یک طرح عمرانی زمین مانده دیگر

مردم لاهیجان گله‌مند از بدعهدی مسؤولان در تکمیل پل غیر همسطح لاهیجان

به نقل از فارس، عروس گیلان یکی از شهرستان‌های گردشگرپذیر و استراتژیک در استان گیلان است که به دلیل قرار گرفتن در محور مواصلاتی شرق گیلان و منتهی به دیگر استان شمالی، همواره شاهد افزایش شناور خودرو و در نتیجه بار ترافیکی مضاعف در این شهرستان با افزایش مواجه شده است. تأثیر مستقیم پل غیرهمسطح […]

به نقل از فارس، عروس گیلان یکی از شهرستان‌های گردشگرپذیر و استراتژیک در استان گیلان است که به دلیل قرار گرفتن در محور مواصلاتی شرق گیلان و منتهی به دیگر استان شمالی، همواره شاهد افزایش شناور خودرو و در نتیجه بار ترافیکی مضاعف در این شهرستان با افزایش مواجه شده است.

تأثیر مستقیم پل غیرهمسطح میدان گیل در کاهش بار ترافیکی لاهیجان

احداث تقاطع‌ غیرهمسطح در میدان گیل کمربندی لاهیجان به منظور کاهش بار ترافیکی در این شهر از جمله مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی گیلان بود که در سال ۹۴ آغاز و بر اساس اظهارات مسؤولان وقت، مقرر شد بود تا در پایان سال۹۷ به اتمام برسد.

در حالی هشت سال از احداث پل غیرهمسطح میدان گیل می‌گذرد که قرار بود با اتمام این پروژه در سال‌های ماضی، شاهد کاهش بار ترافیکی در این منطقه باشیم داشت ولی اکنون پنج سال از قول مسؤولان برای تاریخ اتمام آن گذشته و نه تنها بار از ترافیک منطقه برنداشته بلکه عدم تکمیل آن باعث افزایش ترافیک نیز شده است.

ولی مردم شهرستان لاهیجان از بدعهدی‌های صورت‌گرفته در خصوص عدم تکمیل پل غیر همسطح میدان گیل بسیار گله‌مند هستند و می‌گویند، ما همه روزه برای رفتن به محل کار و منزل خود با معضل شدید ترافیک مواجه بوده و باید ساعت‌ها پشت ترافیک بمانیم.

به گفته شهروندان لاهیجانی، سؤوال ما این است که چرا هنوز این پل را آماده بهره‌برداری نکردند، زیرگذر آن را بازگشایی و باعث چندین برابر شدن ترافیک شدند در حالی که ما هر روز در رسانه‌ها خبر افتتاح این پروژه در چند ماه آینده را می‌شنویم ولی کماکان اتفاقی رخ نداده است.

تعطیلی پروژه پل غیر همسطح لاهیجان به دلیل عدم تزریق اعتبار

پروژه پل غیر همسطح لاهیجان با پیش‌بینی اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی مقرر شده بود تا در مدت زمان سه سال احداث شود ولی به دلیل عدم تخصیص اعتبار لازم در زمان مقرر به مدت یک سال در سال ۹۵ متوقف شد.

پس از کندی روند احداث پل غیر همسطح لاهیجان تا سال ۹۷، مناقصه‌ای جدید برگزار و پیمانکار بومی برای ادامه ساخت تقاطع غیرهمسطح انتخاب شد ولی این پیمانکار هم به دلایلی همچون عدم تزریق به موقع مطالبات و اعتبارات کار را رها و اکنون تکمیل این پروژه باز هم به تأخیر افتاده است.

در سال ۹۷ نیز با انصراف پیمانکار اولیه (غیربومی) از ادامه ساخت پروژه، مناقصه جدید برگزار و پیمانکار جدید و این بار بومی برای ادامه ساخت تقاطع غیرهمسطح انتخاب شد اما همچنان این پروژه به عنوان یکی از طرح‌های نیمه‌کاره مهم شهرستان و استان بر زمین مانده است.

