چه کنیم تا هزینه برق کمتری پرداخت کنیم؟

روزهای گرم کم کم از راه رسیده و دوباره چگونه مصرف کردن برق دغدغه مردم می‌شود. برخی می‌پندارند با وجود گرمای شدید در برخی روزهای تابستان امکان کاهش مصرف وسایل سرمایشی وجود ندارد، برخی دیگر نیز معتقدند با وجود رفاه کنونی و استفاده زیاد از وسایل برقی متنوع چگونه می‌توان میزان مصرف را کاهش داد […]

روزهای گرم کم کم از راه رسیده و دوباره چگونه مصرف کردن برق دغدغه مردم می‌شود.
برخی می‌پندارند با وجود گرمای شدید در برخی روزهای تابستان امکان کاهش مصرف وسایل سرمایشی وجود ندارد، برخی دیگر نیز معتقدند با وجود رفاه کنونی و استفاده زیاد از وسایل برقی متنوع چگونه می‌توان میزان مصرف را کاهش داد یا آن را به حدی کاهش داد که تازه بتوان پاداش هم دریافت کرد.

شاید در وهله اول به نظر بسیاری از آنهایی که بیشتر از الگوی تعیین شده مصرف دارند، کاهش مصرف و دریافت پاداش محال و نشدنی به نظر برسد اما با چند راهکار ساده می‌توان علاوه بر کاهش مصرف انرژی و متعاقب آن کاهش میزان هزینه قبض برق، مشمول پاداش نیز شد.

بابابرقی را یادتان هست؟ همان شخصیت خندان و مهربانی که لابه‌لای پیامهای بازرگانی تلویزیون می‌آمد و مدام این شعار را تکرار می‌کرد: «هرگز نشه فراموش، لامپ اضافی خاموش». اگر از همان موقع این شعار بابابرقی آویزه گوشمان شده باشد، بهتر است فقط یک عدد لامپ اضافی را خاموش کنیم و تاثیر آن را روی قبض برق خود ببینیم.

اگر چراغهایی که در راه پله‌ها روشن مانده‌اند، چراغهای زیر سقف بالکن یا اتاقهایی که از آنها استفاده نمی‌کنیم، خاموش شوند، می توانیم میزان مصرف خود را کاهش دهیم.

همچنین در روزهای بسیار گرم که استفاده از وسایل سرمایشی اجتناب ناپذیر است، کافی است دمای کولرهای گازی را روی دمای آسایش که همان حداقل ۲۴ درجه است قرار دهیم و در صورت استفاده از کولرهای آبی استفاده می‌کنیم بهتر است آن را روی دور کند تنظیم کنیم تا هم برق و هم آب کمتری مصرف شود.

در این صورت، دمای محیط هم یکنواخت و خنک خواهد ماند. برای بهره‌وری بالاتر نیز کافی است یک سایه‌بان روی کولر نصب کنیم. با این روشهای ساده تا حد زیادی می‌توانیم میزان مصرف خود را کاهش دهیم تا بتوانیم از پاداش بهره‌مند شویم.