بمناسبت هفته دیابت در مصاحبه ای با متخصص چشم، عنوان شد:

هزینه های کنترل دیابت در عوارض چشمی بسیار بالاست/ کنترل قند خون، بهترین راه پیشگیری از دیابت و عوارض چشمی آن است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ در تقویم سلامت کشور،  ۲۰ الی ۲۶ آبان ماه به عنوان هفته دیابت نامگذاری شده است.  دیابت یکی از شایع ترین بیماری های غیرواگیر محسوب می شود و عوارض خطرناکی برای بیماران ایجاد می کند. یکی از این اختلالات، عوارض چشمی دیابت است که در […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ در تقویم سلامت کشور،  ۲۰ الی ۲۶ آبان ماه به عنوان هفته دیابت نامگذاری شده است.  دیابت یکی از شایع ترین بیماری های غیرواگیر محسوب می شود و عوارض خطرناکی برای بیماران ایجاد می کند. یکی از این اختلالات، عوارض چشمی دیابت است که در نهایت منجر به کم بینایی یا نابینایی می شود.
به همین منظور، مصاحبه ای با دکتر مسلم عطارد متخصص چشم دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ترتیب داده شده است.
آقای دکتر لطفا توضیح مختصری در مورد دیابت بفرمایید.
دیابت نوعی اختلال در متابولیسم بدن است که در آن، انسولین به مقدار کافی تولید نمی شود که این امر در نتیجه موجب افزایش مقدار قند در خون  می شود. این بیماری بر روی قلب، کلیه و ازجمله چشم،  تاثیر منفی می گذارد.
عوارض بیماری دیابت بر روی چشم چیست؟
تغییرات ناگهانی در قدرت دید افراد  از عوارض دیابت می باشد . اگر دیابت تحت کنترل نباشد، تغییرات قند خون در نزدیک بینی و دوربینی فرد، تغییر ایجاد می کند. بروز آب مروارید و آب سیاه از دیگر عوارض دیابت در افراد است. رتینوپاتی دیابتی عارضه‌ای ناشی از بیماری دیابت است که به دلیل تغییراتی که در عروق خونی شبکیه رخ می‌دهد؛ وقتی رگ‌های خونی در شبکیه آسیب می بینند امکان دارد باعث نشت مایع یا خون شود و نشت این مواد می تواند رسوباتی  ایجاد کند که زمینه ساز تخریب شبکیه چشم شود.
مهم ترین مسئله ای که همه بیماران مبتلا به دیابت لازم است بدان توجه کنند، این است که اگر قدرت دید به علت این عارضه از دست رفته باشد، قابل برگشت نخواهد بود و فقط میتوان با درمان های صحیح، مانع از پیشرفت بیماری شد.
در مورد عوامل مؤثر در ایجاد بیماری چشمی ناشی از دیابت بفرمایید.
از عوامل موثر می توان به سابقه بیماری ارثی دیابت، افزایش سن و سبک زندگی افراد  اشاره کرد.
برای کنترل دیابت در افراد مبتلا به عوارض چشمی، چه مراحلی طی می شود؟
کنترل عوارض چشمی دیابت، سه مرحله دارد. در مرحله اول به بیماران توصیه می شود ۴ الی ۶ماه یکبار  و سپس   در مرحله دوم و سوم ، دو الی سه ماه یکبار به چشم پزشک مراجعه کنند. چرا که دیابت اگر در شبکه چشم مشاهده شود، قابل کنترل است  و بهترین روش ، کنترل قند خون است.
هزینه های کنترل دیابت در عوارض چشمی  چه میزان است؟
هزینه کنترل دیابت در عوارض چشمی  دیابت، هم در بخش دولتی  و هم بخش خصوصی بسیار بالاست.زیرا مشکل بیماران دیابتی با یک یا دوبار مراجعه برطرف نمی شود. از سوی دیگر، متخصصان مختلفی مانند متخصص تغذیه ، داخلی و غدد نیز در  کنترل این بیماری نقش دارند. زیرا وقتی شبکیه چشم دچار خونریزی می شود باید تزریق  داخل چشمی و لیزر درمانی  انجام تا خونریزی، کنترل شود. به همین دلیل توصیه میکنم بیماران برای پیشگیری از این عوارض، همکاری مناسبی با متخصصین داخلی داشته باشند و از تزریق انسولین هیچگونه نگرانی نداشته باشند. زیرا افرادی که انسولین تزریق می کنند کمتر دچار عوارض چشمی می شوند.
در حال حاضر هزینه تزریق چشمی  در بخش دولتی، حدود ۴۰۰ الی ۷۰۰ هزارتومان (برای یک چشم) و در بخش خصوصی ۸ الی ۹میلیون تومان هزینه دارد. لیزردرمانی نیز در بخش دولتی با توجه به بیمه افراد حدود ۴۰۰الی۵۰۰ هزار تومان و دربخش خصوصی حدود ۶ الی ۸میلیون تومان می شود.
بهترین راه های پیشگیری عوارض چشمی دیابت کدام است؟
یقینا، پیشگیری خیلی بهتر از درمان است. متاسفانه عوارض چشمی ناشی از دیابت روز به روز بیشتر می شود. اما  با تشخیص به موقع می توان از اثرات مخرب چشمی این عارضه، جلوگیری کرد.
برای پیشگیری از عوارض چشمی دیابت، باید قند خون به صورت مرتب و دقیق کنترل شود. چک آپ سالانه قندخون بهتر است از رده سنی ۳۵ الی ۴۰ سال شروع شود.  همچنین سبک زندگی سالم از جمله تغذیه صحیح و انجام  ورزش و تحرک بدنی نیز در پیشگیری دیابت موثر است.