رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

پژوهش‌های کاربردی جهت افزایش موالید در گیلان ضروری است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وبدا)، صبح امروز نشست دانشگاهی قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با حضور دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دیگر اعضای  قرارگاه در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد. دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با […]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وبدا)، صبح امروز نشست دانشگاهی قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با حضور دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دیگر اعضای  قرارگاه در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.

دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با تأکید بر ترویج مستمر و بدون وقفه فرهنگ زادآوری، اظهار کرد: ترویج و فرهنگ‌سازی فرزند آوری در گیلان با توجه به هرم جمعیتی حاکم بر آن لازم و ضروری است.

وی با اشاره به برخی از اقدامات و مداخلات پزشکی در حفظ و افزایش جمعیت در گیلان، افزود: طرح‌هایی نظیر نفس و یا درمان زوج‌های نابارور در کنار مشوق‌های اقتصادی از جمله اشتغال در افزایش جمعیت بسیار مؤثر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت تعیین راهکاری علمی و اقتصادی پیرامون فرزند آوری و افزایش زادوولد در گیلان تأکید کرد و گفت: یافتن راهکاری علمی مبتنی بر پژوهش‌های کاربردی با مشارکت کارشناسان بودجه و اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سایر متولیان امر در خصوص فرزند آوری به جهت پیشنهاد به ستاد استانی و ملی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، ضرورت دارد.

دکتر آشوبی با اشاره به تهدیدات کاهش نسلی در کشور و گیلان، افزود: با اینکه هنوز وضعیت گیلان به سطح بحرانی نرسیده در بسیاری از بخش‌های تخصصی و مهارتی با کمبود نیرو مواجه‌ایم که نمونه بارز آن کمبود پزشکان متخصص از جمله در رشته بیهوشی، قلب و دیگر رشته‌های خاص است.

وی به تلاش مجاهدانه و بی‌وقفه کادر سلامت استان در راستای تحقق جوانی جمعیت و حمایت از خانواده اشاره کرد و گفت: کادر بهداشت و درمان در همه مناطق روستایی و شهری نظام سلامت گیلان برای جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در تلاش هستند و خوشبختانه فرهنگ حمایتی خوبی در همین رابطه ایجاد شده است.