یدالله کریمی‌پور،استاد دانشگاه تربیت معلم

طوفان الاقصی: ۱۱ سپتامبر اسرائیل

آیا با فعال شدن حزب الله لبنان، جبهه شمالی علیه اسراییل(اشغالگر) فعال خواهد شد؟ آیا عرب های فلسطینی درون اسرائیل به خواست حماس و جهاد اسلامی برای مشارکت در درگیری ورود خواهند کرد؟ آیا فلسطینیان مستقر در کرانه باختری به یاری حملات حماس خواهند شتافت؟ آیا جنگی بزرگ در پیش است که شعله هایش همه […]

آیا با فعال شدن حزب الله لبنان، جبهه شمالی علیه اسراییل(اشغالگر) فعال خواهد شد؟
آیا عرب های فلسطینی درون اسرائیل به خواست حماس و جهاد اسلامی برای مشارکت در درگیری ورود خواهند کرد؟

آیا فلسطینیان مستقر در کرانه باختری به یاری حملات حماس خواهند شتافت؟

آیا جنگی بزرگ در پیش است که شعله هایش همه خاورمیانه را در خواهد نوردید؟

پشتیبانی این بی سابقه ترین عملیات گریلایی فلسطینیان طی ۵۰ سال گذشته، چه قدرت یا قدرت هایی بوده اند؟

اینها شمار اندکی از پرسش های طبیعی پیرامون عملیات طوفان الاقصی است. ولی در نخستین یادداشت برآنم که در نمایی کلی چند نکته پیرامون آن را خاطر نشان سازم:

۱- برخلاف مواضع دولت های اروپایی، مانند جهت‌گیری مکرون، اورزولافون رئیس کمیسیون اروپا، کاخ سفید و… دایر برتروریستی خواندن طوفان الاقصی، روشن است که این حق طبیعی و مشروع فلسطینی ها در دفاع از خود و رویارویی با اشغالگران است.

۲- بی گمان مردم و احزاب و سازمان ها فلسطینی و نیز دولت خودمختار محمود عباس، از این حمله استقبال کرده و دستکم مدافع اخلاقی آن خواهند بود.

۳- به اغلب احتمال، قاطبه ملت های مسلمان نیز هر گونه رویارویی مقاومت فلسطینی، با اشغالگران در کرانه باختری و نوار غزه حمایت کرده و دستکم حامی اخلاقی آن خواهند بود.

۴- شورای امنیت نیز به دلیل اصل مقاومت در برابر اشغالگر نمی تواند یکطرفه به محکومیت حملات گریلایی(ارتش نامنظم) در سرزمین های اشغالی روی آورد.

۵- طوفان الاقصی هیمنه و ابهت منطقه ای اسراییل را خدشه دار خواهد کرده و مایه شرمساری آنان و برعکس تجدید حیات غرور فلسطینی ها خواهد بود.

۶- طوفان الاقصی در عین حال ضعف ژرف اطلاعاتی در لایه های امنیتی اسرائیل را به خوبی آشکار نمود.

۷- تا همین الان هم حماس و جبهه مقاومت به بیشتر خواسته های خود در عملیات طوفان الاقصی دست یافته اند.

۸-  بی گمان طوفان الاقصی دولت اسرائیل را در به رسمیت شناختن حقوق فلسطینی ها بیش از پیش به تأمل وا می‌دارد.

ولی با این همه بالا رفتن انتطارات عینی فوری از طوفان الاقصی برای شکست کامل اسراییل و دستیابی فوری فلسطینیان به حقوقشان، منطبق بر واقعیت نیست چرا؟

۱- چریک های فلسطینی خیلی زود ناچار خواهند شد، مناطق باز پس گرفته را رها کرده و به غزه عقب نشینی کنند.

۲- برخلاف پروپاگاندای رهبران و فرماندهان اسرائیلی و بزرگ‌نمایی عملیات انتقامی شمشیرهای آهنین، دایر بر نابودی همه مقاومت در غزه، دست اسراییل برای انتقام گیری گسترده چندان باز نخواهد بود زیرا:

– فضای ساخته شده کنونی، پیرامون مهیا سازی فضای مردمی- مدیریتی در جهت همراهی  با عادی سازی مناسبات اعراب- اسرائیل بدین وسیله ویران ویران شده و به ویژه  پادشاهی عربستان سعودی را وادار به طولانی کردن تصمیم سازی در عادی سوزی خواهد نمود.

– جان اسرای فراوان اسرائیلی را به مخاطره خواهد انداخت.

– احتمال شکل گیری جنگ فراگیر منطقه ای را بالاتر خواهد برد.

۳- تکوین نبردی بزرگ در خاورمیانه موجبات کمتر شدن تمرکز جهانی و ناتو بر جبهه اوکراین خواهد بود. در واقع این عملیات برای ارتش تحت فشار روسیه دلگرم کننده خواهد بود.