پیشرفت ۹۵ درصدی پل غیر همسطح لاهیجان

آنطور که محمد پردل‌نژاد مدیر حوزه طرح های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در گیلان می‌گوید بر اساس آخرین  آمار پروژه پل غیر همسطح لاهیجان دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تنها آسفالت و چند اقدام دیگر مانده که تلاش‌ها برای انجام این امور در حال انجام است.

مدیر حوزه طرح های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در گیلان در پاسخ به سؤالی در خصوص زمان دقیق اتمام پروژه پل غیر همسطح لاهیجان از اعلام تقریبی زمان افتتاح پروژه امتناع کرد و گفت که اکنون پیمانکار این پروژه در حال انجام کارهای عمرانی بوده و در آینده‌ای نزدیک این پل پس از تکمیل به بهره‌برداری می‌رسد.

تمامی مطالبات پروژه پل غیر همسطح لاهیجان پرداخت شد

طبق گفته کارشناسان یکی از دلایل عدم تکمیل پل غیر همسطح لاهیجان مشکلات اعتباری است ولی طبق گفته پردل نژاد وضعیت تزریق بودجه خوب بوده و پروژه هیچگونه مشکل مالی ندارد و همچنین ابراز امیدواری کرد که با تزریق مستمر بودجه هرچه زودتر این این طرح استانی به بهره‌برداری برسد.

ابوالفضل پرستار، پیمانکار پل غیر همسطح لاهیجان می‌گوید «این پروژه اکنون دارای ۹۶ درصد پیشرفت است ولی مقصر اصلی در تأخیر تکمیل این پروژه کارفرما است آن هم به دلایلی همچون عدم آزادسازی مغازه‌های اطرف محل اجرای پروژه، عدم پرداخت به موقع اعتبار.»

۴۰ میلیارد تومان از مطالبات این شرکت پرداخت نشده است

در حالی محمد پردل‌نژاد مدیر شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در گیلان از پرداخت مطالبات پروژه پل غیر همسطح لاهیجان سخن می‌گوید که به گفته پیمانکار، هنوز ۴۰ میلیارد تومان از مطالبات این شرکت پرداخت نشده ولی با این حال کماکان مشغول به فعالیت در این پروژه م‌باشد.

آنطور که ابوالفضل پرستار مدیرعامل شرکت گیل پوشش سفیدرود می‌گوید «از میزان مطالبات، دو سوم آن پرداخت و ۴۰ میلیارد تومان دیگر باقی مانده که این مطالبات مربوط به خرداد ماه بوده و صورت حساب‌های جدید هنوز ارسال نشده است.»

بر اساس گفته‌های مدیرعامل شرکت گیل پوشش سفیدرود، برای تکمیل پل غیر همسطح لاهیجان به ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که اگر تمامی آن و یا بخشی از آن پرداخت شود در مدت زمان ۲ ماه این پل آماده بهره‌برداری است.

یک طرح عمرانی زمین مانده دیگر

وضعیت پیگیری پروژه‌های ابتر عمرانی در استان گیلان در یک سال اخیر به گونه‌ای رقم خورده که صدای مردم گیلان را درآورده و مردم استان جدای از طرح‌های زمین مانده همچون حوزه پسماند و تالاب، در برخی از پروژه‌های نصف و نیمه ازجمله پل اسالم و پل غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان منتظر تحقق عملی وعده‌های مسؤولان و پیگیری متقن‌تر از سوی نهادهای نظارتی هستند تا با هرگونه کمکاری احتمالی برخورد جدی داشته باشند.

با وجود اینکه در این روزها بار ترافیکی سنگین میدان گیل لاهیجان سنگینی می‌کند، مردم این شهر هنوز چشم به راه بهره برداری از تقاطع غیرهمسطح هستند،  لازم است در تکمیل این پروژه ملی نگاه ویژه‌ای توسط متولیان امر و دولت در گیلان شود.