شهردار رشت تاکید کرد؛

فصل جدیدی از توسعه شهر رشت آغاز شد | پروژه ترافیکی محور سعدی به سرگل

جلسه بررسی مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر رشت در حوزه طرح میثاق، اجرای ۱۲طرح بازگشایی خیابان، اجرای عملیات عمرانی احداث ۸ تقاطع غیرهمسطح، پارک بوسار، روکش آسفالت کل محدوده مناطق شهری معابر اصلی و فرعی و ایجاد کارخانه آسفالت جدید شهرداری رشت امروز چهارشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۲ با حضور سه نماینده شهرستان رشت در مجلس شورای […]

جلسه بررسی مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر رشت در حوزه طرح میثاق، اجرای ۱۲طرح بازگشایی خیابان، اجرای عملیات عمرانی احداث ۸ تقاطع غیرهمسطح، پارک بوسار، روکش آسفالت کل محدوده مناطق شهری معابر اصلی و فرعی و ایجاد کارخانه آسفالت جدید شهرداری رشت امروز چهارشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۲ با حضور سه نماینده شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، رییس و اعضای شورای اسلامی، شهردار رشت و معاونین برگزار شد.

رحیم شوقی شهردار رشت در این جلسه با تاکید بر اینکه فصل جدیدی از توسعه شهر رشت آغاز شده است، اظهار داشت: برای دستیابی به اهدافی که در راستای مدیریت پسماند تعیین کرده‌ایم قصد داریم پس از ایام عزاداری ماه محرم در جهت انجام تبلیغات محیطی و ارائه آموزش به شهروندان و سنین پایه با هدف فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدا اقدام کنیم.

شوقی در مورد پروژه‌های طرح میثاق تصریح کرد: اسناد مناقصه‌ها این طرح‌ها آماده شده است، در حال حاضر بسترها برای برگزاری مناقصه اجرای ۴ تقاطع غیر همسطح شهید حق بین (حمیدیان) از طرح میثاق فراهم شده و مناقصه دو پروژه دیگر نیز همین هفته برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه پروژه محور شهید سلیمانی (ژ۵) برای برگزاری مناقصه آماده شده و اطلاعات آن در اسرع وقت بارگذاری خواهد شد افزود: قصد داریم با سه مرحله‌ای کردن مناقصه و انجام یکسری اقدامات دیگر فرآیند اجرای این پروژه را که نقش مهمی در کاهش ترافیک ضلع شمالی شهر رشت دارد سرعت ببخشیم.

شهردار رشت ادامه داد: سرجمع برآورد ما مطابق فهرست بها برای اجرای پروژه‌های ترافیکی شهر رشت موسوم به طرح میثاق حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که قسمتی از آن امسال و مابقی آن باید تا سال آینده تأمین شود که این مهم با توجه به تلاش اعضای شورای اسلامی برای استفاده از ظرفیت‌های بودجه مصوب شهر و مصوبات ملی نظیر تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ رقم خواهد خورد.

شوقی توضیحاتی را در مورد هر یک از تقاطع‌های غیرهم‌سطحی و مشخصات فنی و مالی آن‌ها که قرار است با عنوان طرح‎های میثاق برای رفع گره‌های کور ترافیکی سطح شهر اجرایی شوند ارائه داد و عنوان کرد: حمیدیان، باهنر، نیروی دریایی، میدان مصلی، میدان امام حسین (ع)، اتصال گلباغ نماز به انصاری و میدان ولیعصر عج (به شکل مدل سرمایه‌گذاری) از جمله مناطقی در شهر رشت هستند که این پروژه‌ها در آنجا اجرایی خواهند شد.

وی اذعان کرد: از پل بوسار تا پل توحید به سمت راست رودخانه پارکی ایجاد شده است و قصد داریم با حمایت اعضای شورای اسلامی شهر با احداث پارکی جدید در قسمتی دیگر اقداماتی را انجام دهیم تا به زیباسازی فضای شهری کمک شود

شهردار رشت در ادامه افزود: پروژه ترافیکی محور سعدی به سرگل با طول ۸۵۰ متر هم از محورهای شریانی مرکز شهر رشت است که با اتمام آن ترافیک محدوده پل بوسار، خیابان سعدی و خیابان معلم کاهش پیدا خواهد کرد.

شوقی با بیان اینکه مراحل تملک اراضی این پروژه توسط شهرداری رشت در حال انجام است تصریح کرد: قصد داریم از محل تهاتر و مودیانی که به شهرداری رشت بدهکار هستند نسبت به اجرای پروژه بازگشای محور سعدی به سرگل استفاده کنیم.

وی از انعقاد تفاهمنامه شهرداری با بسیج سازندگی برای تامین مصالح آسفالت سخن گفت و ابراز داشت: شهرداری رشت در کنار اجرای پروژه‌های ترافیکی و بازگشایی اجرای آسفالت را نیز در اولویت کار خود قرار داده است و قصد داریم با افزایش توان عملیاتی خود و با تامین مصالح مورد نیاز روند اجرای این پروژه‌ها را سرعت ببخشیم.

شهردار رشت یادآور شد: اخذ مجوز تامین مصالح برای شهرداری تا حدودی دشوار است اما اگر تامین مصالح انجام شود شهرداری رشت در تامین قیر و اجرای پروژه‌های آسفالت مشکلی نخواهد داشت.

شوقی در مورد راه‌اندازی دومین کارخانه آسفالت شهرداری توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: شهرداری رشت قطعه زمینی در محدوده جاده رشت به جیرده در اختیار دارد و مکاتباتی هم انجام داده تا پس از اخذ مجوزهای مورد نیاز، این کارخانه جنب شهرک صنعتی احداث شود.

وی ادامه داد: برای گرفتن مجوز کارخانه آسفالت از وزارت صمت موانعی وجود دارد زیرا در سامانه ثبت نام وزارتخانه فید و آیتمی برای ثبت نام شهرداری‌ها در این حوزه وجود ندارد که برای رفع این مشکل مکاتباتی را با همراهی رییس سازمان صمت گیلان انجام دادیم اما تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم و انتظار داریم نمایندگان مجلس در این مورد به شهرداری رشت کمک کنند.

شهردار رشت عنوان کرد: در کنار استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی که شهرداری رشت به شدت به دنبال تحقق آن است یکسری از پروژه‌های طرح میثاق باید با استفاده از منابع ملی اجرایی شوند که این مهم با حمایت و مساعدت نمایندگان و رایزنی آنان با وزارت راه و شهرسازی امکان‌پذیر خواهد شد.

شوقی تصریح کرد: در بودجه امسال شهرداری رشت مصوب شده تا معادل ۵۸۰ میلیارد تومان از تسهیلات بانکی استفاده کند که در این مورد هم رایزنی نمایندگان شهرستان رشت در سطح ملی به تحقق اهداف شهرداری کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

وی در مورد پرداخت مطالبات شهرداری از سوی دستگاه‌های اجرایی هم عنوان کرد: پیگیری‌های لازم را انجام دادیم تا تسهیلاتی که قرار است به شهرداری اعطا شود از طریق بانک شهر انجام گیرد تا تسهیلات به اعتبارات دولتی تبدیل شوند.

شهردار رشت اذعان کرد: از نمایندگان شهر رشت در مجلس شورای اسلامی می‌خواهم تا کمک کنند جلسه‌ای را با وزیر کشور و رییس صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه زباله سوز رشت برگزار کنیم تا این پروژه هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود زیرا در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز سرمایه‌گذار برای شروع کار آمادگی کامل دارد.