عجیب اما واقعی؛

چوب حراج بر املاک دخانیات گیلان | آقایان نماینده، به فریاد دخانیات برسید

گمانه زنی‌ها در خصوص فروش ارزشمندترین املاک دخانیات گیلان با قرار گرفتن آگهی مزایده این املاک در سایت رسمی شرکت دخانیات ایران به حقیقت پیوست.

از مدت‌ها قبل زمزمه فروش املاک دخانیات گیلان به بهانه حل مشکلات مالی این مجموعه عظیم توسط شرکت دخانیات ایران به گوش می‌رسید و این موضوع بارها و بارها توسط مدیران ارشد دخانیات ایران تکذیب گردیده بود. اما اکنون در اقدامی حیرت آور، آگهی مزایده فروش دو قطعه از زمین‌های این شرکت واقع در میدان فرهنگ و شهرداری رشت در وبسایت رسمی شرکت دخانیات ایران قرار گرفت تا شک و گمان‌ها را به یقین تبدیل کند.

این که چرا دیواری کوتاه‌تر از استان مظلوم گیلان برای حل مشکلات پیدا نمی‌شود در زمان خود جای بحث و گفت و گوی بسیار دارد، اما پرسش و ابهام اصلی، سکوت نمایندگان استان در برابر این ظلم آشکار به سرمایه‌های استان گیلان است.

با وجودی که طی آمار رسمی، استان گیلان از نظر نرخ بیکاری، در رتبه بیست و پنجم کشور قرار داد به نظر می‌رسد هیچ نگاه کارشناسی در خصوص رفع معضل بیکاری استان صورت نمی‌پذیرد. شرکت‌هایی چون صنایع پوشش، الکتریک، فرش گیلان، ایران پوپلین و ده‌ها مورد از این دست در استان گیلان دیده می‌شود که به راحتی هر کدامشان تعداد زیادی کارگر و کارمند را به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت پوشش خود قرار می‌دادند و حالا با تعطیلی این شرکت ها، افراد زیادی بی‌کار گردیده اند. حال تصور فروش املاک و تعطیلی احتمالی مجتمع دخانیات گیلان فشار روانی و اضطراب زیادی را در این استان ایجاد خواهد کرد.

حال کمترین انتظار از نمایندگان استان گیلان اینست که به جد جلوی این اتفاق شوم را گرفته تا اشتباهی که چند سال پیش با انتقال شرکت تولید مشترک سیگارت «جی تی آی» ژاپن به استان زنجان صورت پذیرفت اتفاق نیفتد.

شایان ذکر است شرکت دخانیات گیلان بزرگترین مجتمع تولید سیگار در سطح کشور با بیش از ۱۰۰۰ نفر نیروی کاری است که با در نظر گرفتن عوامل بیرونی، حدود ۵۰۰۰ نفر از این شرکت به طور مستقیم و غیر مستقیم کسب درآمد می‌کنند.

از سوی دیگر ارزش گذاری نرخ املاک مذکور مشخص نیست طبق چه ضابطه و مبنایی صورت گرفته که برای ۲ ملک اعلامی به قیمت هر مترمربع ۱۴ میلیون و ۱۲ میلیون تومان رسیده اند؟!