نماینده صومعه سرا:

قیمت گذاری ها در مورد املاک دخانیات کارشناسی نیست | ۶۰هزار متر سالن متری ۲۰۰ میلیون تومان ارزش دارد!

سید کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران توانا در خصوص فروش و واگذاری املاک مجتمع دخانیات گیلان بیان کرد: یکی از گلایه‌های ما از تیم مولدسازی این است که بعضی از قیمت گذاری‌ها در مورد املاک به صورت کارشناسی نیست و در حال حاضر ۶۰هزار […]

سید کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران توانا در خصوص فروش و واگذاری املاک مجتمع دخانیات گیلان بیان کرد: یکی از گلایه‌های ما از تیم مولدسازی این است که بعضی از قیمت گذاری‌ها در مورد املاک به صورت کارشناسی نیست و در حال حاضر ۶۰هزار متر سالن در محل مناسب واقع شده که بعضی از قسمت‌های آن حتی تامتری ۲۰۰ میلیون تومان نیز ارزش دارد که متاسفانه با متری ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در حال واگذاری است که در واقع فروش به ثمن بخس است.

وی تاکید کرد: روند واگذاری و حتی کارشناسی‌های املاک دخانیات گیلان به شکلی که در حال حاضر وجود دارد و اجرا می‌شود‌، مورد قبول ما نیست‌. سوال اصلی ما این است که آیا قیمت اعلام شده کارشناسی درستی محسوب می‌شود؟.

نماینده صومعه سرا در مجلس با تاکید بر جلوگیری از حیف و میل بیت المال افزود: بیت المال باید به طور صحیح کارشناسی شود. اگر روی این واگذاری‌ها دقت و نظارت نباشد‌، احتمال زد و بند و رانت وجود دارد.

وی بحث ما این است قیمت گذاری املاک دخانیات نادرست است، تاکید کرد: قیمت گذاری برای املاک مجتمع دخانیات گیلان نامناسب است و ما به این اقدام و رویه نادرست و غلط مدیرعامل دخانیات انتقاد داریم و نمایندگان استان نیز در نامه ای به مسئولان مربوطه اعتراض خود را به این روند اعلام کردند.

نماینده صومعه سرا در مجلس در ادامه گفت: با توجه به صحبتی که با وزیر اقتصاد و دارایی داشتیم ، درخواست ما از مولد سازی این است که به جای واگذاری املاک مازاد‌، دولت طی یک تهاتر این املاک را در اختیار پارک علم و فن آوری و شرکت‌های زیر مجموعه آن در استان گیلان قرار دهد تا بتوانند از این ظرفیت برای مردم و فرهیختگان استفاده کنند.

دلخوش گفت: املاک دخانیات گیلان نباید مزایده گذاشته شود و به فروش برسد بلکه این املاک باید به دولت واگذار شود‌. در واقع دولت این جیب در آن جیب می کند و حتما لازم نیست که املاک فروخته شوند.

وی تصریح کرد: مولد سازی یعنی املاک و اموالی که قابل استفاده نیست به فروش برسد ‌، وقتی بیش از ۳۰۰شرکت دانش بنیان وجود دارد که با این روند هم می‌توان در افزایش اشتغال زایی کمک کرد و هم امکاناتی را برای مخترعان در این شرکت‌ها فراهم ساخت، چه ضرورتی وجود دارد که این املاک به فروش برسد؟

نماینده صومعه سرا در مجلس بیان کرد‌: با قرار دادن املاک مجتمع دخانیات گیلان در اختیار شرکت‌های دانش بنیان تحت پوشش پارک علم و فن‌آوری‌ استان گیلان، هم می‌توان باری را از دوش جامعه برداشت و هم از دوش شرکت‌های علم و فن‌آوری.

این نماینده مجلس گفت: نه تنها دخانیات‌، بلکه همه دستگا‌ها مکلف‌ هستند اموال مازادشان را در مولدسازی به فروش رسانند و ممکن است تا اموال و املاک دستگاهی فروحته شود و آن را به دستگاه دیگری منتقل کنند که همین روند در مولد سازی در حال انجام است.

دلخوش افزود: وقتی امکاناتی وجود دارد و می توان از آن در کشور استفاده بهینه شود که دیگر نیازی به فروش نیست.

شرکت دخانیات ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که در نظر دارد نسبت به فروش و واگذاری تعدادی از املاک مازاد خود از طریق برگزاری مزایده عمومی یک مرحله ای اقدام نماید. بر این اساس، در گیلان ۲ ساختمان ارزشمند دخانیات گیلان واقع در میدان فرهنگ و خیابان سعدی رشت به فروش گذاشته شده است. ملک قدیمی انبار دخانیات در میدان فرهنگ با بیش از ۶۰ هزار متر زمین و ۲۰ هزار متر ساختمان، به قیمت پایه ۸۸۰ میلیارد تومان قرار است به فروش برسد.

از سویی دیگر، ۲۶۷ میلیارد تومان قیمت پایه برای ملک دخانیات در خیابان سعدی با بیش از ۹ هزار متر زمین و ۴۵۰۰ متر ساختمان در نظر گرفته شده است. شرکت دخانیات ایران، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تهیه، تولید و توزیع تنباکو و دخانیات در ایران است که از سال ۱۳۱۶ هجری خورشیدی در ایران فعالیت می‌کند. از مهم‌ترین مراکز تولید این شرکت «مجتمع‌های دخانیات تهران، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی، اصفهان، کردستان و مازندران» است.