نگاهی اجمالی به کارنامه دولت مردمی در استان گیلان

تحلیل محتوا از بخش های بسیارحائز اهمیت اطلاع رسانی کارآمد، مخاطب پسند و موثری است که همه کارشناس های علم ارتباطات نسبت به تولید منظم آن تاکید بسیار دارند و معتقدند، حوزه های اطلاع رسانی در سازمان های دولتی و در صدر آنها در روابط عمومی ها نباید فقط به انتشار اخبار روزانه متمرکز شوند.

در همین راستا از نیمه دوم بهمن ماه سال ۱۴۰۱ بر آن شدیم، به تدریج در این عرصه سیاست گذاری و اقدام های محسوسی را آغاز کنیم و به یاری حق به زودی با تغییرات اساسی در پرتال استانداری که با هدف گسترده کردن زمینه آگاهی بخشی به افکار عمومی ، شفافیت ها، پاسخگویی و زمینه سازی تعامل با رسانه ها و آحاد جامعه همراه خواهد بود.

در مرکز اطلاع رسانی نوین علاوه بر تهیه و تولید خبر، گزارش ، تحلیل ها ، سرمقاله و مقاله در حوزه های فیلم های کوتاه، اینفوگرافی ، موشن گرافی، پادکست ، تولید ویدیوهای مربوط به قبل ، در حین و بعد از افتتاح هر طرح و پروژه و در یک کلام تهیه خوراک مناسب و حرفه ای لازم برای رسانه های مختلف پیش بینی های لازم شده است.
بعنوان اولین گام در اسفندماه اولین گزارش تحلیلی جمع بندی شده از کارنامه دولت مردمی و انقلابی و نماینده عالی دولت در استان گیلان را تقدیم می شود.

* بخش تولید و اشتغال در گیلان

براساس آمار و اطلاعات رسمی در جدول مقایسه ای شاخص های مهم اشتغال در استان گیلان ، نرخ بیکاری در استان هم اکنون ۵/۱ درصد کمتر از میانگین کشوری است و در همین راستا نرخ تورم در استان ۲/۱ درصد پایین تر از متوسط سایر استان ها ثبت شده است که نشان از جدیت مدیریت استان در این حوزه مهم دارد.
طبق آمار سامانه رصد اشتغال ، تعهد اشتغال در گیلان طی سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۱ هزار و ۲۹۰ بود که ۲۰ هزار ۷۴۱ نفر معادل ۹۷ درصد تحقق یافت. جالب آنکه با وجود شدت گرفتن تحریم های مستمر استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی و فضا سازی های بی حد در سال ۱۴۰۱ میزان تعهد اشتغال ۳۰ هزار و ۹۰۴ نفر بود که نسبت به سال قبل” ۹ هزار و ۷۰۹″ نفر افزایش یافت.
در همین راستا اعلام می شود، از میزان تعهدات امسال طبق همین آمار سامانه رصد اشتغال ۲۹ هزار و ۳۶۱ نفر معادل ۹۵ درصد محقق شده است.
این اطلاعات و آمار رصد شده و مستند از آن جهت حائز اهمیت است که بدخواهان در داخل و خارج از کشور فقط بر روی نرخ بیکاری تمرکز می کنند! تا نظام را کارآمد نشان ندهند.
هم چنین مستندات سازمان های مرتبط و سازمان برنامه نشان می دهد، طبق آمارها در حال حاضر پنج هزار و ۸۸۱ واحد تولیدی در سراسر استان گیلان فعال هستند که دوهزار و ۴۳۵ واحد در بخش صنعت و ۳۳۹ واحد در بخش گردشگری فعالیت دارند.
از زمان آغاز به کار دولت مردمی سیزدهم تا کنون ۴۳۹ واحد در بخش های صنعت، کشاوری و گردشگری استان گیلان با فراهم آوری اشتغال برای سه هزار و ۵۵۴ نفر فعال شده اند.

