رئیس سازمان امور اراضی کشور خبر داد:

قانون یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی پس از ۱۷ سال اجرا می‌شود

رئیس سازمان امور اراضی کشور اظهار داشت: بخشنامه اجرایی قانون یکپارچه‌سازی اراضی که ۱۷ سال مسکوت مانده بود توسط وزیر جهاد کشاورزی به استان‌ها ابلاغ شد.

به نقل از فارس، رضا افلاطونی به مناسبت روز جهانی زمین، در پاسخ به سوالی که چه برنامه‌ای برای اجرای قانون یکپارچه‌سازی اراضی که در سال ۱۳۸۵ تصویب شده دارید؟ گفت: این قانون ۳۰ فروردین امسال از سوی وزیر جدید جهاد کشاورزی برای اجرا به استان‌های کشور ابلاغ شد و قرار است که در هر شهرستان حداقل یک مورد زیر پایاب سدها و یا قنات‌ها به صورت پایلوت اجرا شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور در پاسخ به اینکه این قانون به دلیل موانع و مشکلاتی از قبیل قانون ارث که داشت طی این ۱۷ سال اجرایی نشده است آیا این موانع برداشته شده؟ فکر می‌کنید روند پیشرفت کاریتان چگونه باشد؟ گفت: برنامه ریزی کردیم که اگر در هر یک از ۴۵ شهرستان حداقل یک طرح ۱۰۰ هکتاری اجرا شود حدود ۴۵۰۰ هکتار خواهد بود.

وی در پاسخ به سئوال دیگری که برخی کشورها مانند ژاپن به جای تجمیع اراضی، ماشین آلات کشاورزی خود را با زمین‌های خرد سازگار می‌کنند آیا شما این مدل را مطالعه کرده‌اید؟ چون ۱۷ سال این قانون اجرایی نشده به نظر می‌رسد به خاطر موانعی بوده که همچنان باقی است؟ افزود: ۱۰ کشور را برای اجرای طرح یکپارچه‌سازی از جمله منطقه دنیزلی در ترکیه را از طریق عکس‌های هوایی مطالعه کرده‌ایم و معتقدیم که با اجرای این طرح هزینه تولید و کیفیت محصولات کشاورزی که اکنون معضل بزرگ این بخش است برطرف خواهد شد.

*زمین‌های واگذاری قبل از سال ۱۳۸۵ سند داده می‌شود

رئیس سازمان امور اراضی کشور در پاسخ به سئوالی که مدیریت‌های امور اراضی در شهرستان‌ها به زمین‌ها پس از واگذاری نظارتی ندارند و مداخلات و تصرفات دیگر افراد بر این زمین‌ها را پیگیری نمی‌کنند و یا به زمین‌های واگذاری سند نمی‌دهند، گفت: برای زمین‌هایی که قبل از سال ۸۵ واگذار شده سند داده می‌شود و زمین‌هایی که پس از سال ۸۵ واگذار شده‌اند کماکان در قالب اجاره است ضمن اینکه تحویل گیرندگان زمین‌ها باید به تعهدات خود به کشت و کار عمل کنند در غیر اینصورت از آن‌ها پس گرفته می‌شود.

وی همچنین به آمارهایی درباره نظارت بر زمین‌های واگذاری اشاره کرد و گفت: ۲۱ هزا رنظارت بر واگذاری‌ها انجام شده است ضمن اینکه در سال جدید طبق توافقی که با نظام مهندسی کشاورزی کشور داریم، نظارت به عهده آن‌ها خواهد بود.

افلاطونی همچنین درباره آمار صدور سند زمین‌های کشاورزی گفت: ۳۶ درصد زمین‌های کشور تاکنون سنددار شده‌اند و ۶ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی رفع تداخل شده که اینها مقدمه‌ای برای صدور سند در کشور است. رئیس سازمان امور اراضی کشور بیشترین تغییر کاربری‌ها را در شهرهای شمالی و استان‌های تهران و البرز عنوان کرد و گفت: ۱۵۳ هکتار زمین تغییر کاربری شده تنها در استان مازندران شناسایی شده است که ۳۶ مورد تخریب ویلا بوده است.

وی در پاسخ به سئوالی که در شهرستان‌ها و روستاها بعضا دهیارها با کسانی که تغییر کاربری می‌کنند، همکاری می‌کنند، گفت: دهیاری‌ها چنین اجازه و اختیاری ندارند بلکه طبق قانون آن‌ها باید ضمن اینکه خوشان با اینگونه افراد مقابله می‌کنند اینگونه موارد را هم گزارش دهند.