رایزنی شهردار رشت در پایتخت برای حل معضل چندین ساله پسماند

جلسه حل معضل پسماند شهر رشت با رییس و عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی امروز دوشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۲ با اولویت تامین اعتبار احداث زباله سوز رشت در تهران برگزار شد. در این جلسه که سه نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، اسدالله عباسی استاندار گیلان، رحیم شوقی شهردار رشت، نمایندگان شرکت […]

جلسه حل معضل پسماند شهر رشت با رییس و عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی امروز دوشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۲ با اولویت تامین اعتبار احداث زباله سوز رشت در تهران برگزار شد.

در این جلسه که سه نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، اسدالله عباسی استاندار گیلان، رحیم شوقی شهردار رشت، نمایندگان شرکت TTS، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری و مدیران عامل بانک ها حضور داشتند در مورد موضوعات فنی مدیریت پسماند شهر رشت، لزوم تامین اعتبار پروژه زباله سوز، نحوه مشارکت بانک ها و صندوق توسعه ملی در این حوزه و قرارداد منعقده بین شهرداری و شرکت TTS مذاکراتی به عمل آمد.

مهدی غضنفری رییس و عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی در این جلسه، سرمایه‌گذاری ارزی و سودآوری ناشی از آن را رسالت واقعی این صندوق ذکر کرد و بیان داشت: پشتیبانی از طرح‌های زیست محیطی، پایداری هوا، حفظ زمین و نظایر اینها جزو مأموریت‌های ذاتی این صندوق نیست و جزو شرح وظایف سازمان برنامه و بودجه محسوب می‌شود.

غضنفری اذعان کرد: برای حل مشکل تامین اعتبار پروژه زباله سوز رشت از آنجا که این طرح به اعتبارات بالایی نیازمند است باید جلسه دیگری با حضور مدیران عامل دو بانک رفاه و بانک شهر برگزار کنیم تا بتوانیم با استفاده از منابع آن‌ها و منابع صندوق توسعه اقدامی در جهت رفع مشکل تامین منابع این پروژه انجام دهیم.

اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز در این جلسه عنوان کرد: ظرفیت زباله سوز رشت باید به گونه‌ای تعیین شود که بتوان فرآیند اخذ تسهیلات و منابع ملی و روند اجرای پروژه را در مدتی معین و مشخص در دو فاز به نتیجه رساند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان ابراز داشت: از مدیریت صندوق توسعه ملی درخواست داریم تا جایی که امکان دارد برای تامین مالی پروژه زباله سوز رشت همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند.

محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه تصریح کرد: حدودا ۴۰ سال است که در منطقه سراوان به مساحت ۲۵ هکتار و با ارتفاع ۱۱۰ متر زباله دپو شده و طبق آمار ۱۰ لیتر بر ثانیه شیرابه سمی از این مدفن خارج می‌شود.

احمدی سنگری ضمن اشاره به تولید روزانه هزار و ۲۰۰ تن زباله در شهر رشت اذعان کرد: با احداث و راه‌اندازی زباله سوز در شهر رشت می‌توانیم بخشی از معضل زیست محیطی پسماند سراوان را حل کنیم.