* واحدهای تولیدی راکدی که احیا و فعال شدند

نکته قابل توجه اینکه در دوره مسئولیت دکتر عباسی استاندار گیلان ۱۷۲ واحد غیر فعال در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و پنج واحد گردشگری فعال شده اند.
در همین راستا، فعال سازی دیگر واحدهای راکد و نیمه راکد استان همچنان جریان دارد و تعدادی از واحدهای تولیدی که به علت های گوناگون در گرو بانک ها بودند! از تملیک خارج و به صاحبان اصلی و کارگران همان واحد ها باز گردانده شد.
گرچه دشمنان انقلاب اسلامی و بدخواهان به ویژه رسانه های معاند تلاش دارند، با فضا سازی و پروپاگاندا کارآمدی نظام و دولت را اندک جلوه دهند و در این مسیر از هیج کوششی دریغ نمی ورزند

استاندار گیلان، معاونان ایشان و مدیران کل و همه نیروهای مجموعه به همراهی و همدلی مدیران و فعالان سازمان ها و نهادهای و ارگانها در این شرایط تحریمی و توطئه های گوناگون اقتصادی، مالی و پولی ، رسانه ای و فضاسازی ها مستمر دشمنان اگر چه سخت اما استوار و افتخار آمیز کار و تلاش کردند تا به فرموده مقام معظم رهبری امید را در جامعه گسترش دهند.

* تجارت ، خطوط دریایی و هوایی گیلان

در طی یک سال از بهمن ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ یک خط کشتیرانی جدید با نام ” لتکا” با استقرار در بندر کاسپین منطقه آزاد تجاری، صنعتی انزلی تاسیس شد و با راه اندازی شرکت هواپیمایی باران به مرکزیت فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت با اختصاص سه فروند هواپیما در این راستا تحولاتی در حال رویش است.
درهمین راستا برای احداث مرکز پشتیبانی و تعمیرات هواپیما درفرودگاه سردار جنگل رشت ( هاب تعمیرگاهی هواپیما) با سرمایه گذاری تقریبی دو هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برنامه ریزی های لازم انجام شده است.
برای تحول در حوزه دریایی خرید ۱۳ فروند کشتی توسط شرکت کشتیرانی خزر و بخش خصوصی و تکمیل و ساخت دو پست اسکله به همراه پسکرانه و تحویل یک پست اسکله در بندر اکتائو قزاقستان برنامه ریزی ها در دست انجام است.
ایجاد خانه تجارت روسیه- خاورمیانه به محوریت گیلان در منطقه “اورال” استان “چلیابینسگ”- برگزاری سه رویداد دانش بنیان با عنوان های ” تانا و تا ثریا” – برگزاری یک نمایشگاه خدمات کسب و کار دانش بنیان و یک همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری گردشگری در استان، هم چنین انجام توافق و تحویل عرصه برای احدث نیروگاه خورشیدی از سوی شرکت “صا ایران ” به عنوان مجری ایجاد این نیروگاه ۱۰ مگاواتی از جمله حرکت های مهم دولت سیزدهم ونماینده عالی دولت در گیلان بوده است.

*اقتصاد کشاورزی همچنان پویا و رو به رشد

اقتصاد کشاورزی گیلان حاکی است، در این سال نسبت به مدت مشابه سال پیش درزمینه برنج ۲۰ درصد ، فندق ۱۵ درصد ، کیوی ۱۰ درصد ، مرکبات هشت درصد و زیتون تا ۲۰۰ درصد با یاری حق و تلاش کشاورزان و کارشناسان و مسئولان رشد تولید به ثبت رسیده است.
برای حمایت از چایکاران استان که بیش از ۹۰ درصد محصول ایران را در اختیار دارد ، قیمت خرید هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک نسبت به سال قبل ۳۸ درصد و برگ سبز درجه دو ۴۹ درصد افزاش یافت .
مزارع پرورش ماهی های خاویاری از ۷۲ مزرعه در سال ۱۴۰۰ به ۸۰ مزرعه در سال ۱۴۰۱ افزایش یافت به گونه ای که در بخش تولید گوشت از یک هزار و بیست تن به یک هزار و ۱۵۰ تن و در حوزه تولید خاویار از شش هزارکیلو به هفت هزار کیلوگرم می رسد.
گیلان از مناطق مهم تولید مرغ درکشور هم هست و در این زمینه با کسب رتبه سوم در سراسر کشور به ۲۳۰ هزار تن تولید رسید و هم اکنون یکصد واحد مرغداری با ظرفیت بیش از ۲۰ میلیون قطعه در هر دوره دو ماهه در استان فعالیت دارند.
در این زمان اقدام های اولیه احداث پایانه صادراتی ۵۵ هکتاری با هدف افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد شهرک صنعتی صنایع تبدیلی کشاورزی به جهت نزدیکی مرزهای هوایی ، دریایی و ریلی با همکاری پنج استان گیلان، اردبیل، همدان، قزوین و زنجان با هدف کاهش هزینه های مترتب صادراتی ، تکمیل زنجیره ارزش در بخش حضوری صورت گرفت.

