رنگ زرد در نقشه کرونایی گیلان پررنگ تر شد

بر اساس تازه ترین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور که شامگاه گذشته اعلام شد رنگ زرد (نسبتا پرخطر) در نقشه کرونایی گیلان از۱۱ به ۱۳شهرستان افزایش یافت. طبق ارزیابی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ۱۷ شهرستان گیلان ۱۳ مورد زرد، یک شهرستان نارنجی و […]

بر اساس تازه ترین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور که شامگاه گذشته اعلام شد رنگ زرد (نسبتا پرخطر) در نقشه کرونایی گیلان از۱۱ به ۱۳شهرستان افزایش یافت.
طبق ارزیابی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ۱۷ شهرستان گیلان ۱۳ مورد زرد، یک شهرستان نارنجی و بقیه آبی است.
بر این اساس، شهرستان رودبار از رنگ بندی نارنجی (پرخطر) کرونایی خارج شد و در وضعیت زرد قرار گرفت اما شهرستان آستانه اشرفیه از زرد به نارنجی تغییر رنگ داد.
بر اساس ارزیابی جدید؛ شهرستان املش، آستارا و تالش در رنگ بندی آبی قرار گرفتند و بندرانزلی، رشت، خمام، رضوانشهر، رودبار، سیاهکل، شفت، صومعه سرا، فومن، لنگرود، ماسال، رودسر و لاهیجان زرد هستند و شهرستان آستانه اشرفیه نارنجی است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: طبق آخرین آمار تا روز گذشته ۱۳۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹در بیمارستان های استان بستری بوده که ۱۵ نفر از آنان بدحال هستند.
دکتر فردین مهرابیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه با افزایش سفرها آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان افزایش یافت افزود: آمار بستری طی یک هفته اخیر ۲ برابر شده است.
وی خاطر نشان‌ کرد: استفاده از ماسک در اماکن عمومی و رعایت فاصله فیزیکی برای پیشگیری از بیماری‌های ویروسی از جمله کرونا باید در این ایام با توجه به دید و بازدیدهای نوروزی بیش از پیش رعایت شود.
وضعیت قرمز یا بسیار پرخطر کرونایی به شرایطی گفته می‌شود که در یک شهر از هر ۱۰۰هزار نفر دست کم ۱۰ نفر روزانه به علت ابتلا به کرونا در مراکز درمانی بستری شوند، رنگ نارنجی نیز به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است و آمار روزانه بستری در این مناطق بیشتر از ۶ نفر در میان یکصد هزار نفر جمعیت محاسبه می‌شود.
وضعیت زرد به معنای نسبتا پرخطر کرونایی است، مناطقی که با این رنگ مشخص می‌شوند به این معنا است که در آنجا بستری روزانه کرونایی در بیمارستان‌ها بین ۴ تا ۶ نفر از میان ۱۰۰هزار نفر جمعیت است.
هر فرد بالای ۱۸سال که ۶ ماه از آخرین تزریق دز واکسن کرونایش گذشته باشد باید برای تزریق دز بعدی واکسن مراجعه کند و انتظار می‌رود آحاد جامعه با انجام به موقع واکسیناسیون در حفظ حقوق شهروندی و کمک به کادر درمان در قطع زنجیره انتقال این ویروس منحوس همراهی کنند.
ویروس کرونا (COVID-19) اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌ برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد؛ این ویروس در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کنند.