روزنامه اسرائیلی از پیشرفت چشمگیر مذاکرات ایران و آمریکا خبر داد

هاآرتص چاپ تل آویو نوشت: اسراییل انتظار دارد ظرف چند هفته آینده، ایران و آمریکا به توافقی دست یابند، با تفاهماتی که به نظر می‌رسد شامل موافقت ایران با توقف غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا در ازای کاهش تحریم‌ها باشد. در ادامه این مطلب آمده است: در تلاش برای دستیابی به تفاهم بر سر […]

هاآرتص چاپ تل آویو نوشت: اسراییل انتظار دارد ظرف چند هفته آینده، ایران و آمریکا به توافقی دست یابند، با تفاهماتی که به نظر می‌رسد شامل موافقت ایران با توقف غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا در ازای کاهش تحریم‌ها باشد.

در ادامه این مطلب آمده است: در تلاش برای دستیابی به تفاهم بر سر توافق هسته ای، تماس های بین ایالات متحده و ایران در چند روز گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. مقامات دفاعی اسرائیل می گویند که مذاکرات با سرعتی بیش از حد انتظار پیش می رود و این احتمال وجود دارد که دو طرف ظرف چند هفته به توافق برسند.

توافق ظاهراً شامل امتیازی از سوی ایران برای توقف فرآیند غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالا است. در مقابل، تهران انتظار کاهش تحریم‌های بین‌المللی تحت رهبری آمریکا را دارد. در مرحله اول، این توافق شامل آزادسازی حدود ۲۰ میلیارد دلار دارایی ایران از حساب‌های بانکی مسدود شده خارج از ایران – واقع در کره جنوبی، عراق و صندوق بین‌المللی پول می شود.

به عنوان بخشی از روند اعتمادسازی بین دو طرف، ایران نیز اخیراً سه زندانی غربی را که در اختیار داشت، آزاد کرد. بلژیک در مقابل، دیپلمات ایرانی را که در دو سال گذشته به اتهام نقش داشتن در تلاش برای کار گذاشتن بمب در فرانسه زندانی کرده بود، آزاد کرد.

به طور رسمی، اسرائیل با تفاهم‌هایی که بین ایران و ایالات متحده شکل گرفته، مخالف است و هشدار می‌دهد که چنین توافق موقت محدودی – انجماد غنی‌سازی اورانیوم در ازای آزادسازی دارایی‌ها – برای تضمین نظارت بین‌المللی بر ایران در سطح لازم کافی نخواهد بود.

نگرانی های ابراز شده شامل نگرانی از این بود که این توافق ها نه برنامه هسته ای آن را به عقب می اندازد و نه از خطر ناشی از ایران می کاهد. در مقابل، برخی از مقامات تشکیلات دفاعی اسرائیل می گویند که این توافق بهترین سناریو خواهد بود – و دستیابی به چنین تفاهماتی بر ادامه پیشرفت بی حد و حصر ایران به سمت سلاح های هسته ای ارجحیت دارد.

بر اساس ارزیابی‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، از لحظه‌ای که ایران فرآیند ساخت بمب هسته‌ای را آغاز می‌کند، حدود ۱۲ روز طول می‌کشد تا غنی‌سازی اورانیوم تا سطح نظامی و ۹۰ درصد را انجام دهد. سازمان اطلاعات اسرائیل تخمین می زند که حتی پس از چنین اقدامی – که تهران هنوز آن را انجام نداده است – ایران تقریباً به دو سال دیگر نیاز دارد تا این بمب را بر روی موشک بالستیک نصب کند.