نگاهی به عملکرد برخی مدیریت های اجرایی در استان گیلان؛

فرصت سازی یا فرصت سوزی به افق گیلان

.

علی کریمی پاشاکی ؛ استان گیلان با داشتن حاصل خیزترین زمین های کشاورزی، ظرفیت های بالقوه و بالفعل گردشگری و صنعتی ، پایانه تجارت دریایی و زمینی و سواحل طولانی و قشنگ، می تواند جایگاه ویژه ای در تامین درآمد کشور و تولید ثروت و اشتغال داشته باشد. این جایگاه اگر بدرستی و با استفاده از تمام مولفه های مادی و معنوی و مدیریتی مورد بهره برداری قرار گیرد، می تواند در تحقق مطالبات مردم در زمینه اشتغال، رونق کسب و کار و شکوفایی اقتصادی استان و کشور تاثیر زیادی داشته باشد.
با توجه به تغییرات مدیریتی در برخی استانهای کشور از جمله استان گیلان و تغییرمدیر ارشد استان می بایست شاهد اقدامات وسیع تر، پر شتاب تر و کیفی تر از گذشته برای رونق دوباره ی کسب و کار و روان شدن چرخ فرسوده و کم بازده اقتصاد گیلان، حل مشکلات عدیده ی پیش روی فعالان واقعی اقتصادی در زمینه های مختلف و همچنین رفع مشکلات اشتغال متقاضیان بی شمار کار باشیم، موضوعاتی که به نظر می رسد بدون کوچکترین چشم اندازی درب باز هم بر همان پاشنه ی قدیم می چرخد و عناصر و عوامل کم رونق اقتصدی و پویای گیلان در زمینه های مختلف کماکان به جولان سیاست ها و اعمال غیر کارگشای خود در اقصی نقاط مدیریتی سیاست گذاری و اجرایی استان مشغول هستند.
به گواه کارشناسان واقعیت های موجود به نظر می رسد، روند فعلی فعالیت های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دراستان به دلیل نوع سیاست ها و برنامه های حاکم در بسیاری از بخش ها، تجربه ای شکست خورده و بدون سود و منفعت برای ساکنان و اهالی استان قلمداد می شود.
بخش کشاورزی ؟!
در زمینه کشاورزی آیا درب، باز هم بر روی همان پاشنه تولید غیر اقتصادی و غیر مدرن نمی چرخد؟ آیا از زمینهای حاصل خیز گیلان در تولید محصول برنج و سایر محصولات کشاورزی بر اساس پتانسیل ها، ظرفیت ها و نیازهای استان و کشور بهره برداری منطقی می شود؟
بخش تولید صنعتی؟!
در زمینه تولید صنعتی و صنایعی که از قدیم الایام در گیلان وجود داشت و زمانی گیلان در زمره ۵ استان صنعتی کشور هم محسوب می شد، آیا سیاست ها و برنامه ریزی ها برای نوسازی و باز سازی صنایع مهم در گیلان از قدیم تا به امروز به انجام رسید؟ آیا اکنون اقدامات اساسی در حال انجام است یا اینکه فقط با مصاحبه ها و تشکیل همایش ها و نمایشگاههای صرفا تجاری آن از نوع بدترین شان در حال احیای صنعت گیلان هستیم؟
بخش توریسم و گردشگری ؟!
در زمینه گردشگری تا به امروز که چندین دهه از برنامه ریزی و اجرای سیاست های مختلف می گذرد چه توفیقاتی دست پیدا کرده ایم و تولید ثروت و اشتغال توسط این بخش مهم در گیلان چند درصد است؟ آیا هم اکنون نیز درب، بر روی پاشنه ی قدیم نمی چرخد که همان ناکار آمدی و هدر رفت امکانات و تولید هیچ است؟
تولید ثروت و اشتغال ؟!
در زمینه ی نرخ بالای بیکاری که یکی از مشکلات اساسی همه طبقات جامعه بویژه جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی در این استان است، این در حالی است که استان گیلان ظرفیت های بی بدیلی در اشتغال زایی همچون استفاده از ظرفیت ساحل و دریا،شیلات و آبزی پروری، جاذبه های بازار بنادر استان، فرصت های کم نظیر بخش توریسم و گردشگری، صنایع تبدیلی کشاورزی و … دارد ولی با کمال تاسف در قدیم کمترین استفاده از آنها صورت گرفته و هم اکنون نیز به وضعیتی بهتر از گذشته برخوردار نیست.
کارکردهای منطقه آزاد انزلی؟!
در بحث فعالیت منطقه آزاد انزلی و تاثیر گذاری آن بر اقتصاد محلی و ملی، آیا کارکردهای اقتصادی این منطقه در تولید ثروت و ایجاد اشتغال تاکنون در استان گیلان خودنمایی کرده است؟ اگر چنین است چرا منطقه آزاد انزلی واردات محور شده است و اقداماتی انجام می دهد که در چرخه تولید اقتصادی ثروت و اشتغال نقش افرین نیست ؟
وجود برخی مدیران و فرمانداران ناهمراه با دولت روحانی ؟!
با کمال تاسف به نظر می رسد؛ برخی مدیران کل و فرمانداران کنونی شهرستانهای مختلف استان در همراهی برای پیشبرد برنامه ها و اهداف دولت روحانی کمترین همراهی و همکاری را از خود نشان داده و می دهند و کمترین اعتقادی به برنامه های دولت تدبیر و امید ندارند. این مشکل قطعا ادامه ی کار دولت روحانی جهت اجرای وعده های داده شده و مطالبات مردم را با مشکل مواجه کرده و در ادامه نیز خواهد کرد. ضرورت دارد تا مدیریت ارشد استان در زمینه هماهنگ سازی مدیران اجرایی تحت امر خود با برنامه های دولت روحانی وسواس و حساسیت بیش از پیش داشته باشد.
چه باید کرد؟
علی ایحال، با توجه به وجود مشکلات و معضلات متعدد که محصول سالیان متمادی بی برنامگی و عملکرد ضعیف برخی مدیران و کارگزاران جامعه می باشد، زمان آن رسیده که بدون ارائه آمارهای غیر واقعی و به دور از خودشیفتگی های متنوع دست به اقدامات استاندارد و منطقی برای حل و فصل مشکلات عدیده جامعه بزنیم تا رونق، آرامش و رفاه، به زندگی هم استانی ها و هم وطنان باز گردد. قطعا ماندن در وضعیت موجود دشمنان این آب و خاک را شادمان می کند پس ضرورت جدی دارد تا با واقعی تر کردن سیاست ها و اقدامات همه جانبه و غیر جانبدارانه و بدور از سیاسی بازی و جناح گرایی، دشمن شاد کن نباشیم، و با قبول این واقعیت که ایران برای تمام ایرانیان است را با همگرایی و همبستگی عملی، عینی و واقعی بدون تبعیض و رانت جویی و رانت خواهی و رانت خواری، به روز آمدترین سیاست ها و برنامه هایمان درتمام قوا و نهاد ها و اقوام ایرانی روی بیاوریم و واقعی تر عمل کنیم.

علی کریمی پاشاکی 

روزنامه نگار / فعال سیاسی و اجتماعی  اصلاح طلب