* بخش صنعت یک ضرورت  بخش تولید و اشتغالزایی

در بخش صنعتی استان گیلان طرح های بزرگی درحالی تکمیل است که ، اولین خط تولید ورق فولادی گالوانیزه با ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۳۳ میلیارد تومان و اشتعالزایی ۳۵۰ نفر – اولین خط تولید آهن اسفنجی با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۱۲۰ نفر – اولین خط تولید انواع ماشین لباسشویی خانگی و ظرفشویی با تولید سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی و ۵۰ هزار دستگاه ماشین ظرفشویی با اشتغال ۲۰۰ نفر – تکمیل و راه اندازی خط تولید محصولات صنایع پوشش با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر در آینده نزدیک – احداث اولین کارخانه تولید سرم برای تامین ۳۰ درصدی نیاز کشور در شهر صنعتی رشت و پیگیری برای احیا و بازگشایی شرکت ایحاء گستر ” چاپ و بسته بندی و راه اندازی خطوط دیگرشرکت ” ایران برک” با افزایش اشتغالزایی هدف گذاری شده است.
هم چنین طرح های مهم استان که با تامین اعتباری معادل ۲۳۰۰ میلیارد تومان به بهره بردای خواهند رسید، شامل شرکت های دارویی جان ویشار – پارسیان تجارت پلاست کاسپین – فرآوری ساخت قطعات خودروی ایران – فومن وش – ساوین چوب البرز – پارس شهاب- ماشین سازی امیدی – شرکت سیمکو و مجتمع ذوب آهن درفک شمال با ۲۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت قابل اشاره است.

* آمار مقایسه ای و شاخص های استانی

یکی از مقوله هایی که می تواند در مسیر شفاف سازی و تنویر افکار عمومی بیش از سایر زمینه ها اعتماد سازی و اقناع سازی کند، آمارهای مستند مقایسه ای براساس شاخص های رسمی است.
بر اساس این آمارها در گیلان – نرخ بیکاری استان ۵/۱ درصد کمتر از میانگین کشور است و جالب آنکه در همین حال نرخ مشارکت اقتصادی منطقه ۳/۴ درصد بیش از متوسط کشور است.
طبق همین اطلاعات مستند نرخ بیکاری پاییز ۱۴۰۱ در حالی که میانگین نرخ بیکاری سه ماه سوم سال جاری در کشور ۲/۸ درصد است ، این میزان در استان ۷/۶ درصد است.
از سوی دیگر و در شرایطی که تحقق اشتغال استان گیلان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۰ نفر بود، این تعداد در سال جاری ” ۱۴۰۱″ ، بیش از ۲۹ هزار و ۳۶۱ نفر به ثبت رسید و کمیته ای به منظور صحت سنجی این آمارها تاسیس شده و با انتخاب مجریان ، صحت سنجی میدانی آمارها را در دستور کار قرار داده است. به زبان دیگر باید اذعان کرد ، نماینده عالی دولت به شکل پیگیرانه با هماهنگی مسئولان ذیربط درراستای اعلام آمار و ارقام نسبت به صحت سنجی آن ها حساسیت لازم را دارند.

* حوزه دانش بنیان ها با شناسایی ۲۰۰ شرکت فن آوردانش محور

در محدوده زمانی یک ساله تعداد شرکت های دانش بنیان گیلان از ۶۸ واحد به ۸۱ شرکت افزایش یافته است . در این راستا ۲۰۰ شرکت فناور محور که مستعد دانش بنیان شدن می باشند، شناساسی شده و برنامه ریزی برای ارتقای این شرکت ها به دانش بنیان در دست اقدام است.
در زمان مورد اشاره میزان تسهیلات مختلف پرداختی اعم از بانکی و غیر بانکی با ۱۰ درصد افزایش به ۴۵۰ میلیارد تومان رسید. برنامه ریزی برای راه اندازی دهکده دانش بنیان استان در عرصه ای به مساحت ۳۰ هکتار دردستور کار قرار گرفت و تعداد مراکز رشد علم و فناوری از ۱۱ به ۱۳ و تعداد مراکز نوآوری از ۲ به ۵ واحد افزایش یافت.
تعداد مراکز شتاب دهنده به عدد هشت رسید و یک خانه خلاق و نوآور از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم در استان گیلان ایجاد شد.
گفتنی است با توجه به شناسایی ۲۰۰ شرکت فن آور دانش محور دراستان و با توجه به تاکیدات موکد مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت صد درصدی از شرکت های دانش محور و دانش بنیان ، ضرورت توجه بیش از پیش به این حوزه الزامی است.
جهان امروز شاهد افزایش سریع شرکت ها و واحدهای تولیدی دانش بنیان است که با خود اشتغال و تولیدات دانش بنیانی را به همراه دارد و ایران استوار با داشتن جوانانی با استعداد و نخبه می تواند به زودی جایگاه ویژه تری در جهان داشته باشد.

