …
خب در این فرض، آقای رئیسی باید کارنامه‌ای پر از نمره ۲۰ می‌داشت اما نشد.

قطعا تا عوامل موجود که باعث نمرات ضعیف شده‌اند برقرار بماند، و پست‌های دولت در اختیار همین تیم باشد، هیچ اتفاق تازه‌ای نخواهد افتاد.