لزوم توجه بیشتر به جزائر سه گانه ایرانی

حسین علایی، فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه و استاد دانشگاه در یادداشتی در جماران نوشت:

 

 

 

حضور وزیر خارجه روسیه در اجلاس مشترک وزرای امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس و حمایت روسیه از مواضع امارات در باره جزائر سه گانه ایرانی، حاکی از آنست که ایران باید موضوع حاکمیت بر این جزائر را جدی تر بگیرد به طوری که امارات و کشورهای حامی وی را از طرح مداوم این مسئله نا امید کند.
اقدام غیردوستانه روسیه علیه ایران در پی سفر رئیس جمهور چین به عربستان در اواسط آذرماه ۱۴۰۱ و همراهی وی با مواضع کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در همه حوزه ها علیه جمهوری اسلامی ایران، صورت می گیرد.
اقدام روسیه علیه ایران بار دیگر موضوع اهمیت جزائر سه گانه ایرانی در خلیج فارس و مسئله تمامیت ارضی ایران را در افکار عمومی مطرح کرده است و مردم را نسبت به نیت روسیه به شدت مشکوک کرده است.

صرف نظر از تجزیه و تحلیل و چرایی رفتار زشت حکومت های چین و روسیه با ایران در موضوع جزائر ایرانی، باید بررسی شود که برای نا امید کردن دولت امارات از طرح دائمی مسئله جزائر ایرانی در اجلاس های مختلف چه می توان کرد؟
به نظر می رسد که خوبست تا دولت جمهوری اسلامی ایران، دو اقدام اساسی را برای حفاظت از این جزائر در دستور کار دائمی خود قرار دهد.
یکی اقدام سیاسی و آن اینکه وزارت امور خارجه مأمور شود تا قبل از سفر مقامات کشورهای مختلف به منطقه خاورمیانه، همه آنها را نسبت به حساسیت ایران در باره حفظ تمامیت ارضی خود توجیه نماید و به آنها هشدار دهد که مراقبت کنند تا در دام برنامه های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران نیفتند.
باید به کشورهای مختلف یادآور شد صدام حسین یکی از بهانه ها و دلایلی را که برای شروع جنگ خود با ایران اعلام کرده است این بوده که به ایران فشار نظامی وارد کند تا این سه جزیره مهم در خلیج فارس به اعراب واگذار شود.
اما جمهوری اسلامی ایران با ۸ سال مقاومت در برابر تجاوز ارتش متجاوز بعثی که با حمایت همین کشورهای عربی از صدام انجام شد، قادسیه صدام حسین بعثی را ناکام گذاشت.
دوم اینکه ایران هرچه سریعتر برنامه ای را برای تبدیل این سه جزیره به سه قطب گردشگری و تفریحی و اقتصادی، برنامه ریزی کند. بدین منظور همانطور که بارها پیشنهاد کرده ام سه شهر بزرگ “فردوسی”، “حافظ” و “سعدی” را در این سه جزیره با احداث حداقل پنجاه برج بلند بیش از یکصد طبقه در دستور کار قرار دهد تا با سرمایه گذاری همه ایران دوستان، این سه جزیره تبدیل به سه قطب بزرگ رفت و آمد ایرانیان برای ورزش های دریایی، گردشگری و تفریحی در منطقه میانی خلیج فارس شوند.
اگر چنین کاری صورت گیرد می توان انتظار داشت که حدود یکصد هزار ایرانی و گردشگر به طور شبانه روزی در این جزائر اسکان یابند و ایرانیان به جای رفتن به دبی و ترکیه برای سرمایه گذاری و تفریح به این جزائر بروند. آنگاه با رفت و آمد شبانه روزی گردشگران به این جزائر طبیعتاً چشم طمعِ خارجی ها از آنها دور خواهد شد.
به هر حال باید توجه کرد که سیاست نامتوازن خارجی و اعتماد بیش از حد به روسیه و چین و دور افتادن از شعار انقلابی «نه شرقی نه غربی» حاصلی جز رفتارهای شگفت انگیز روسیه و چین علیه ایران ندارد