رشت و طالقان خواهرخوانده شدند | تغییر نام خیابان ورزشکار طالقان به نام رشت

رحیم شوقی شهردار رشت، محمد حسین واثق کارگرنیا رئیس شورای اسلامی، هادی رمضانی نائب رئیس شورای اسلامی، علیرضا تاج شهرستانی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، سید شمس شفیعی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سید حسین رضویان عضو شورای اسلامی امروز پنجشنبه چهارم خرداد ۱۴۰۲ در همایش نهضت جنگل که به مناسبت یکصد و چهارمین […]

رحیم شوقی شهردار رشت، محمد حسین واثق کارگرنیا رئیس شورای اسلامی، هادی رمضانی نائب رئیس شورای اسلامی، علیرضا تاج شهرستانی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، سید شمس شفیعی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سید حسین رضویان عضو شورای اسلامی امروز پنجشنبه چهارم خرداد ۱۴۰۲ در همایش نهضت جنگل که به مناسبت یکصد و چهارمین سالگرد شهادت دکتر حشمت در محل سالن فرهنگسرای جلال آل احمد شهرستان طالقان برگزار شد شرکت کردند.

همچنین در خلال برگزاری این رویداد تفاهم نامه همکاری بین شهرهای رشت و طالقان نیز به امضا دو شهردار رسید و خیابان ورزشکار طالقان به نام رشت تغییر نام پیدا کرد.

علاوه بر شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت، مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، نویسندگان و فرهیختگان کشور و استان البرز، خانواده معظم شهدا، مردم و مسئولان شهرستان طالقان، ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، جمعی از پژوهشگران و محققین استان و انوش نصر بازیگر پیشکسوت گیلانی هم در این همایش حضور داشتند.

 

رئیس شورای عالی استان‌های کشور عصر امروز با حضور در همایش یکصد و چهارمین سالروز شهادت دکتر حشمت در شهر زادگاهش طالقان با گرامیداشت یاد و خاطره سوم خرداد مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار کرد: وقایع خاصی تاریخ هر کشوری را شکل داده‌اند و سوم خرداد مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر یکی از این وقایع بزرگ و پُر افتخار است.

مهدی چمران با بیان اینکه ملتی که تاریخ و هویت نداشته باشند پایدار نخواهند ماند، افزود: برخی از کشورها به دنبال تاریخ‌سازی برای خودشان هستند ولی ایران دارای تاریخی کهن و عبرت‌آموز است.

وی با تاکید به اینکه مردان بزرگی همچون میرزا کوچک خان و ابراهیم حشمت برای آزادی ملت بپا خواستند، گفت: هشت سال جنگ تحمیلی نیز در همین راستا بود و البته بسیار در سطح وسیع‌تر انجام شد و امروزه انقلاب اسلامی ایران به قدرتی غیر قابل انکار تبدیل شده است.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور با قدردانی از اعضای شورای شهر رشت بیان کرد: اعضای شورای اسلامی شهر رشت با تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که انجام دادند یاد و خاطره شهید میرزاکوچک جنگلی و شهید ابراهیم حشمت را گرامی و زنده نگاه داشتند.

تلاش پهلوی برای تحریف نهضت جنگل

چمران با اشاره به اینکه در طول دوران پهلوی درباره نهضت بزرگ جنگل تحریف‌های فراوانی رقم خورد، افزود: نهضت جنگل به منظور مقابله با استکبار و آزادسازی ایران از دست متجاوزین شکل گرفت و ما باید یاد و نام شهدا را مرتب تکرار و زنده نگه داریم.

مردم گیلان یاد دکتر حشمت را احیا کردند

فرماندار طالقان نیز در این همایش با قدردانی از حضور اعضای شورای اسلامی و شهردار رشت در این برنامه اظهار کرد: از مردم گیلان به واسطه اینکه شخصیت و یاد دکتر حشمت را زودتر از مردم طالقان احیا و زنده نگه داشتند تشکر می‌کنم.

علی مهدوی با قدردانی از حضور اعضای شورای اسلامی و شهردار رشت در این برنامه گفت: از مردم گیلان به واسطه اینکه شخصیت و یاد دکتر حشمت را زودتر از مردم طالقان احیا و زنده نگه داشتند تشکر می‌کنم.

در این همایش امضای تفاهم‌نامه آئین خواهر خواندگی ما بین شهر رشت و شهر طالقان انجام شد.

نهضت جنگل در برابر استکبار قد علم کرد

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در حاشیه این همایش با ادای احترام به شخصیت والای شهید میرزاکوچک جنگلی و دکتر ابراهیم حشمت اظهار کرد: ابعاد مختلف نهضت جنگل آنچنان وسیع است که برای ارائه آن به روزها و ماه‌ها زمان نیاز است.

محمد حسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه نهضت جنگل در دوران خفقان آن روزهای حاکم بر کشور در مقابل استکبار حاکم قد علم کرد، افزود: باید با تلاشی گسترده، عظمت نهضت جنگل و در راس آن شخصیت‌های بزرگی همچون سردار ملی آن، شهید استکبار ستیز میرزا کوچک خان جنگلی و دکتر حشمت را به دنیا معرفی کرد.

رونمایی از کتاب نویسنده گیلانی در همایش دکتر حشمت

کتاب فریدون شایسته از نویسندگان بنام گیلان زمین نیز با عنوان زندگی نامه دکتر ابراهیم حشمت و دکتر فرهاد لاهیجی با موضوع نهضت جنگل در طالقان رونمایی شد.

در این همایش از تمبر یادبود و سردیس شهید دکتر حشمت نیز رونمایی شد.

جمعی از شعرای گیلانی که از سوی شهر طالقان به منظور شرکت در همایش دعوت شده بودند در وصف نهضت جنگل، سردار شهید میرزا کوچک جنگلی و دکتر ابراهیم حشمت اشعار خود را تقدیم کردند و همچنین گروه موسیقی سنتی گیلانی نیز به اجرای برنامه پرداخت.