* نگاهی ویژه به کارنامه و عملکرد دولت سیزدهم

 دولت سیزدهم در ۱۵ ماه گذشته با وجود آنکه کشور را در شرایط سخت و با بدهی ها و تورم رو به رشد و صدها معضل و مشکل و نارسایی های گسترده از کلید دارانی تحویل گرفت که قصد گشایش مشکلات را داشتند، اما اگر بخواهیم منصفانه احوال ایران استوار و سربلند به صورت گزیده ” کند و کاو شود، در این مدت نسبتا کوتاه در کوران مشکلات به جا مانده از قبل و گسترش تحریم های ظالمانه استکبار جهانی علیه ایران اسلامی به اعتبار مستندات کارهای بسیار موثر، ماندگار و افتخار آمیزی انجام شده است.

ماندگاری و افتخار آمیز برای اینکه ، همه خدمات و دور اندیشی و آینده نگری به آحاد ملت و دولت های بعد و بعدتر منتقل می شود و اطلاعات با هدف امید بخشی در جامعه به درستی و شفافیت ” دولت پاسخگو” به آگاهی افکار عمومی می رسد.
در این تحلیل قصد داریم بر اساس کتابچه خدمت و عملکرد دولت سیزدهم در بخش های سیاست خارجی براساس عزت و اقتدار – کارآمدی نظام اداری و حقوقی – ارتقای بهره وری – توسعه عادلانه کمی و کیفی شاخص های آموزش، فرهنگ و هنر- افزایش پایدار تولید و اشتغال – سرمایه گذاری و توسعه تامین مالی اقتصادی – بهبود شاخص های مرتبط با امور اجتماعی و سلامت – بهبود نظام مالیه عمومی و توسعه مطلوب و متوازن زیرساخت های کشور گذری و نظری داشته باشیم.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور کشورمان در همین دوره زمانی ۲۶ سفر به کشورهای مختلف و دیدار با مقامات در راستای توسعه تعاملات بین المللی ” سیاست خارجی” انجام داده است. هم چنین مقام های دولت سیزدهم و در صدر آنها وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توسعه تعاملات و مناسبات با کشورهای جهان دهها سفر و ملاقات با همتایان کشورهای دور و نزدیک داشته اند.

* افزایش پایدار، تولید و اشتغال

از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم ، بخش تولید و اشتغال کشور با مجموعه ای از چالش های داخلی و بیرونی اغلب تحمیلی دست به گریبان بوده و با همین شرایط زمینه اشتغال فوق العاده و قابل توجهی در سراسر کشور فراهم شد.
به عنوان نمونه ، دولت برای افزایش میزان اشتغال مولد و تقویت اقتصاد خانواده ها تنها از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه بیش از ۹۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بیش از پنج هزار بنگاه های کوجک و متوسط پرداخت کرد که فضای تولید و اشتغال در کشور حرکتی موثر رو به جلو داشته و این روند تداوم دارد.
در بخش شرکت های دانش بنیان ها که سه عامل ” دانش ، تولید و اشتغال ” را با خود به همراه دارد و بسیار مورد تاکید پیگیرانه مقام معظم رهبری است به ویژه آنکه در عرصه رشد علم و تولیدات مورد نیاز جامعه امروزی و اشتعغالزایی نقش ارزنده ای دارد، دولت سیزدهم تنها در طی هفت ماه اول امسال افزون بر ۷۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به یک هزار و ۵۱۵ شرکت دانش بنیان اختصاص داد و همه مردم عزیز کشورمان شاهد تحرکات قابل توجهی در بخش دانش بنیان ها هستند.
* سرمایه گذاری و اعظای تسهیلات

