میراث دولت سیزدهم برای دولت چهاردهم ؛

زمین سوخته یا بهشت برین ؟!

علی کریمی پاشاکی_ روزنامه نگار__مشکلات عدیده ی اقتصادی ،شکاف عمیق طبقاتی بین اکثریت فقیر و ندار و اقلیت غنی ، تبعیض ، رانت خواری و ویژه خواری ، کاسبان تحریم ، از ما بهتران ، آقازاده‌ها و… میراثی است که از دولت سیزدهم و گذشته های دور و نزدیک به دولت چهاردهم رسیده است . […]

علی کریمی پاشاکی_ روزنامه نگار__مشکلات عدیده ی اقتصادی ،شکاف عمیق طبقاتی بین اکثریت فقیر و ندار و اقلیت غنی ، تبعیض ، رانت خواری و ویژه خواری ، کاسبان تحریم ، از ما بهتران ، آقازاده‌ها و… میراثی است که از دولت سیزدهم و گذشته های دور و نزدیک به دولت چهاردهم رسیده است .
اینکه روزنامه ی کیهان و آقای حسین شریعتمداری عادت کرده است تا همه چیز را وارونه و به نفع جناح خود ببیند، حتی ذره‌ای از واقعیت های تلخ جامعه ی ایران نیست.
آری با کمال تأسف از دولت سیزدهم ارثی به نام « زمین سوخته » برای دولت چهاردهم بر جای مانده است که ساماندهی آن و جلوگیری از خرابی های بیشتر از وظایف دولت جدید می باشد.
به نظر می رسد ،اولویت دولت چهاردهم و رسیدگی به معیشت وخیم مردم و رعایت حقوق اساسی و کرامت انسان ها ، همچنین تلاش برای گشایش های اساسی برای رفع ناترازی های اقتصاد کلان و… دولت چهاردهم می باشد.
رفتارها و سیاستگذاری های دولت سیزدهم باعث شد تا مردم تورم واقعی بالای ۶۵ درصدی را  تجربه کردند، تورم بالا یعنی بستر آماده برای تمام ناهنجاری های اقتصادی اجتماعی و…
وعده ها،تدابیر و سیاست های اقتصادی دولت سیزدهم برای مهار نقدینگی ، تورم ، گرانی ،بیکاری ،شکاف طبقاتی بین فقیر و غنی جواب نداد و کارساز نشده است و اقدامات به سمت انتشار اوراق بیشتر و تامین مالی و استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول بی پشتوانه رفت،بطوری که تورم روند افزایشی روزانه ،هفتگی،ماهانه ،فصلی و… گرفته است.

تحلیل سیاست های اقتصادی و مالی دولت سیزدهم و شرایط سخت در فروش نفت و فرآورده های نفتی و فروش با تخفیف آنها و بدست آوردن درآمدهای ارزی نسبی سبب گردید تا تورم بیشتر بشود،بطوری که کارشناسان  آمار و واقعیت های موجود , داد می زند  ،مردم ایران تورم  واقعی بالای ۶۵ درصد را هم تجربه کرده‌اند و چشم انداز ی برای بهبود اوضاع اقتصادی با سیاست های دولت سیزدهم تقریباً قابل پیش بینی نبود و تا روزی که سیاست های آن دولت عملیاتی می‌شود، نیست.
این در حالی است که برخی از مسئولان سیزدهم،همانند سالهای گذشته وعده های آنچنانی کاهش تورم و مشکلات را داده و
می دهند!!.
با وجود همه‌ی تأکیدات و سخنان مسئولان در  دولت سیزدهم ‌در خصوص  کاهشی شدن روند  تورم ، اما واقعیت های موجود در جامعه و زندگی مردم و نمودارها ،روند معکوس ادعای های مسئولان دولت
سیزدهم را نشان می دهند.

بنا بر واقعیت های تجربه شده و عقیده‌ی صاحب نظران اقتصادی ،تاکنون به جز در دولت اصلاحات  آقای خاتمی و بطور موقت در سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ در دولت آقای روحانی بدلیل اجرایی شدن برجام ، که سرعت تورم بشدت کاهش پیدا کرد ، در دیگر دولتهای بعد از انقلاب اسلامی سال ۵۷, دولت ها تاکنون هیچ وقت نتوانستند تورم را مهار و کاهشی کنند.همیشه تورم با شدت و ضعف روند افزایشی داشته است.
بر همین اساس  پیش بینی می شود اگر در اجرای سیاست های اقتصادی تجدیدنظر نگردد، جامعه ی ایران تورم واقعی بالای ۶۵ درصد را ادامه خواهد داد و این روند قاتل توسعه و پیشرفت می باشد.
با این وضعیت و اعمال سیاست های شعاری، نه تنها دولت سیزدهم بلکه سیاست های بانک مرکزی هم قادر نخواهد بود مسیرهای تورمی و نقدینگی افزایشی، را مسدود کند.

علی ایحال , با توجه واقعیت های موجود دولت سیزدهم، نه تنها نتوانست روند تورم و گرانی و… را مهار و یا کاهشی کند بلکه
هیچ برنامه و پلان منطقی مدیریتی هم در این زمینه نداشته است.
در ضمن به نظر می رسد ،دولت سیزدهم ،
ذی نفعانی داشته و دارد که آنها مانع می شوند تا روند تورم و گرانی و…مهار و یا کاهشی شود ،زیرا منافع ، سودها و درآمدهای سرشار شان نباید به مخاطره بیفتد!؟.
با این توضیحات بالا ،شوربختانه ،روز به روز گرانی،تورم ،بیکاری، فقر،فاصله طبقاتی و شکاف بین اکثریت فقیر و ندار و اقلیت غنی در ایران بیشتر و عمیق تر و ناهنجاری ها و بحران های سیاسی، اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی عمیق تر خواهد شد.
حال برخی حامیان دولت اصولگرای سیزدهم که مدعی هستند که از دولت سیزدهم به دولت چهاردهم میراثی بهشت گونه رسیده است ، بدانند که فقط ارثی به نام «زمین سوخته » با مشکلات بسیار پیچیده به یادگار مانده‌است که اگر دولت چهاردهم به موقع و بدون اتلاف وقت و سایر امکانات از جمله استفاده ی بهینه از نیروهای انسانی توانمند ، پاکدست و صادق و با عزت نفس جهت بهره‌وری از منابع انسانی اقدام کند ، شاید در پایان دوره ی اول ریاست جمهوری دکتر پزشکیان ، از شدت ویرانی ها کمی کاسته شود و روندی معقول در سیاست های داخلی و خارجی آغاز گردد ، البته اگر دولت چهاردهم بتواند بر موانع عظیم موجود تمامیت خواهان غلبه کند!!!