از سوی رئیس اتاق بازرپانی گیلان مطرح شد؛

پیشنهاد تاسیس اتاق بازرگانی مشترک برای هم‌افزایی کاری میان تجار گیلان و تجار مجارستان/ ظرفیت های اقتصادی گیلان منحصر به فرد است

در نشست مشترک میان قاسم رضاییان ، رئیس اتاق بازرگانی گیلان و هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران- تهران، توسعه اقتصادی، فرهنگی و هم افزایی تعاملات و بهره گیری از ظرفیتهای موجود مورد گفتگو طرفین قرار گرفت . در این دیدار که صبح روز دوشنبه 27 آذرماه و طبق درخواست سفارت مجارستان و هماهنگی های بعمل آمده با وزارت امورخارجه، تشکیل شد روبرت نمت، وابسته اقتصادی و بازرگانی سفارت مجارستان نیز حضور داشت.

در نشست مشترک میان قاسم رضاییان ، رئیس اتاق بازرگانی گیلان و هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران- تهران، توسعه اقتصادی، فرهنگی و هم افزایی تعاملات و بهره گیری از ظرفیتهای موجود مورد گفتگو طرفین قرار گرفت .

در این دیدار که صبح روز دوشنبه ۲۷ آذرماه و
طبق درخواست سفارت مجارستان و هماهنگی های بعمل آمده با وزارت امورخارجه، تشکیل شد روبرت نمت، وابسته اقتصادی و بازرگانی سفارت مجارستان نیز حضور داشت.

مهندس رضاییان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، خلاصه ای از ظرفیت های اقتصادی استان را ارائه نمود.

وی اظهار داشت: استان گیلان، منطقه ای ثروتمند با ظرفیت های متنوع است و به عنوان مثال، ۹۰ درصد چای ایران در گیلان تولید می شود که دارای حجم بالای تولید و مرغوب ترین چای ایرانی است.

وی با ذکر اینکه بهترین برنج های دنیا نیز در گیلان تولید می شود گفت: ظرفیتهای تولیدی خاص دیگری نیز در گیلان موجود است که از لحاظ کیفیت منحصر بفرد شمرده میشود مانند فندق ، کیوی زیتون و محصولاتی دیگر.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان با بیان موقعیت جغرافیایی و استراتژیک استان گیلان توضیح داد : استان گیلان از خطوط ترانزیت جاده ای، ریلی و دریایی برخوردار است و از این طریق با کشورهای حوزه کاسپین، اوراسیا و اروپا ارتباطات اقتصادی و تجاری بسیار خوبی دارد.

در ادامه جلسه، زولتان وارگا هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران – تهران، ضمن ابراز خرسندی و رضایت از نموده از سفر به گیلان اظهار داشت: روابط ایران و مجارستان تاریخچه بسیار کهنی دارد و پیشنیه روابط گیلان و مجارستان به زمان سلطنت شاه اسمعیل صفوى، که لودویک دوم پادشاه مجارستان سفیری به دربار وی فرستاد، بر می گردد.

زولتان وارگا هاسونیچ، با معرفی ظرفیت های کشور مجارستان توضیح داد : ظرفیت های متعدد و متنوع در زمینه های توسعه فناوری، تولید محصولات لبنی، دامپروری، مدیریت آب، محصولات بهداشتی و دارویی و دندانپزشکی، دانه های مرغوب و نیز ترانسفر دانشجو و تبادل ظرفیتهای علمی از سوی کشور مجارستان به ایران وجود دارد و تا پیش از تحریم ها حجم مبادلات تجاری میان ایران و مجارستان بسیار بالا بود؛ اما متاسفانه در پی تحریم ها، تجارت دوجانبه این دو کشور به شکل چشم گیر کاهش پیدا کرد.

سفیر مجارستان در ایران گفت: با این وجود، همیشه سعی بر این بوده است که روابط دو کشور بهبود یابد و اقتصاد دو منطقه مستعد همکاری های بیشتر است.

این مقام مجارستانی با ذکر اینکه شایسته است فرصت های همکاری اقتصادی، فرهنگی و سرمایه گذاری میان دو کشور شناسایی و معرفی شود افزود: هم اکنون دانشجویان بسیاری در کشور مجارستان از بورسیه تحصیلی استفاده کرده و در حال تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی، کشاورزی، تکتولوژی و اقتصادی هستند.

رضاییان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان پیشنهاد کرد تاسیس اتاق بازرگانی مشترکی که ارتباط میان اتاقهای بازرگانی گیلان مجارستان را تقویت و توسعه دهد تاسیس گردد تا هم افزایی تعاملات و بهره گیری از تنوع و پتانسیل های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی انجام گرفته و ارتباطات اقتصادی و تجاری مستحکمی باحضور تجار دو کشور برقرار کنیم.

رضاییان گفت: کشور ایران یک کشور بزرگ، مستقل و آزاد است و تجار و تولیدکنندگان قادرند آزادانه به هر کشوری سفر کرده و تجارت کنند.

جناب زولتان وارگا هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران – تهران در این جلسه تصریح کرد: به عنوان نماینده کشور مجارستان تلاش خواهم کرد تا تجار مجارستانی با نگرشی شفاف‌تر و عمیق تر بر ظرفیت های تجاری موجود در گیلان متمرکز شوند چرا که پتانسیل های همکاری متعددی در زمینه کشاورزی، صنعتی، فرهنگی و اقتصادی بین دو منطقه دیده می شود.

وی اشاره داشت باید تلاش کنیم روند تجارت و کسب و کار بین تجار دو کشور تسهیل شود.