هم چنین دولت درسال جاری ۳/۶۷۰ هزار فقره تسهیلات به میزان ۹۲۵هزار میلیارد ریال و در همین مدت بیش از ۲۲۴۴۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات از سوی شبکه بانکی کشور به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کرده است که نسبت به مدت مشابه ۹ ماهه سال قبل ۵/۴۵ درصد افزایش را نشان می دهد.
در این راستا یک میلیون و ۲۰۰ هزار متقاضی تسهیلات خرد دریافت کردند و چهار هزار و ۶۶۲ مجوز استاندارد از طریق درگاه ملی مجوزهای بارگذاری شد. در همین مدت هشت هزار و ۲۸۳ مورد گزارش قابل اتکا مربوط به فرار مالیاتی دارای اهمیت از طریق سامانه سوت زنی دریافت و پیگیری شد.
دولت سیزدهم برای افزایش نرخ رشد سرمایه گذاری در اقتصاد به عنوان یکی از مهم ترین راهبردها درعرصه اقتصاد ملی از یک طرف تلاش کرده تا با انضباط بخشی، بیشتر در زمینه های دیگر تمامی سیاست ها و اقدامات خود را برای توسعه نظام تامین مالی کشور در حوزه های مختلف به کار گرفته است.
دراثر این اقدام ها، پس از یک دوره منفی بودن نرخ تشکیل سرمایه های جدید از میزان استهلاک فراتر رفت و سرمایه گذاری مثبت شد. گفتنی است درطول سالهای دهه ۹۰ میانگین نرخ رشد سرمایه گذاری منفی ۹/۵ درصد بود که در این دولت مثبت شده است.
در بخش صندوق توسعه ملی اقدام های مهمی که دولت سیزدهم انجام داده است – سرمایه گذاری هشت هزار میلیارد ریالی در بازار سهام و سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد ریالی در صندوق های با درآمد ثابت، عقد قراردادهای سپرده گذاری ریالی و عاملیت ارزی با بانکهای عامل، تمدید مهلت جذب قرار دادهای سپرده گذاری با بانکهای عامل به منظور ایجاد امکان تخصیص حداکثری منابع به متقاضیان ، تهیه مدل رتبه بندی بانکهای عامل و همکاری با نهادهای سرمایه گذاری خارجی قابل ذکر است.
* ارتباطات و فناوری اطلاعات
در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ، دستیابی به پیشرفت حدود ۶۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات و دستیابی ۷۰ درصدی ترافیک داخلی به ترافیک بین الملل، اتصال ۴۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات و رسیدن به بیش از ۲۵۰۰ روستای متصل جدید از ابتدای دولت سیزدهم، توسعه و تکمیل مرکز ملی تبادل سرویس ” انجام ۶/۴ میلیارد تراکنش بر روی مرکز ملی تبادل سرویس از ابتدای سال ۱۴۰۱، بستر سازی برای اشتغال در حوزه اقتصادی دیجیتال و ایجاد حدود ۱۵ هزار شغل جدید در این عرصه ، ساخت ماهواره های مورد نیاز کشور، تکمیل ۴ میکرو ماهواره و هفت نانو ماهواره آماده پرتاب، هشت ماهواره در حال ساخت، ساخت فاز اول بزرگترین پایگاه فضایی کشور با بیش از ۱۵ درصد پیشرفت ، توسعه شهرهای تحت پوشش فیبر نوری ” آغاز عملیات اجرایی ۴۳ شهر جدید ” و ایجاد بیش از ۲ میلیون پوشش ، انجام شش پرتاب فضایی ، پرتاب ماهواره خیام ، و حمایت از شکل گیری پیام رسان های بومی با بیش از ۴۰ میلیون کاربر در ماه و … نمونه ای از فعالیت های دولت در دوره زمانی کوتاه است.

