ابعاد جدیدی از ابهامات مالی باشگاه استقلال مشخص شد

رئیس سازمان خصوصی‌سازی: مدیران استقلال باید محاکمه شوند

حسین قربانزاده، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی توضیحات مفصلی درباره پرونده مالی استراماچونی و وصول چک‌های شخصی علی فتح‌الله‌زاده ارائه کرد که ابعاد جدیدی را از ابهامات مالی موجود در این باشگاه روشن می‌کند. رئیس سازمان خصوصی‌سازی ابعاد جدیدی را در خصوص ابهامات مالی باشگاه استقلال مطرح کرد. او در ابتدای صحبت خود […]

حسین قربانزاده، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی توضیحات مفصلی درباره پرونده مالی استراماچونی و وصول چک‌های شخصی علی فتح‌الله‌زاده ارائه کرد که ابعاد جدیدی را از ابهامات مالی موجود در این باشگاه روشن می‌کند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی ابعاد جدیدی را در خصوص ابهامات مالی باشگاه استقلال مطرح کرد. او در ابتدای صحبت خود به متن نامه استعفای مدیرعامل باشگاه استقلال اشاره کرد و گفت: آقای فتح‌الله‌زاده در متن نامه خود نگفته است که تقصیر سازمان خصوصی‌سازی بوده یا قصوری رخ داده است. چون این روشن است که خصوصی‌سازی در هر واگذاری مدیری را انتخاب می‌کند و مزایده و عرضه اولیه و افزایش سرمایه به نسبت مدلی که ارائه می‌کند و برای کمک به شرکت انجام می‌دهد.

طبیعتا هر شرکتی در حوزه واگذاری یک متولی دارد که دستگاه ذی‌ربط است. شرکت پالایش و پتروشیمی وزارت نفت است، شرکت صنعتی و معدنی وزارت صمت و شرکت‌های مثل فرهنگی و ورزشی وزارت ورزش است.

وی در ادامه گفت: انتخاب هیئت مدیره و مدیرعامل با وزارت ورزش است. کاری که وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی انجام داده، با مدلی که ارائه کرده حدود ۵۰۰ میلیارد تومان هر باشگاه که بخشی از آن وام و بخشی از آن که حاصل از افزایش سرمایه است را در اختیار باشگاه‌ها قرار داده است. قرار بود معاون وزیر ورزش، مدیرعامل و بنده به عنوان اعضای کمیته مصارف که کمیته‌ای مشورتی است برای کمک به مصرف در این مسیر، باشگاه مصارف خود را از این کمیته مجوز بگیرد. پرسپولیس این کار را کرده است، اما استقلال نه.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به بدهی استراماچونی گفت: دو بار بدهی آقای استراماچونی مطرح شده است. یکبار در دوره آقای آجورلو که قرار بود از همان منبع پرداخت شود و یکبار هم توسط آقای فتح‌الله‌زاده که حدود ۱۱۸ میلیارد تومان برای بدهی‌های خارجی از جمله آقای استراماچونی پرداخت شده که همان پشتوانه وامشان بود و زمینی را در بانک شهر وثیقه کرده‌اند. از آن ۱۱۸ میلیارد تومان، ۹۳ میلیارد تومان مستقیم به حساب باشگاه واریز شد.

قربانزاده در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: ، اما خب طبیعتا هزینه‌های دیگری باشگاه داشته است و کماکان بدهی استراماچونی را پرداخت نکرده‌اند و این اتفاقات رخ داده است. پس بنابراین کاری که در این یکسال اخیر انجام شده این است که باشگاه‌هایی که تا الان این درآمد را نداشتند، درآمد جدید اضافه شده و وظیفه دستگاه ذی‌ربط، خود شرکت، هیئت مدیره و مدیرعامل نظارت بر این موضوع بوده و طبیعتا ما هم بر اساس اعلام مدیرعامل که چه چیزهایی برای مصارف احتیاج دارد، آن را به تایید می‌رسانیم.

در مورد باشگاه پرسپولیس موارد مشخص به امضای مدیرعامل و معاون وزیر ورزش رسیده است، اما درباره باشگاه استقلال خود مدیران تصمیم گرفتند و ما هم پس از اطلاع با عنوان کتمان وقایع مالی، به دادگاه عمومی و دادستان کل شکایت کردیم و آقای منتظری، دادستان کل بلافاصله به دادستان تهران پرونده باشگاه استقلال را ارجاع دادند تا مورد بررسی قرار بگیرد.

