سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت خبر داد:

فاز اول مرمت عمارت میرزا خلیل رشت به اتمام رسید | این بنا از اواخر دوره قاجار باقی مانده است

به نقل از ایسنا، امید اکبری در حاشیه بازدید از عمارت میرزا خلیل از اتمام فاز اول مرمت عمارت میرزا خلیل رشت خبر داد و گفت: فاز نخست مرمت عمارت نخستین شهردار رشت، میرزا خلیل رفیع فیلدهی، شهریورماه ۱۴۰۱ آغاز گردید و فاز نخست به اتمام رسیده و از سوی پیمانکار تحویل موقت شد. وی […]

به نقل از ایسنا، امید اکبری در حاشیه بازدید از عمارت میرزا خلیل از اتمام فاز اول مرمت عمارت میرزا خلیل رشت خبر داد و گفت: فاز نخست مرمت عمارت نخستین شهردار رشت، میرزا خلیل رفیع فیلدهی، شهریورماه ۱۴۰۱ آغاز گردید و فاز نخست به اتمام رسیده و از سوی پیمانکار تحویل موقت شد.

وی افزود: این بخش از مرمت شامل اصلاح آبروها، ناودان ها، خرپاها، سازه‌های چوبی سقف، شیروانی و سفالچینی مجدد بود و با مرمت کلیه بام، خطر نفوذ نزولات جوی به داخل بنا رفع گردید.

سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری رشت با اشاره به ترمیم و اصلاح لمبه کوبی‌های بام، پیرامون رطوبت‌زدایی از کف بنا نیز عنوان کرد: با احیای گربه روها، رطوبت‌زدایی از کف صورت گرفت و زیرساخت تاسیسات نیز اجرا گردید.

اکبری گفت: مرمت و احیای حیاط سرایداری تکمیل شده و با مرمت دیوارها و رطوبت‌زدایی از دیوارهای حیاط، کلاف چوبی بالای دیوار جنوبی حیاط سرایداری نیز انجام گردید. همچنین با تعویض آجرهای شکسته دیوارها و بندکشی مجدد، استحکام بخشی دیوارهای حیاط به اتمام رسید.

وی پیرامون فاز دوم مرمت بنای میرزا خلیل نیز، گفت: به روزرسانی اسناد فاز دوم مرمت بنا، توسط مشاور در حال انجام است و با اتمام آن، اجرای تاسیسات و آبرسانی، نصب اعلان حریق، اجرای wrf (سیستم پیشرفته گرمایش و سرمایش بنا) برق، گاز و همچنین مرمت درب و پنجره‌ها انجام خواهد شد.

سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت یادآور شد: عمارت میرزا خلیل رفیع، یکی از بناهای تاریخی بجامانده از اواخر دوره قاجار است که در میدان صیقلان رشت قرار دارد. این بنا قرار است پس از مرمت به عنوان خانه موزه مشروطه تغییر کاربری یابد.