* آموزش و پرورش و آموزش عالی

در آموزش و پرورش کشور عزیزمان ایران سربلند همگام با روزآمد سازی و کارآمدی نظام جذب ، تربیت و تامین نیروی انسانی ” جذب یک هزار عضو هیئت علمی برای دانشگاه فرهنگیان، افزایش ۲۰ مدرسه سمپاد در مناطق محروم در سال تحصیلی جدید ، افزایش سه برابری سرانه آموزشی – احکام رتبه بندی ۷۳۰ هزار نفر از معلم های ایران عزیز و پرداخت مزایای رتبه اموزشیار معلم صادر شد.
در همین مدت یک هزار و ۱۸۳ فضای ورزشی درون مدرسه ای بهره برداری و تنها در سه ماه اخیر ۱۲۰۰ مدرسه افتتاح شد.
برای حوزه آموزش عالی ، تحقیقات و فن آوری دو هزار و ۱۷۱دانشجو در شرکت های پارک های علم و فناوری ، جذب و دو هزار و ۱۵۵ شرکت دانش بنیان در این پارکها و مراکز رشد مستقر شدند. تعداد کرسی های آزاد اندیشی تا ۱۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و سهم ایران از کل مقالات پر استناد جهان ۷۹/۲ درصد ارتقاء پیدا کرد.
هم چنین فعال سازی مراکز آینده پژوهی آموزش عالی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ، ایجاد شبکه متخصصان آموزش عالی ” شماع” در سطح ملی و بین المللی ، متنوع سازی بورس های تحصیلی ، حمایت از پژوهش های بین المللی ، راه اندازی نظام ایده ها و نیازها ” نان” و راه اندازی پردیس های بین المللی علم و فناوری و پارک های برون مرزی قابل بیان است.
از جمله دستاوردهای مهم سالی که سپری شد ” بهمن ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱″ – بهبود رتبه کشور در شاخص ” پی سی تی” از رتبه ۸۵ در سال ۱۳۹۴ به رتبه ۴۰ در سالجاری ، ثبت هفت هزار و ۹۱۹ شرکت دانش بنیان ، حمایت از ۱۲ سرآمد علمی با هدف تحقق مرجعیت علمی از طریق افزایش کیفیت مقالات پژوهشگران ایرانی و ، راه اندازی دبیر خانه ” نشان فناوری و نوآوری یونسکو” ، تصویب طرح جامع پارک های علم و فناوری ، شرکت های دانش پایه و به ویژه دانش بنیان جدید و برنامه توسعه ای آنها از طریق توسعه پردیس های فناوری و مراکز رشد بود.

* توسعه زیر ساخت ها و بازرگانی

هم چنین برخی آمارهای مربوط به سال ۱۴۰۱در بخش توسعه زیر ساخت حمل و نقل ، ظرفیت بنادر بازرگانی و توسعه شهرهای جدید ، گزارش ها حاکی است در همین مدت ۳۷۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در سرتاسر ایران سربلند احداث شد. ظرفیت اسمی بنادر بازرگانی ایران تا ۵۰ میلیون تن افزایش یافت و هفت خط مترو در شهرهای جدید ” هشتگرد، بهارستان، گلبهار، فولاد شهر، مجلسی پردیس و پرند ایجاد شد.
تنها ظرفیت نهایی بندر بازرگانی جدید در منطقه جاسک و “کوه مبارک” درآغاز مرحله اول ساخت به ۸۰ میلیون تن رسید و با جا به جایی ۵/۵ میلیون مسافر پیشرفت فیزیکی توسعه فرودگاه های شیراز، مشهد و تبریز تا ۷۰ درصد بیشتر شد.

* سلامت و بهداشت، درمان

در یک سال منتهی به بهمن مبارک ۱۴۰۱ دولت مردمی سیزدهم در بخش سلامت و بهداشت و درمان در راستای افزایش تولید کالاهای سلامت محور ۴۳ درصد رشد فعالیت داشت. نظام نوآوری جهانی و با رسیدن به عدد ۵۷ دست کم هفت پله ارتقاء پیدا کرد و دو هزار مورد پروژه بهداشتی برای توسعه، تامین اعتبار شد که البته مناطق کم برخوردار در اولویت قرار داشتند.
اعزام بیش از ۲۲۰۰ نفر نیروی متخصص و فوق تخصص پزشکی با تمرکز بر مناطق محروم ، موفقیت های قابل توجه در مسیر مبارزه با کووید ۱۹ و وساخت واکسن های ضد کووید ( کرونا)، برقراری پوشش کامل بیمه خدمات کامل ناباروری زوج ها برای حمایت از خانواه و جوانی جمعیت، پوشش کامل بیمه مادران باردار و دارای فرزند شیرخوار تا ۵ سالگی برای تشویق فرزند آوری و…. از فعالیت های شایسته این حوزه مهم در جامعه بود.

