در جلسه مشترک ایران و روسیه مطرح شد؛

راه اندازی شرکت کشتیرانی مشترک ایران و روسیه | ایجاد هاب رودخانه‌ای با ۳ بندر روسیه

در پی سفر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی به سن‌پترزبورگ روسیه، جلسه‌ای با دستیار رئیس جمهور روسیه و استانداران حوزه رود ولگا در راستای بررسی ظرفیت‌ها و امکانات حمل و نقل از مسیر ولگا و دریای خزر برگزار شد. همچنین وزیر راه و شهرسازی با استانداران استان‌های سامارا، آستراخان و چلیابینسک به دیدار و […]

در پی سفر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی به سن‌پترزبورگ روسیه، جلسه‌ای با دستیار رئیس جمهور روسیه و استانداران حوزه رود ولگا در راستای بررسی ظرفیت‌ها و امکانات حمل و نقل از مسیر ولگا و دریای خزر برگزار شد.

همچنین وزیر راه و شهرسازی با استانداران استان‌های سامارا، آستراخان و چلیابینسک به دیدار و گفت‌وگو پرداخت.

راه اندازی هر چه سریع‌تر شرکت کشتیرانی مشترک

وزیر راه و شهرسازی با اشاره بر اهمیت اجرایی کردن ظرفیت‌های موجود در رابطه با روسیه بر راه اندازی هر چه سریعتر شرکت کشتیرانی مشترک تاکید کرد.

بذرپاش همچنین همکاری فنی شرکت‌های ایرانی برای لایروبی و نیز همکاری‌های هوایی بین هواپیمایی کشوری و شرکت‌های روسی را مطرح کرد و در بخش دیگری از سخنان خود تکمیل کریدورها و افزایش حجم تبادلات میان ایران و روسیه را عنوان و بر اجرایی شدن آن‌ها به جد تأکید کرد.

پروژه ایجاد هاب رودخانه‌ای در ۳ بندر روسیه

در این دیدار استاندار سامارا ضمن تشکر از وزیر راه و شهرسازی کشورمان و لویتین دستیار ویژه پوتین، پروژه ایجاد هاب رودخانه‌ای در ۳ بندر سیزران، تالیاتی و سامارا که مورد تأکید رییس جمهور روسیه است را به طرف ایرانی پیشنهاد داد.

به گفته استاندار سامارا این ۳بندر دارای عمق مناسب برای تردد کشتی بوده و شبکه گسترده ریل متصل به خود و ۳ فرودگاه را دارند، همچنین شبکه وسیع جاده‌ای متصل به کریدور شرق-غرب و شمال -جنوب را دارا هستند.

وی درخواست معرفی یک نماینده ملی از طرف ایران برای هماهنگی‌های فی مابین دو کشور را مطرح کرد.

روابط گسترده با ایران

در بخش دیگر این جلسه استاندار آستراخان گفت: روابط ما با طرف ایرانی وسیع است و مبادله کالاهای ترانزیتی از طریق بندرآستاراخان وجود دارد. در حال حاضر ظرفیت ۱۶میلیون تن انتقال کالا در این استان وجود دارد.

وی افزود: در بندر الیا منطقه ویژه بندری داریم که به یک قطب مهم اقتصادی بدل شده است و آماده‌ایم برای تجار و شرکت‌های ایرانی مزیت‌های مالیاتی و گمرکی در نظر بگیریم.

ارتباط ریلی روزانه در مرز قزاقستان

استاندار چلیابینسک نیز اظهار کرد: در این استان که در مجاورت مرز قزاقستان واقع شده است، یکی از بزرگترین خطوط ریلی را داریم و صاحب یک بندر خشک در خط شرقی کریدور شمال-جنوب هستیم که در حال حاضر از طریق اینچه برون ارتباط ریلی ماهانه داریم که میتوانیم آن را روزانه کنیم.

وی افزود: کانال ولگا به دریای خزر را لایروبی کردیم که تا پایان سال با عمق ۴.۵ متر، آماده خواهد شد.

استاندار چلیابینسک در پایان خواستار گسترش تجارت و ترانزیت با ایران شد.