در سایه عملکرد ضعیف وزارت صمت؛

کمبود شدید لاستیک خودرو در بازار؛ شهریورماه هیچ لاستیکی در گیلان عرضه نشد!

به دلیل عرضه محدود و قطره‌چکانی برخی از سایزهای لاستیک که عمدتاً از پرمصرف‌ها هم هستند، بازار لاستیک در شهرهای گیلان از جمله رشت با چالش جدی مواجه شده است.

به نقل از فارس، به اذعان محمد فیض، معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت گیلان، کمبود شدید در موجودیت لاستیک‌های سایز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ (تایرهای پرمصرف) خودروهای سواری در استان وجود دارد.

این مسئول تنظیم بازار در گیلان مطرح کرده که کمبود لاستیک به سبب رکود در تولید و عرضه تایرها در گیلان رخ‌داده و منحصر به استان نیست و کل کشور با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

بنا بر اظهارات معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صمت گیلان، شرکت‌های لاستیک‌سازی در شهریورماه هیچ عرضه لاستیکی در گیلان نداشتند و در مهرماه نیز تعداد معدودی لاستیک در استان توزیع‌شده است.

کمبود شدید لاستیک به وزارت صمت اطلاع داده شده است 

علیرضا حسینیان، معاون نظارت و بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز با اذعان به کمبود انواع تایرهای سواری در استان گفته که این کمبودهای شدید به دلیل عرضه محدود تایرها توسط شرکت‌های تولید کنده در بازار بوده است.

به گفته وی، صمت از طریق سامانه جامع تجارت ایران، آماربرداری و با تطبیق آن‌ها در بازار فرایند نظارتی خود را انجام می‌دهد اما درعین‌حال کمبود شدید تایر در گیلان به وزارت متبوع اعلام‌شده است.

معاون نظارت و بازرسی صمت گیلان البته مطرح کرده که این معاونت با در اختیار داشتن نیروهای محدود تنها بر بازار لاستیک نظارت نمی‌کند بله بخش وسیعی از اقلام در بازار وجود دارند که باید مستمراً بازرسی و نظارت شوند.

احتمال توقف در تولید و عرضه لاستیک توسط شرکت‌های داخلی 

و اما محمد هادی، رئیس اتحادیه لاستیک و روغن رشت در رابطه با کمبود لاستیک، می‌گوید: «نه اتحادیه، نه لاستیک‌فروشان و نه صمت، بلکه کارخانه‌های تولیدکننده در این مسئله، عامل کمبود هستند.»

به گفته وی، حدود دو ماهی هست که سایت‌های فروش لاستیک در کشور بسته‌شده و کارخانه‌ها احتمالاً به بهانه افزایش قیمت در تولید و عرضه لاستیک، توقف ایجاد کرده‌اند.

به گفته رئیس اتحادیه لاستیک و روغن رشت، حدود ۶ ماه هست که کارخانه‌ها دنبال افزایش قیمت بودند اما هر بار با مقاومت وزارتخانه صمت روبرو می‌شدند.

در حال حاضر قیمت هر جفت لاستیک به‌صورت تعاونی حدود ۲ میلیون تومان و در بازار آزاد تا سه میلیون تومان خریدوفروش می‌شوند که توقف در تولید و عرضه تنها تعدادی از سایزها ( ۱۳، ۱۴ و ۱۵) از مجموع حداقل ۵۰ سایز تایرها، بازار این لاستیک‌ها را با چالش مواجه کرده است.