* حوزه دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح

در حوزه دفاعی اقدام های چشمگیری در این مدت انجام شد که: افزایش قدرت موشکی کشور اعم از بالستیک، کروز، پدافند هوایی و سامانه های فضایی از طریق ایجاد هفت قابلیت کلیدی در تولیدات، تقویت توان پهپادی نیروهای مسلح از طریق ساخت انواع پهپادها، طراحی و ساخت انواع شناورهای سطحی ، اثر سطحی و زیر سطحی مورد نیاز نیروهای نظامی ، ساخت انواع شناورهای تندرو ، ساخت و تحویل انواع شناورهای تجسسی و نجات و گشت دریایی و تعمیر انواع شناورهای سطحی و زیر سطحی از آن جمله قابل بیان است.
در این مسیر ۲۰۰ پروژه تحقیقاتی با ظرفیت نخبگان ملی و نیروهای مسلح عملیاتی شد – با ۴۰ دانشگاه قرار داد توسعه فناوری های جدید منعقد شد – تحقق برنامه بومی سازی بهینه مواد و قطعات ۷۲ درصد افزایش یافت و ۱۹۰ پروژه تحقیقاتی از دیگر دستاوردهای حوزه دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح بوده که این حرکت ها همچنان تداوم دارد.
کلام آخر خطاب به آنهایی است که از سر لجاجت، بدخواهی و یا احیانا دشمنی دربوق و کرنا می کنند، دولت در این شرایط چه خدماتی برای مردم انجام داده است یا می توانست در جهت پیشرفت و توسعه سرزمینی محقق کند، این آمار ها و مستندات از منابع معتبر، تنها گواه بخشی معدود از خدمات دولت مردمی ، انقلابی سیزدهم است که این رویه و سیاست های به یاری حق و در ظل توجهات امام عصر ” عج” با اقتدار و پرشتاب ادامه دارد.

* جدیدترین جایگاه علمی ایران در آسیا و جهان

علم و دانش کیفی و راهبردی و راهشگا مقوله ای است که در طول تاریخ بشریت جایگاه ویژه ای در نوع زیست انسان نقش آفرینی کرده است.
همه آدم هایی که مدرسه را حتی فقط در دوره ابتدایی تجربه کرده به خوبی در خاطر دارند که یکی از عنوان های انشائ دوره مدرسه این بود ” علم بهتر است یا ثروت؟”
در آن دوره های سرنوشت ساز زندگی ما و شما ، شاید به خوبی نمی دانستیم کدام بهتر است اما در فضای مدرسه و از طریق آدم های پیرامون مان مستقیم و غیر مستقیم شنیده بودیم که علم بهتراست.
هر میزان که از عمر تاریخ و به تبع آن عمر ما افزوده شد، به همه وجود پیشرفت علم و دانش را دیدیم و در جای جای زندگی فردی و اجتماعی حس کردیم و امروز در سال ۲۰۲۳ میلادی و ۱۴۰۱ که زمان زیادی به پایان آن نمانده است ، دانش بشری به حدی پر شتاب پیشرفت کرده که گفته می شود در جهان امروز هر پنج دقیقه یک اختراع و اکتشاف ثبت می شود.
در حوزه فن آوری های نوین هم پیشرفت های بسیار شگرف و حیرت انگیز است و این توسعه علوم را می توان در حوزه سلامت ، صنعت، خدمات ، شیوه زندگی و ابزاری که در اختیار درصد قابل توجهی از انسان ها قرار گرفته به درستی درک کنیم.
جمهوری اسلامی ایران هم در ۴۳ سال گذشته که ده سال اول آن به جنگ تحمیلی دولت بعث عراق و پشتیبانی چهل کشور با در اختیار قرار دادن انواع سلاحهای پیشرفته به ویژه سلاح های کشتار جمعی هوایی ، شیمیایی و میکروبی علیه ایران سپری شد، به واقع طی سه دهه اخیر و به خصوص از زمانی که رهبر انقلاب بر حمایت از حوزه دانش بنیان تاکید مکرر داشته و دارند- جایگاه خاصی در اسیا و در جهان پیدا کرد.
همه ما خوب به خاطر داریم ، در دوره جنگ تحمیلی جهان غرب و حتی کشورهای منطقه خاورمیانه می گفتند، ایران حتی توان تولید سیم خاردار را ندارد، اما به مروز زمان با آماده شدن زمینه رشد علم و حضور بی نظیر جوانان هوشمند و محقق ایرانی اکنون همین کشور به قول آنها عقب افتاده یا عقب نگه داشته شده ، پیشرفته های سلاح های مدرن و حتی پهپاد ها ” پرنده های رادار گریز” ، موشک های قاره پیما، هواپیماهای جنگنده، و صدها نوع سلاحهای دفاعی را با اقتدار و افتخار تولید می کند. ساخت این سلاح های پیشرفته موجب شده است که دشمن مانند دهه اول پیروز انقلاب اسلامی و پیش از آن هر زمان قصد کند یک تجاوز و تهاجم به این سرزمین نداشته باشد.
آنها می گفتند که ایران توان ساخت هیچ دارویی را ندارد و صد درصد وابسته به غرب و بعضی کشورهای منطقه است اما دانشمندان و محققان جوان ایران نشان دادند که در همین دوره می توان تا ۹۵ درصد داروهای مورد نیاز کشور ۸۵ میلیون نفری را در داخل تولید کرد.
نوجوانان و جوانان افتخار آمیز و اندیشمند ایران در همین دوره تاریخی سی ساله بدون استثناء در همه رقابت های علمی جهانی ” المپیادها” مقام های اول تا سوم و اغلب رتبه نخست را کسب کردند و حیرت جهانیان را برانگیختند و این روند همچنان ادامه دارد.
امروز همه جامعه بشری به درستی درک می کنند که ثروت ممکن است با یک حرکت نادرست یا حوادث طبیعی یا هر عامل دیگری کم شده یا نابود شود اما دانش انسانی چون در جهان ثبت و ماندگار می شود حتی اگر فرد و یک گروه در حیات نباشد هم ثروت تولید می کند و هرمیزان این علم و دانش پیشرو تر و مهم تر باشد ، میزان ثروت آوری آن بیشتر است.

