گامی بزرگ در راستای تعالی خدمت‌رسانی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب‌دا)؛ یک دستگاه شتاب‌دهنده خطی انرژی بالا ELekta به ارزش ریالی ۵۰۰ میلیارد ریال به بخش رادیوتراپی و آنکولوژی مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت تحویل داده شد. این سومین دستگاه شتاب‌دهنده خطی دولتی در گیلان می‌باشد. پیش از این دو شتاب‌دهنده Low Energy و High Energy […]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب‌دا)؛ یک دستگاه شتاب‌دهنده خطی انرژی بالا ELekta به ارزش ریالی ۵۰۰ میلیارد ریال به بخش رادیوتراپی و آنکولوژی مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت تحویل داده شد.

این سومین دستگاه شتاب‌دهنده خطی دولتی در گیلان می‌باشد. پیش از این دو شتاب‌دهنده Low Energy و High Energy در مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت نصب و راه اندازی شده است.

با راه‌اندازی این دستگاه صف انتظار بیماران مراجعه کننده در مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت از یک ماه به یک هفته کاهش خواهد یافت.

دستگاه شتاب‌دهنده جدید اولین شتابدهنده از نوع خود در مراکز درمانی دولتی استان است که به امکانات پیشرفته و روز دنیا مجهز شده است.

این دستگاه با برخورداری از انواع باریکه‌های فوتون و الکترون در انرژی‌های مختلف و قابلیت شکل دهی دینامیک به میدان (Multi Leaf Collimator)، تابش باریکه با شدت مدوله شده و اجرای تکنیک‌های جدیدتر درمانی نظیر IMRT را میسر می‌سازد.

بهره گیری از سیستم طراحی درمان موناکو، امکان محاسبه دقیق‌تر میدان‌های پیچیده را در زمان کوتاه‌تر فراهم نموده و سیستم تصویر برداری همزمان با درمان (Electronic Portal Imaging Device) مشاهده و بررسی دقیقتر موقعیت تحت درمان را امکان‌پذیر می‌سازد. این امکانات در مجموع قابلیت هدف گیری دقیق‌تر تومورهای سرطانی و حفظ بیشتر بافت سالم را برای بیماران به ارمغان دارد.

امید است با راه‌اندازی این دستگاه علاوه بر ارائه خدمات با کیفیت روز دنیا صف انتظار بیماران مراجعه کننده به مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و به این ترتیب نیاز بیماران جهت مراجعه به مراکز خصوصی و سایر استان‌ها مرتفع شود.