در جلسه شورای شهر رشت مطرح شد؛

هشدار درباره عدم تحقق بودجه شهرداری رشت | درخواست پیگیری ترک فعل های صورت گرفته پیرامون املاک شهرداری

هادی رمضانی پیش‌ازظهر امروز که در غیاب واثق کارگرنیا رئیس شورای شهر، مدیریت یکصدوهفتمین جلسه علنی را در ساختمان جلسات شورای رشت بر عهده داشت با اشاره به حضور رئیس شورای شهر رشت در جلسه صبح امروز پسماند در ساختمان استانداری گیلان اظهار کرد: امیدواریم با تمهیداتی که در دست انجام است این دغدغه بزرگ […]

هادی رمضانی پیش‌ازظهر امروز که در غیاب واثق کارگرنیا رئیس شورای شهر، مدیریت یکصدوهفتمین جلسه علنی را در ساختمان جلسات شورای رشت بر عهده داشت با اشاره به حضور رئیس شورای شهر رشت در جلسه صبح امروز پسماند در ساختمان استانداری گیلان اظهار کرد: امیدواریم با تمهیداتی که در دست انجام است این دغدغه بزرگ برطرف شود.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به خط کشی‌های ترافیکی سطح رشت افزود: همواره در همان ابتدای سال تحصیلی این اقدام انجام می‌شد اما متاسفانه در شرایط فعلی عملکردی از این بابت صورت نگرفته و با توجه به سال تحصیلی و حضور گسترده دانش‌آموزان باید هر چه سریعتر اقدامات لازم از این بابت انجام شود.

وی به حضور اعضای شورا در محله حافظ آباد رشت اشاره کرد و گفت: برخی از املاک موجود در این قسمت از شهر به منظور اجرای طرح‌های شهرداری خریداری شده بود ولی بعد به حال خودش رها شدند و در حال حاضر تعدادی از این املاک به مکان تجمع افراد معتاد تبدیل شده است.

رمضانی با بیان اینکه در گذشته ساختمان‌های خریداری شده که جزو اموال شهرداری است در اختیار برخی از کارکنان شهرداری رشت قرار داشت، افزود: متاسفانه با اعمال فشارهایی این کارکنان را مجبور به تخلیه این املاک کردند و بعد هم به حال خودشان رها کردند که در واقع ترک فعل صورت گرفته و این ترک فعل‌ها باید پیگیری شود.

بابت‌ عدم تحقق بودجه هشدار می‌دهم

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه قصد دارم تحلیل درآمدی بودجه سال ۱۴۰۲ در بخش ساخت و ساز، مسکن و مشتقات را ارائه کنم، اظهار کرد: بر مبنای مستنداتی که وجود دارد بابت‌ عدم تحقق بودجه هشدار می‌دهم و چنانچه تغییر رویه‌ای در حوزه مالی شاهد نباشیم، امکان تحقق بودجه وجود ندارد.

سید شمس شفیعی با بیان اینکه در محاسبه درآمد ملی کشور و رشد اقتصادی دو آمار ارائه می‌شود، افزود: در بررسی این آمارها با احتساب فروش نفت و بدون احتساب فروش نفت را ملاک قرار می‌دهند و در شهرداری رشت نیز نسبت واگذاری دارایی و غیره مورد توجه است که مواردی از جمله فروش اموال، جرائم حاصل از ماده صد، عوارض تغییر کاربری و غیره را شامل می‌شود.

وی با اشاره بر اینکه ۶۲ درصد بودجه شهرداری رشت مسکن و حوزه مشتقات مسکن است، بیان کرد: متاسفانه آماری که ارائه می‌شود نشان دهنده مبحث دیگری است و یک‌هزار و ۵۳۰ میلیارد بودجه جاری سال ۱۴۰۲ است که ۴۴ درصد آن بودجه جاری را شامل می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه متاسفانه در صدور پروانه‌های ساخت و ساز با مشکلاتی مواجه هستیم، تصریح کرد: در ۶ ماهه نخست سال جاری در شهرداری منطقه یک فقط دویست پروانه ساخت‌وساز صادر شد و این در حالی است که ۶۹ درصد درآمد بودجه‌ای شهرداری رشت از ساختمان و مشتقات ساختمان است و پیش‌بینی می‌کنم چنانچه مباحث بیمه و تامین اجتماعی ساختمان‌ها را به طور جدی پیگیری کنیم می‌توانیم تحقق بودجه را داشته باشیم.

شفیعی با تاکید به اینکه تمامی اعضای شورا به طور جد از پروژه‌های طرح میثاق حمایت می‌کنند، افزود: شهرداری رشت باید به حوزه مسکن و مشتقات مسکن به منظور تحقق بودجه شهرداری رشت توجه ویژه داشته باشد.

به شعور ما توهین نکنید!

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه گروهی مدعی کار فرهنگی هستند و ملک شهرداری رشت را به بهانه انجام کار فرهنگی با قیمت بسیار اندک در اختیار دارند، اظهار کرد: این گروه مکان متعلق به شهرداری رشت را که قرار بود کار فرهنگی در آن انجام دهد به کافی شاپ تبدیل کرده و روزانه درامد هنگفتی دارد.

محسن سماکچی با بیان اینکه برخی به دلایلی در تلاشند تا این مکان در اختیار آن گروه خاص قرار بگیرد، افزود: بهتر است به شعور ما توهین نکنید و اگر برخی در تلاش هستند تا این مکان در اختیار آن گروه خاص قرار بگیرد موضوع دیگری است.

وی با تاکید به اینکه اجاره‌ای که شهرداری رشت بابت این ملک که از موقعیت مکانی بسیار خوبی برخوردار بوده پرداخت می‌شود بسیار اندک است، گفت: اگر قرار است این ملک به کارهای فرهنگی اختصاص پیدا کند باید تمامی هنرمندان امکان استفاده از آن را داشته باشند نه اینکه به مکانی تجاری برای یک تعداد افراد خاص تبدیل شود.

معافیت مدارس دولتی و کتابخانه‌های عمومی از افزایش آب بها

عضو دیگر شورای رشت نیز با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون توسعه پایدار شورای رشت در روز گذشته اظهار کرد: روز گذشته پیشنهاد افرایش آب بهای مشترکین رشت توسط نمایندگان آب و فاضلاب به شورا ارائه شد که در ابتدا باید توجه همکاران را نسبت به این موضوع که در برخی از شهرهای کشور نسبت به این اقدام مباحثی مطرح شده است را معطوف کنم.

سید حسین رضویان با بیان اینکه در این باره همچنین معافیت اماکن مذهبی نیز مطرح شده بود، افزود: اعضای کمیسیون پیشنهاد معافیت مدارس دولتی و کتابخانه‌های عمومی از افزایش آب بها را مطرح کردند که در صورت اجرایی شدن باید به مباحث دیگر نیز توجه داشت.

وی با تاکید به اینکه باید به وضعیت معیشت شهروندان نیز توجه ویژه داشته باشیم، بیان کرد: یقینا با توجه به مشکلات متعدد اقتصادی، تحمیل هزینه به سبد معیشت خانواده مورد انتظار نیست.