به خاطر دارم ،پروفسور مجید سمیعی از فرزندان شهر رشت مرکز استان گیلان در جلسه ای در استانداری گیلان که افتخار حضور داشتم می گفت: گاهی برخی از پادشاهان و صاحبان ثروت جهانی زمانی که به علت یک بیماری مغزی نیازمند جراحی می شوند بعد از عمل چک سفیدی را امضاء می کنند و می گویند، هر میزان خودتان تمایل دارید ” بنویسید”.
ایشان که رئیس فدراسیون جهانی مغز و اعصاب است توضیح می داد، وقتی من و گروه پزشکی همراه همان مبلغ قانونی و مصوب را می نویسیم ، آنها تعجب می کنند – اما ما دانش را برای خدمت به انسان ها انجام می دهیم و آن را با افراد پولدار معامله نمی کنیم.

تردیدی نیست که توضیح در این باره باید مستند و قابل اثبات باشد که در بیرون از مرزهای ایران بزرگ نگویند، آمار سازی کرده اند و لذا آنچه در ادامه این تحلیل می آید ، از سوی چهار نهاد معتبر علمی جهانی است که با هم مرور می کنیم.

بررسی های دقیق تولیدات علمی ایران نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران با رتبه پانزدهم در تولید علم به سال ۲۰۲۲ وارد می شود و انتظار می رود با کاهش اثرات پاندمی کرونا، رشد علمی ایران ادامه پیدا کند.
تولیدات علمی یک کشور مجموعه‌ای از تحقیقات، مقالات، استنادات، همکاری‌های بین المللی، فعالیت محققان، مؤسسات آموزشی و پژوهشی یک کشور هستند. در بررسی این تولیدات شاخص‌های مختلفی از جمله چاپ مقاله در مجلات معتبر بین المللی، استنادات، اعتبار مجلات و میزان بهره‌وری و تأثیرگذاری علمی دانشمندان به صورت کمی و کیفی درنظر گرفته می‌شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره در دیدارهای نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور به موضوع تولید علم نافع و حرکت رو به رشد علمی جمهوری اسلامی ایران تاکید داشته اند و تصریح دارند: ظرفیت نخبگی جوانان ملت ایران، می‌تواند زمینه‌ساز پر کردن شکاف علمی کشور با علم جهانی، عبور از مرزهای جهانی علم، ایجاد تمدن نوین اسلامی و تحقق آینده درخشان کشور باشد.
ایشان با یادآوری سخنان چند سال قبل خود درباره آینده ایران و ضرورت پیشتازی در عرصه علم جهانی می گویند: باید به‌گونه‌ای حرکت کنیم که در آینده‌ای معقول، ایران منبع علم جهانی بشود و هر کسی برای دسترسی به جدیدترین یافته‌های علمی، ناچار از یادگیری زبان فارسی شود، همانگونه که در برهه‌هایی از تاریخ، ایرانیان بر قله‌های دانش جهانی قرار داشتند و کتابهای دانشمندان ایران در دانشگاه‌های غرب و شرق مورد تدریس و استناد اهل علم و دانش بود.
حال که سال ۲۰۲۱ به پایان رسیده است، بررسی بخشی از این دستاوردهای علمی نشان می‌دهد که رشد علمی ایران از حرکت نایستاده است و همچنان رشد با کیفیت تولیدات علمی ایران ادامه دارد.