او در پاسخ به این سوال که آن کمیته اگر امضا نمی‌کرد هم می‌توانستند پول را برداشت کنند، گفت: بله. این کمیته مشورتی است. هر شرکتی یک هیئت مدیره و مدیرعامل دارند که دسته چک دارند و هزینه انجام می‌دهند. این‌ها قرار بود که با مشورت کمیته مصارف هزینه کنند و استقلال این کار را انجام نداد. تا زمان رفتن مدیرعامل سابق به اطلاع سازمان خصوصی‌سازی نرسانده بودند که چه مواردی را هزینه کرده‌اند و این اتفاق بعد از رفتن مدیرعامل آشکار شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که آیا سهامداران می‌توانند شکایت کنند یا خیر، گفت: هر کسی می‌تواند شکایت کند. طبیعتا ما شکایت کرده‌ایم و محکم پای آن هستیم. حقایق مالی کتمان شده و حتما باید در دادگاه مورد محاکمه قرار بگیرند.

معاون وزیر اقتصاد درباره اینکه فتح‌الله‌زاده چک‌های شخصی خود از باشگاه استقلال را وصول کرده است، توضیحاتی ارائه کرد و گفت: خودشان اعلام کرده‌اند که این کار را انجام داده‌اند و قبول دارند. یک بدهی‌ای بوده است که مبلغ روز تعریف شده. آنطور که اعلام حقایق مالی باشگاه است، آقای فتح‌الله‌زاده با مصوبه هیئت مدیره، مبلغ ۶ میلیارد تومان را به مبلغ ۵ میلیارد تومان کاهش دادند و همین پول را دریافت کرده‌اند. اما اصل چک‌ها خیلی کمتر از این بوده و ادعای آقای فتح‌الله‌زاده این است که این مبلغ را طلب داشته‌اند. اما آقای احمدی معاون مالی باشگاه در دوره مدیرعامل سابق وقتی موضوعی چک‌های آقای فتح‌الله‌زاده مطرح شد، ایشان به صراحت اعلام کرد، ما رفته‌ایم از کسانی که چک دستشان بوده مثل آقای صادقی، حنیف عمران‌زا ده، آقای مجیدی و … محضری امضا گرفتیم و عملا آن‌ها طلبی ندارند. این ادعایی بود که معاون مالی باشگاه اعلام کرده است. اینکه چه اتفاقی رخ داده که ایشان قبلا گفته‌اند این چک‌ها پاس شده و الان می‌گویند که این چنین نیست، ما هم توضیح می‌خواهیم.

قربان‌زاده ادامه داد: یک جلسه حضوری در ایام عید داشتیم که آقای فتح‌الله‌زاده توضیحاتی دادند. اما به نظرم احتیاج به توضیحات بیشتری دارد که ایشان مکتوب انجام دهند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در واکنش به این موضوع که آیا با تمام شرکت‌ها این مشکلات را دارند یا خیر، گفت: طبیعتا با شرکت‌های زیان ده این مشکلات را داریم. ما حدود ۴۰۰ شرکت در لیست واگذاری داریم و هیچ کدام از شرکت‌ها را بنده مدیرعاملش را مشخص نمی‌کنم. مدیرعامل و هیئت مدیره آن را دستگاه‌های ذی‌ربط مشخص می‌کنند.

معاون وزیر اقتصاد درباره حرف برخی پیشکسوتان مثل کاظم اولیایی که گفته‌اند شما می‌توانستید مشکل استقلال را حل کنید، گفت: اتفاق بزرگی رخ داده و این باشگاه بورسی شده‌اند و ۵۰۰ میلیارد تومان به هر کدام کمک شده است. این دوستان تصور می‌کنند اینجا امامزاده است و شفا می‌دهد و هر کس و هر زمانی اراده کرد می‌تواند پولی دریافت کند. نه! کامل پول منابع رو باشگاه استقلال، خودش را، وامش را و پشتوانه‌اش را مصرف کرده و طبیعتا مدیرانش باید پاسخگو باشند که به چه نحوی مصرف کرده‌اند.

بحث پرداخت بدهی استراماچونی یکبار در زمان آجرلو و یکبار هم در زمان فتح‌الله‌زاده مطرح شد؛ بر همین اساس ۱۱۸ میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌های خارجی از جمله استراماچونی به حساب باشگاه استقلال واریز شد ولی متأسفانه صرف هزینه‌های دیگر شد.

ما موضوع مصارف باشگاه استقلال در زمان آجرلو را تحت عنوان کتمان وقایع مالی در دادگاه عمومی و دادستانی کل کشور شکایت کردیم؛ محکم پای این شکایت ایستادیم و مدیران باشگاه استقلال باید مورد محاکمه و بازخواست قرار بگیرند.