شورای نگهبان صلاحیت این 8 نماینده ادوار گیلان در مجلس را تایید نکرد

چهره های مشهوری که در گیلان پشت درِ انتخابات مجلس ماندند

صبح امروز جمعه 21 بهمن ماه اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به طور رسمی اعلام شد. (اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده شهرهای مختلف استان گیلان را اینجا بخوانید)  در استان گیلان که 11 حوزه انتخابیه برای تعیین  13نماینده مجلس دارد در مجموع ۴۴۵ داوطلب موفق شدند تایید صلاحیت نهایی […]

صبح امروز جمعه 21 بهمن ماه اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به طور رسمی اعلام شد. (اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده شهرهای مختلف استان گیلان را اینجا بخوانید) 

در استان گیلان که 11 حوزه انتخابیه برای تعیین  13نماینده مجلس دارد در مجموع ۴۴۵ داوطلب موفق شدند تایید صلاحیت نهایی خود را از شورای نگهبان بگیرند.

در این میان اما تعدادی از نمایندگان سابق شهرهای گیلان در مجلس و یا کاندیداهایی که موفق به اخذ تایید صلاحیت از سوی هیات اجرایی شده بودند و یا از فیلتر هیات نظارت استانی هم عبور کرده بودند و حتی از سوی شورای نگهبان هم در مراحل قبلی نام‌شان به عنوان تایید صلاحیت شده اعلام شده بود در لیست نهایی، خبری از نام‌شان نیست.

یکی از مشهورترین چهره‌های رد صلاحیت شده که در عرصه ملی هم نامی شناخته شده است و در زمره جانبازان 70درصد کشور قرار دارد غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس نهم و دهم است. نام جعفرزاده اما علی رغم اخبار ضد و نقیض طی روزهای اخیر مبنی بر تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان، جایی در لیست تایید صلاحیت شده‌های نهایی ندارد.

البته جعفرزاده تنها فردی نیست که علی رغم حضور دو دوره‌ای در مجلس شورای اسلامی از فیلتر شورای نگهبان عبور نکرده است.

ایرج (ابوذر) ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل علی رغم حضور در دوره‌های ششم، هفتم و نهم مجلس نتوانست از شورای نگهبان مجوز حضور در مجلس دوازدهم را کسب کند.

حسن تامینی لیچایی هم که در دوره‌های هشتم و نهم مجلس به عنوان نماینده رشت در مجلس حضور داشت اینبارهم مانند انتخابات دوره گذشته موفق نشد نظر موافق شورای نگهبان را جلب کند.

همین ماجرا برای دو نماینده اسبق فومن و شفت در مجلس هم رخ داد و رسول جماعتی نماینده این دو شهر در مجلس ششم مانند دوره‌های اخیر نتوانست از سد شورای نگهبان عبور کند.

همچنین حجت الاسلام محمدمهدی افتخاری که در دوره دهم به عنوان نماینده فومن و شفت در مجلس فعالیت می کرد هم از سوی شورای نگهبان برای حضور در مجلس احراز صلاحیت نشد.

محمدحسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس نهم و دهم هم موفق نشد مُهر تایید شورای نگهبان را بر نام خود ببینید و از حضور در رقابت‌های انتخاباتی این دوره جا ماند.

نام محمود شکری نماینده دوره نهم و دهم مجلس از حوزه انتخابیه تالش، رضوانشهر و ماسال هم در بین اسامی تایید صلاحیت شده این دوره به چشم نمی‌خورد.

فرهاد دلق پوش یکی دیگر از نامزدهای تایید صلاحیت نشده‌ای است که سابقه حضور در مجلس را دارد. دلق پوش که در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده آستارا در مجلس حضور داشت پس از آن موفق به جلب نظر شورای نگهبان نشده است.

یکی دیگر از چهره‌های مشهوری که موفق به اخذ تایید صلاحیت از شورای نگهبان نشد سید امیرحسین علوی عضو شورای شهر رشت در دوره‌های چهارم، پنجم و ششم با سابقه حدود 9ماه فعالیت به عنوان شهردار رشت است.

هر چند که گفته می‌شد علوی موفق به اخذ تاییدیه از هیات نظارت استان شده است اما در نهایت امروز نامش در بین افراد تایید صلاحیت شده نهایی دیده نمی‌شود.

نام یاسر دقیقی رئیس اسبق پلیس امنیت عمومی شهرستان آستارا که از مدتی پیش به عنوان داوطلب انتخابات مجلس ار حوزه انتخابیه رشت مطرح شده بود هم در بین تایید صلاحیت شدگان نهایی نیست.

نام این کاندیدا طی روزهای اخیر با خبرهای حاشیه‌ایی مواجه بود. دقیقی ساعاتی پیش با انتشار متنی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «پس از مشورت با دلسوزان و دوستان عزیز و خانواده‌ام به این نتیجه رسیدم که از رقابت‌های سیاسی کناره گیری نمایم.»

نام حمید خوش سیرت که از حوزه انتخابیه لاهیجان و سیاهکل اعلام کاندیداتوری کرده بود هم در بین لیست نهایی تایید صلاحیت شده به چشم نمی خورد.
خوش سیرت که سابقه مدیرعاملی شهرک‌های صنعتی ایران، معاونت صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی استان تهران و مدیر شهرک صنعتی لاهیجان را در کانامه دارد موفق نشد نظر موافق شوای نگهبان را برای حضور در انتخابات مجلس  جلب کند.

این لیست تکمیل می‌شود