وزیر ارتباطات:

پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها در ۱۷ شهر استان گیلان آغاز شد

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست با استاندار گیلان به‌ منظور بررسی وضعیت شبکه ارتباطی استان و میزان پیشرفت پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، با بیان اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها پروژه مهم و کلیدی است، اظهار کرد: فیبر نوری زیرساخت توسعه‌ آینده کشور و بالطبع استان گیلان است. […]

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست با استاندار گیلان به‌ منظور بررسی وضعیت شبکه ارتباطی استان و میزان پیشرفت پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، با بیان اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها پروژه مهم و کلیدی است، اظهار کرد: فیبر نوری زیرساخت توسعه‌ آینده کشور و بالطبع استان گیلان است.

وی با تاکید بر اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها یک پروژه مهم و راهبردی است، گفت: این پروژه از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند تضمین‌کننده ارتباطات پایدار و پرسرعت در کشور باشد و باعث افزایش رضایتمندی مردم شود.

زارع پور با تأکید بر اینکه اکنون این پروژه بر اساس قانون برنامه هفتم توسعه به یک تکلیف قانونی برای همه ما تبدیل‌ شده است، بیان کرد: وزارت ارتباطات بر اساس برنامه هفتم توسعه مکلف شده تا ۲۰ میلیون «اتصال» به فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها را ایجاد کند و تا پایان برنامه هفتم نیز همه ساختمان‌های کشور باید به فیبر نوری متصل شوند و دستیابی به این هدف در برنامه هفتم بدون دستیابی به ۲۰ میلیون «پوشش» تا پایان دولت سیزدهم امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها که هم از منظر توسعه‌ای و هم از منظر تکلیف قانونی حائز اهمیت است، افزود: در حال حاضر به مهم‌ترین پروژه دولت سیزدهم در حوزه ارتباطات تبدیل‌شده که حتی شاید بتوان آن را بزرگ‌ترین پروژه ارتباطی در تاریخ کشور لقب داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه این پروژه می‌تواند چهره ارتباطات کشور و استان‌های کشور را متحول کند، خطاب به استاندار گیلان تصریح کرد: انتظار این است که مثل همیشه که پای کار پروژه‌های ارتباطات استان بوده‌اید، در این طرح مهم نیز شخصاً در استان راهبری پروژه را بر عهده گرفته و در جلسات هفتگی با فرمانداران و شهرداران، مدیریت و کنترل پروژه را برعهده بگیرید و زمینه همراهی مدیران شهری به‌ویژه شهرداران استان را فراهم کنید.

وی با اشاره به اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در ۱۷ شهر استان گیلان آغاز شده است، بیان کرد: تاکنون در شهر رشت ۱۱۵ کیلومتر و در شهر انزلی ۳۲ کیلومتر (در مجموع ۱۴۷ کیلومتر) فیبر نوری اجرا شده است و هم اکنون کل شهر رشت تحت پوشش قرار گرفته و تا پایان سال هم دست‌کم چهار شهر دیگر تحت پوشش قرار خواهد گرفت و مردم عزیز می توانند از سرعتهای چندصد مگابیت بر ثانیه ای برخوردار شوند.

اتصال ۲۰۶۰ روستای گیلان به شبکه ارتباطی پهن باند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه ارتباطات روستایی، گفت: ۹۴ درصد روستاهای استان گیلان به شبکه ارتباطی پهن باند متصل شده‌اند و از مجموع ۲ هزار و ۶۰ روستای استان گیلان، ۱۲۴ روستای باقی‌مانده هم تا پایان سال به شبکه ارتباطی متصل می‌شوند.

اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها برای ما حائز اهمیت است، اظهار کرد: در نیمه نخست امسال شاهد ۶۲ میلیون شب اقامت گردشگران در استان گیلان بوده ایم و یکی از مواردی که برای افزایش رضایتمندی این حجم گردشگر لازم است، وجود ارتباطات پرسرعت و پایدار در استان است.

وی با اذعان به اینکه برای ما نیز پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها حائز اهمیت است و بر این اساس تمام‌قد پای این پروژه هستیم، افزود: مدیران استانی هم باید به‌طور کامل با این پروژه همراهی کند و ایجاد مانع در مسیر این پروژه از جانب مدیران استانی به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست.

در این جلسه مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان هم گزارشی از آخرین وضعیت طرح‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و اقدامات انجام شده ارائه کرد.