واکنش ها به ریختن سطل ماست به خاطر بی حجابی

ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی سطل ماست را روی سر مادر و دختری که حجاب به سر ندارند خالی می‌کند و برخی از افراد حاضر با فرد حمله کننده درگیر می شوند. این اقدام با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه رو شده است. در ادامه گزیده واکنش برخی چهره […]

ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی سطل ماست را روی سر مادر و دختری که حجاب به سر ندارند خالی می‌کند و برخی از افراد حاضر با فرد حمله کننده درگیر می شوند. این اقدام با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه رو شده است.

در ادامه گزیده واکنش برخی چهره های سیاسی – رسانه‌ای را می‌خوانید:

* حمید رسایی، نماینده سابق مجلس: هیچ دلیلی بر اینکه درگیری به خاطر بی حجاب بوده، نیست. اولا هیچ دلیل و نشانه‌ای دالّ بر اینکه درگیری اینها به خاطر بی‌حجاب بوده، نیست. ثانیا هیچ دلیل و نشانه‌ای مبنی بر اینکه این فرد، آمر به معروف یا بسیجی باشد، نیست. ثالثا بر فرض که موضوع درگیری بی‌حجابی این افراد بوده باشد، قطعا آن فرد آمر به معروف نیست بلکه جاهل و نادانی است که باید به دلیل این رفتار زشت و غیراخلاقی و زشتش مواخذه و محاکمه شود. نهایت مرحله امر به معروف و نهی از منکر در موضوع حجاب که بر افراد عادی جامعه واجب است، تذکر با زبان است. بیش از این برعهده حاکمیت است.

* مالک شریعتی، نماینده مردم تهران در مجلس: امر به معروف و نهی از منکر؛ معمولا زبان خوش و احترام جواب می‌دهد که اکثریت مردم نیز قبول دارند. برخورد تند، اهانت و بی احترامی، نتیجه عکس دارد که خوش‌بینانه از سر جهل است و بدبینانه خروجی نفوذ. وظیفه دستگاه‌ها بررسی همه گزینه‌هاست.

* مهدی یزدانی خرم، روزنامه‌نگار: این حجمِ چهارخانه‌پوش به دو زن در یک سوپرمارکت حمله کرده و به‌واسطه‌ی «مو»‌ی آن‌ها رگ‌اش جنبیده و سطلی ماست بر سرِ این دو انسان مالیده. فیلم در بسیاری سایت‌ها بارگذاری شده و قابلِ تماشا‌ست. این حجمِ چهارخانه‌پوش در نهایتِ استیصال فقط کوشیده با تخریبِ «مو» و ایجادِ هراس خود را اثبات کند. بی‌شک تحقیرِ بدن و تعدی به حریمِ دیگران هیچ توجیه ندارد و ردِ زخمی که این ماست‌مالِ حقیر بر روحِ آن دو زن انداخته باقی می‌ماند جامعه مملو از زخم است.

* رضا صائمی، روزنامه نگار: آنچه بر سر مادر و دختر خالی می شود، تقصیر ماست…از ماست که بر ماست!

* رسول اسدزاده، فعال رسانه: مردی خشمگین به سر و صورت زنی در یک فروشگاه به خاطر حجاب، ماست مالیده است. تصویری گویا از موضوعی که در دهه پنجم انقلاب به چالش اصلی در جامعه ایرانی بدل شده.

* محسن برهانی، حقوقدان:  اگر ناهی از منکر از مرحله زبانی فراتر رفت و متعرض حیثیت، جان، مال، حریم خصوصی و حقوق اشخاص شد، این اقدام دیگر نهی از منکر نیست بلکه تجاوزی غیرقانونی و جرم است.

* احمد زیدآبادی، فعال سیاسی: عده‌ای از نهادها و افراد ذینفوذ، با سیاسی کردن پوشش بانوان و توصیه به اقدامات تشنج‌زای اجتماعی، در جهت بی‌ثبات‌سازی جامعه تلاش می‌کنند!

* احسان بداغی، خبرنگار: با همان منطقی که تخم‌مرغ دزد عاقبت شتر دزد می‌شود، ماست پاش هم عاقبت ‎اسید پاش خواهد شد.

* سیامک قاسمی، فعال رسانه: ترکیب تورم و دلار‌ و سطل ماست، حتما یه سطل دوغ نمیشه، یه دریا دوغ میشه! از ما گفتن !

* آزاده مختاری، خبرنگار:  درست در روزهایی که کشور در باتلاق ابر بحران اقتصادی و تورم گرفتار است و هرروز هم این باتلاق عمیق‌تر می‌شود،به جای مطالبه حق خود از منابع کشور و مطالبه اقتصادی دور از انحصار،سطل ماست روی سر هم  می‌کوبیم!

واکنش برخی کاربران در این خصوص را بخوانید:

* کاربری به اسم مینا نوشت: بیانیه کاشتند؛ ماست درو کردند…

* میثم دیگر فعال توئیتری هم گفت: امر به معروف با سطل ماست!

* مهدی، فعال اصولگرا هم در واکنشی متفاوت نوشت: دوقطبی تا کی؟ اون از کتک خوردن بانوی محجبه در قم اینم از افتضاح این ابله مذهبی نما تو ماست بندی،آقای مسئول نمیخوای ورود کنی؟اگه بیحجابی قانون شکنیه،مجری قانون باید وارد عمل بشه،شهروند عادی وظیفش تذکر لسانیه بیخود میکنه ماست بریزه تو سر مردم!

* شیوا هم در نقد حمله بخ دو خانم بدون حجاب نوشت: محجبه کردن مردم با سطل ماست؟ نمونه کوچکی از ماجرا درست کردن!