کمبود شدید خمیرمایه نان در گیلان | پیوستن مردم به صف اعتراض نانوایی داران

این روزها اغلب نانوایی‌های گیلان پیش از موعد معمولی، دستگاه خمیرگیر را خاموش و میز کارشان را جمع می‌کنند. نانوایی‌هایی گیلان تنورشان طی ماه‌های اخیر کمتر روشن‌شده و به گفته خودشان، نان کمتری هم تحویل مردم داده‌اند. کمبود شدید مخمر نان در گیلان دلیل کم‌کاری و تعطیلی خودسرانه بسیاری از نانوایی‌های استان، کمبود شدید مخمر […]

این روزها اغلب نانوایی‌های گیلان پیش از موعد معمولی، دستگاه خمیرگیر را خاموش و میز کارشان را جمع می‌کنند. نانوایی‌هایی گیلان تنورشان طی ماه‌های اخیر کمتر روشن‌شده و به گفته خودشان، نان کمتری هم تحویل مردم داده‌اند.

کمبود شدید مخمر نان در گیلان

دلیل کم‌کاری و تعطیلی خودسرانه بسیاری از نانوایی‌های استان، کمبود شدید مخمر نان یا خمیرمایه است؛ این را شاطر عباس و هم‌صنفی‌های آن در محله‌های مختلف رشت اعتراف می‌کنند و همگی روی این مسئله، متفق‌القول هستند.

 

شاطر عباس می‌گوید: مدت‌ها است که خمیرمایه یک کیلویی که هر کیلو حدوداً ۷۰۰ هزار تومان بود، پیدا نیست. به گفته او، این خمیرمایه حتی در بازار آزاد هم با قیمت بیش از سه میلیون تومان در اختیارشان قرار نمی‌گیرد؛ نانشان این روزها کیفیت آن‌چنانی ندارد و حتی قادر نیستند چند پنجه بیشتر به نان بزنند تا کیفیت مطلوب، حاصل شود.

پیوستن مردم به‌صف اعتراض نانوایی داران

 

مردم هم در صفوف نانوایی که حجم و تعدادشان نسبت به ماه‌های اخیر افزایش محسوسی داشته، معترض‌اند. آن‌ها میگویند نانی که نانوا تحویلشان می‌دهد با نان‌های گذشته تفاوت اساسی کرده است؛ نه حجم مناسبی دارد و نه کیفیتی که بتوان آن را به دندان کشید!

 

عده‌ای هم که دستشان به همین نان اندک و کم کیفیت نرسیده، گله‌مندند و شاطر عباس هم شرمنده! شاطر می‌گوید: نمی‌تواند بدون خمیرمایه نان به مشتری تحویل دهد.

 

این نانوای رشتی، در هم‌صحبتی با یکی از مشتری‌هایش، دوچرخه‌اش را شاهد می‌گیرد که پا به‌پای او، همه نانوایی‌ها را رفته تا بتواند چند صد گرم خمیرمایه گیر بیاورد تا نانی برایشان بپزد! شاطر می‌گوید: همه شرایط مشابه دارند و از کمبود خمیرمایه نان، نالان اند.

 

ماجرای مشروحه، تقریباً در همه محلات شهر و روستای گیلان حاکم است و مردم و نانوایی داران در این موضوع چالشی اساسی دارند؛ چالشی که نیاز به توجه بیش‌ازپیش است.

مجید احمدی، رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان رشت در گفتگو با خبرنگار فارس با اشاره به مشکلات عدیده نانوایان تحت پوشش این اتحادیه، اظهار کرد: این اتحادیه دارای ۹۱۸ عضو فعال است که واحدهایشان در ماه حدوداً ۱۸۰ هزار کیسه آرد مصرف می‌کنند و برای تبدیل آن‌ها به خمیر حداقل نیازمند ۲۷ تن خمیرمایه هستند.

 

تأمین تنها حدود چهار تن خمیرمایه طی ماه گذشته در گیلان!

 

وی با بیان اینکه در خردادماه امسال، سه هزار و ۷۵۰ کیلوگرم از خمیرمایه لازمه نانوایان تأمین‌شده، افزود: این میزان خمیرمایه موجود به ترتیب حروف الفبا در بین واحدهای نانوایی توزیع می‌شود و مابقی به‌صورت آزاد و به قیمت دو برابر به دست نانوا می‌رسد.

 

رئیس اتحادیه نانوایان رشت با اشاره به اینکه کمبود خمیرمایه و تفاوت قیمت نرخ یارانه‌ای آن با نرخ آزاد، هزینه تولید را افزایش می‌دهد، گفت: این هزینه‌ها، قیمت تمام‌شده را بالا می‌برد و درحالی‌که در هزینه آنالیز نان دیده نشده است.

 

قیمت نان باید صلاح شود

 

احمدی با اشاره به دیگر مشکلات صنف نانوایان، خاطرنشان کرد: از مشکل مهم پیش روی نانوایان قیمت نان است که در دو سال اخیر با توجه به افزایش ۸۴ درصدی حق بیمه کارگری، بایستی هر چه سریع‌تر نرخ نان مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد تا نانوا بتواند بخشی از هزینه‌های واحدهای نانوایی را پوشش دهد.

 

آرد بیشتری به گیلان تخصیص یابد

 

وی با اشاره به کسر سهمیه برخی از نانوایان با اجرای طرح نانینو، تصریح کرد: این مسئله باعث طویل شدن صف‌های واحدهای خبازی شده و لازم است با توجه به مسافرت‌ها و گردش پذیر بودن گیلان، آرد ویژه به استان تخصیص پیدا کند.

 

و اما قاسم جواد زاده مقتدر، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفته است که در تولید نان چهارعنصر آرد، نان، نمک و خمیرمایه نقش دارند و جهاد کشاورزی همان‌گونه که متولی تأمین، توزیع و نظارت کالاهای اساسی است متولی تأمین آرد بوده و تکلیفی در تأمین آب و نمک و خمیرمایه نانوایی به‌عنوان کالاهای اساسی ندارد.

وضعیت فوق بحرانی در چرخه تولید نان

 

برخلاف ادوار گذشته که بیشتر مشکلات در بخش تأمین آرد موردنیاز واحدهای خبازی بود، این بار بازار خمیرمایه وارد مرحله فوق بحرانی شده و اگر ادامه داشته باشد و ساماندهی نشود، مردم به‌عنوان ذینفعان حلقه آخر، دچار خسران و ضرر خواهند شد.

البته موضوع مهم‌تر و مؤثرتر، مدیریت صادرات خمیرمایه در کشور است که می‌طلبد تا متعادل شدن بازار، صادرات تعدیل و به حالت تعلیق درآید.